Hvar se drastično promijenio preko noći

Foto: Ivana Ivanovic/PIXSELL

Grad Hvar više nije party destinacija. Barem na neko vrijeme. Sve je počelo sukobom ugostitelja, pa su se pojavili državni inspektori, pa se otkrilo da mnogi nisu radili u skladu s dozvolama. Najnoviji detalj - dio političara sada želi da se propisi prilagode ugostiteljima umjesto da se ugostitelji prilagode propisima, objavio je N1 u velikoj reportaži.

Promjene na Hvaru počele su krajem srpnja nakon nasilnog incidenta. Suvlasnik Carpe diema završio je u istražnom zatvoru nakon fizičkog napada na vlasnika susjednog restorana.

Potaknulo je to prosvjede mještana nezadovoljnih životom koji im u ljetnim mjesecima nosi imidž party destinacije. Slijedilo je potpisivanje peticije, kojom su od Grada tražili, između ostalog, da skrati radno vrijeme Carpe diema.

"Mi ne želimo u ovakvoj scenografiji, u jednom od najljepših gradova na Mediteranu živjeti tako da se budite ispovraćani, da je smeća na sve strane, da vi ne možete ništa ni organizirati, ni u čemu funkcionirati a da vam neki tonovi, neki basovi ne ulaze u to događanje", kaže za N1 Tonka Alujević, hvarska umjetnica.

Gradsko vijeće primilo je na znanje peticiju i obvezalo se u budućnosti donijeti nove odluke o smjeru turizma grada u kojem se već godinama ne poštuje propis o buci, što nije nikakva tajna. Nakon prosvjeda Državni inspektorat na teren je poslao inspektore, no još nisu objavili svoj nalaz.

Carpe diem, koji ističe da već više od 20 godina puni gradski proračun, ali nosi zaradu i ostalim poduzetnicima, odbacuje optužbe da radi bez dozvole.

"Kako bismo pokazali da smo kooperativni, da poštujemo lokalnu zajednicu i odluke koje su donijeli da se najesen odlučuje o smjeru u kojem ide turizam lokalne zajednice, time želimo pokazati da želimo u tome sudjelovati, želimo pokazati da smo naklonjeni lokalnoj zajednici", govori Luka Pofuk iz Carpe diema.

Utihnuli i ostali

Nakon prosvjeda, političkih razgovora, pa i inspektora u gradu, uz Carpe diem, utihnuli su i ostali lokali na rivi usred aktualne turističke sezone. Dok oni ističu i zbrajaju gubitke, prosvjednici su, kažu, konačno dobili mir.

"Ja sam jutros bila na pazaru, pričam s ljudima, razgovarala sam s jednim policajcem koji kaže da je ovo sada top, da nema problema. Mirno je, komunalne službe manje rade, Hitna pomoć manje radi, a ugostiteljima se nije ništa dogodilo – oni se samo nisu držali zakona koji je inače propisan", tvrdi Alujević.

Vijećnik kaže da su gubici ogromni zbog naglih promjena

"Zakon je neodrživ jer su i cvrči glasniji od toga", smatra nezavisni Joško Roso, koji je pokušao inicirati preokret – novu sjednicu gradskog vijeća i proglašenje sajamskih dana. Propalo je zbog nedostatka kvoruma. Odbacuje optužbe za mito, kaže – strategija je bila po starom dovršiti sezonu u koju su mnogi uložili velik novac.

"Jer ovo jedno naprasno nasilno prekidanje je u rangu elementarne nepogode, dakle moramo brzo reagirati i to sanirati, a kad saniramo, onda vidimo dalje kako idemo sa životom. Nakon sezone kolega Jelić i ja predlagali smo da se organizira referendum jer smatramo da nas 13 vijećnika nema mandat odlučivati o tako nečemu važnom", govori Roso.

U međuvremenu se sa sličnim zahtjevom za proglašenje manifestacije otvorenim pismom gradonačelniku javio i dio ugostitelja Hvara, koji ovakvo stanje vide kao udar na svoje poslovanje. No on sada kaže – bilo bi protuzakonito udovoljiti im.

"Zašto se dosad žmirilo? To nije pitanje za mene. Postoje institucije koje se bave time. Zbog čega su žmirile ili nisu ili su imale neki svoj moment u tome. Na drugu se adresu treba obratiti", kaže Rikardo Novak, gradonačelnik Hvara.

Nakon svega Hvar će kraj sezone dočekati poštujući propisane decibele. Krajem rujna počet će razgovori o definiranju turističkog smjera grada, što zbog očite podijeljenosti interesa Hvarana neće biti lako, posebno ne ususret lokalnim izborima.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.