Kako je Vladimir Zagorec 19 mjeseci uspješno izbjegavao izručenje Hrvatskoj

SLUČAJ Vladimira Zagorca i njegova izručenja iz Austrije, naučio nas je koliko može biti dugotrajan proces povratka u domovinu bjegunaca od pravosuđa kao što je to Ivo Sanader danas.

Zagorec je dobrih 19 mjeseci odgađao izručenje Hrvatskoj raznim odgodama zbog bolesti, čestim mijenjanjem odvjetnika, žalbama višim instancama a u jednom trenutku uključio je sud u Strasbourgu. Donosimo vam kronologiju događaja oko Zagorca.

Uhićenje u Beču

10. ožujka 2007 - Zagorec se toga dana nije pojavio na Županijskom sudu u Zagrebu gdje je trebalo biti saslušanje. Zagorec, koji je već bio u Austriji žalio se da nije uredno obaviješten o istražnom ročištu jer mu poziv nije uručen na adresi boravišta koje ima u Beču. Istog dana istražna sutkinja naložila raspisivanje tjeralice za Zagorcem, te je naložila njegovo pritvaranje.

13. ožujka 2007 - Zagorec je uhićen u Beču u večernjim satima na temelju međunarodne tjeralice. Hrvatska ga je teretila za zloporabu položaja na dužnosti pomoćnika ministra obrane, odnosno da je, odlazeći s mjesta pomoćnika ministra obrane, iz sefa MORH-a odnio 5 milijuna američkih dolara u dijamantima.

Platio jamčevinu od milijun eura

14. ožujak 2007 - Izveden je pred istražnog suca koji je odlučivao o njegovom ostajanju u pritvoru ili puštanju na slobodu uz jamčevinu. Austrijski istražitelji u razgovoru sa Zagorcem provjeravali navode o optužbama Hrvatske. Zagorec je odbio izručenje Hrvatskoj.

15. ožujak 2007 - Zemaljski istražni sud u Beču odredio je za Zagorca jamčevinu u iznosu od milijun eura te zatražio obećanje da neće bježati, da će ostati na svojoj prijavljenoj austrijskoj adresi, da će prijaviti svaku promjenu prebivališta.  Oduzeta mu je i putovnica, a na sudu je odbio  izručenje Hrvatskoj.

16. ožujak 2007 - Uplaćena je jamčevine od milijun eura, a Zagorec je pušten na slobodu. Austrijski odvjetnici najavili borbu za Zagorca tvrdeći kako će dokazati da nema osnove za uhićenje te da su optužbe s hrvatske strane neosnovane.

Austrijanci pokreću istragu zbog Hypo banke dok je Zagorec kod njih

17. ožujak 2007 - Hrvatska je odaslala službeni zahtjev za izručenjem Zagorca, koji je sadržavao rješenje o otvaranju istrage i određivanju pritvora, nalog za raspisivanjem tjeralice i popis zakona na kojima se temelje te odluke.

18. travnja 2007 - Odvjetnički ured Lansky, Ganger & Partner oglasio se da više ne zastupa Zagorca. Traže se novi odvjetnici.

2. travnja 2007 - Državno odvjetništvo u Klagenfurtu zatražilo je od austrijskog Zemaljskog suda pokretanje istrage o Zagorčevim bankovnim računima zbog sumnje da je u Hypo Alpe Adria banci oprao velike svote novca.

Prva promjena odvjetnika

4. svibnja 2007-  U Beču je održano drugo saslušanje Zagorca, a zatražio je od istražne sutkinje da javnost bude isključena iz ročišta na kojem bi trebala donijeti odluku o izručenju.

15. svibnja 2007- Zagorec dobio na vremenu, angažiravši novog odvjetnika Michaela Dohra.

25.svibnja  2007 - Na zemaljskom sudu u Beču odlučeno da će se 27. lipnja održati prvo ročište umirovljenom generalu Vladimiru Zagorcu na kojem bi istražna sutkinja trebala donijeti odluku o izručenju Hrvatskoj.

Kao dokaz nuđen razgovor s Perkovićem

27. lipnja 2007 - Austrijska istražna sutkinja odgodila je u četvrtak u Beču donošenje odluke o izručenju umirovljenog generala Vladimira Zagorca Hrvatskoj zbog novih dokaza obrane a sljedeće ročište zakazano je za 25. srpnja. Riječ je o dva DVD-a u kojima je snimka razgovora nepoznata sadržaja.

1. srpnja 2007 - Zagorec priznao da je predao snimku razgovora sa Sašom Perkovićem sutkinji austrijskoga Zemaljskog suda Christini Forstner kao dokaz da je optužnica protiv njega u Hrvatskoj politički motivirana. Razgovor je bio krajem svibnja te godine, a Perković je navodno pregovarao i uime glavnoga državnog odvjetnika Mladena Bajića, te je Zagorcu ponudio da će mu do 16. lipnja tjeralica biti stavljena izvan snage.

Zemaljski sud odlučuje da može biti izručen

25. srpnja 2007 - Zagorčeva obrana temelji se na tezi da bi mu život u Hrvatskoj bio ugrožen te se ponavlja teza o političkom progonu.

26. srpnja 2007 - Christina Forstner sutkinja austrijskog Zemaljskog suda u Beču donijela je odluku da Zagorec može biti izručen Hrvatskoj. Kazala je kako argumenti Zagorčeve obrane, koji su trebali dokazati kako optuženom generalu u Hrvatskoj prijeti opasnost po život, nisu bili dovoljno snažni da bi na temelju njih donijela drugačiju odluku o izručenju.

3. kolovoz 2007- Nakon što je dobio pismeni otpravak odluke o izručenju, Zagorec je podnio žalbu o izručenju o kojoj će odlučivati Visoki zemaljski sud.

Visoki zemaljski sud za izručenje

8. listopada 2007 - Visoki zemaljski sud u Beču odgodio je ročište najavljeno za sutrašnji dan zbog bolesti umirovljenoga generala Vladimira Zagorca.

23. listopada 2007. Žalbeno vijeće Visokog zemaljskog suda u Beču odbacilo je  žalbu Zagorčeve obrane i potvrdilo odluku prvostupanjskog bečkog suda o njegovu izručenju Hrvatskoj

24. listopada 2007 - Najavljena žalba Vrhovnom sudu Austrije, Zagorec opet mijenja odvjetnika

9. studenog 2007 - Europski sud za ljudska prava  donio je privremenu mjeru kojom Austriji do daljnjega zabranjuje izručenje Vladimira Zagorca Hrvatskoj. Prilikom prijave ovog slučaja Europskom sudu za ljudska prava, priložili snimku razgovora Zagorca i Saše Perkovića, savjetnika predsjednika Mesića za nacionalnu sigurnost i da je to presudilo u odluci Europskog suda.

Europski sud za ljudska prava dao mu na vremenu

15. prosinca 2007 - Europski sud za ljudska prava omogućio je izručenje umirovljenog generala Vladimira Zagorca Hrvatskoj, ukinuvši tako svojom odlukom privremenu mjeru kojom je austrijsko pravosuđe zabranilo Zagorčevo izručenje.

15. veljače 2008 - Austrijski Vrhovni sud odlučio je da umirovljeni hrvatski general Vladimir Zagorec može biti izručen Hrvatskoj.

Žalba Vrhovnom sudu i vraćanje na prvi stupanj

5. ožujka 2008 - Odvjetnici zatražili ponovno otvaranje slučaja i ponavljanje postupka izručenja na Zemaljskom sudu u Beču. U svom zahtjevu naveli su da se predmet ponovo vrati prvostupanjskom sudu kako bi imali mogućnosti uvesti sve nove dokaze koje su predložili.

2. svibnja 2008 - Zahtjev obrane generala Vladimira Zagorca za ponovnim izvođenjem dokaza u slučaju hrvatskog zahtjeva za generalovim izručenjem odbijen je u srijedu na Zemaljskom sudu u Beču.

Žalba nakon Zemaljskog suda

15. svibnja 2008 - Zagorčeva obrana podnijela žalbu višoj sudskoj instanci

Zagorec drugi puta uhićen

27. rujna 2008 - Zagorec po drugi puta uhićen u Beču. Ministar unutarnjih poslova Austrije objasnio je da je Zagorec uhićen zbog straha da će pobjeći.

28. rujna 2008 Bečka odvjetnica Elisabeth Rech, podnijela je austrijskom Ustavnom sudu tužbu, kako bi se spriječilo Zagorčevo izručenje

29. rujna 2008 Ustavni sud potvrdio da je ta tužba zaprimljena te da može odgoditi izručenje.

1. listopada 2008 Ustavni sud odbio je žalbu generala Vladimira Zagorca jer smatra da mu u Hrvatskoj neće biti ugrožen život

Za dvadeset minuta s Plesa do Remetinca

2. listopada 2008 Vladimir Zagorec sletio je oko 11.20 sati u zagrebačku zračnu luku, a dvadesetak minuta kasnije već je kolona s blindiranim kombijima, policijskim automobilima i motorima "uletjela" u remetinečki pritvor.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.