Kako je Vaso Brkić dovukao više od milijun kuna u kešu iz Australije?

Foto: Patrik Macek/PIXSELL, 123rf

INDEX je danas otkrio dosad nepoznate informacije o financijama drugog čovjeka HDZ-a Milijana Brkića.

>> Imamo dokumente Porezne: Ovo su sumnjive milijunske transakcije Vase Brkića

Naime, kako smo doznali, poreznici su 2014. godine ispitivali Brkićevo bogaćenje od 2005. do 2012. godine, a u izvještaju koji su napravili o njemu i njegovim prihodima ima vrlo zanimljivih i sumnjivih transakcija. 

Bratove pozajmice

Jedna od tih transakcija dogodila se u studenom 2010. godine. 

Kako bi opravdao svoja financijska sredstva, Milijan je tvrdio kako je posudio novac od brata Joze, i to 250 tisuća kuna. Zatim, u travnju 2011. opet posuđuje od brata Joze i to milijun kuna u gotovini na rok od pet godina.

Brkić je poreznicima dao ugovore o zajmu s bratom koji je tada imao službenu adresu u Australiji, u Edensor Parku, 40-ak kilometara od Sidneya.

No nije dao dokaze, odnosno oni nisu prezentirani u spisu da je novac zaista i uplaćen. Nema papirnatog dokaza o transakciji.

Naime, Milijan Brkić tvrdio je poreznicima da mu je njegov brat Jozo iz Australije, koji je tada imao službenu adresu u predgrađu Sydneya, novac dao na ruke, odnosno u gotovini. Kako je Jozo iz Australije prebacio Milijanu prvo 250 tisuća, a onda i milijun kuna u gotovini, nije poznato iz spisa Porezne uprave.

Kako je moguće dobiti toliki novac i s njim otići u Hrvatsku?

Zanimalo nas je je li moguće dobiti milijun i 250 tisuća kuna u Australiji i jednostavno odšetati s njima natrag u Hrvatsku. Ako jest, što je potrebno imati od papira kako bi se kasnije taj novac opravdao pred Poreznom upravom?

Kontaktirali smo jednu hrvatsku banku. Rekli smo im kako imamo brata u Australiji koji nam želi pozajmiti određenu svotu novca. Upitali smo ih koliki maksimalni iznos možemo prebaciti i kakav je postupak prebacivanja milijunskih svota.

Iz banke su nam rekli kako nema ograničenja, pa čak i ako se radi o milijunskim transakcijama. Jedini uvjet je da je transakcija u skladu s deviznim zakonom. Što se tiče prebacivanja gotovine iz ruke u ruku, kako je bio slučaj s Brkićem, potrebno je surađivati s Carinskom upravom. 

Dakle, da se Brkić odlučio na prebacivanje milijun i 250 tisuća kuna od brata putem banke, ne bi imao nikakvih problema ako je transakcija u skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju, a u tom bi slučaju lako i mogao dokazati transakciju.

Prijava novca

Kontaktirali smo Carinu i upitali ih koliki je najveći iznos koji se može prenijeti preko granica i postoji li ikakvo pravno ograničenje o davanju novca na ruke u drugoj zemlji te zatim njegovo prebacivanje u Hrvatsku.

Iz Carine su nam rekli kako iznosi i njihovo prebacivanje nisu problem, samo se moraju prijaviti. Ako se prebacuje više od 10 tisuća eura, taj iznos mora se prijaviti Carini. Podsjetimo, Vaso Brkić je u dva navrata prebacio milijun i 250 tisuća kuna.

Upitali smo ih je li problem ako prebacimo milijun i 250 tisuća kuna u gotovini. 

Odgovorili su kako nema problema, osim ako taj iznos ne prijavimo. Ako ga ne prijavimo, nastaje problem, kažu nam u Carini.

Inspektorima se mora dokazati otkud novac

Zanimala nas je kakva je procedura prijave. 

"Dobit ćete jedan obrazac koji ćete ispuniti i to je to", kratko su odgovorili.

Upitali smo ih postoje li neka posebna pravila o odobravanju prijenosa tolike količine novca te moramo li zadovoljiti neke određene uvjete. 

Iz Carine su rekli da nema posebnih uvjeta, osim prijave Carini koja mora znati za preneseni novac. Kasnije se, kako su nam rekli, može raspitivati devizni inspektorat i moramo dokazati otkud nam novac. 

Milijan Brkić poreznicima je predstavio samo ugovor o zajmu s bratom. Nije predstavio dokaze da je taj novac zbilja uplaćen. Porezna uprava u svojim spisima nema zabilježeno kako je Jozo iz Australije prebacio milijun i 250 tisuća kuna bratu Vasi Brkiću.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.