Kako se mladi ukrajinski pekar bez oružja suprotstavlja ruskom napadu

DOK SU Ukrajinci diljem zemlje skupljali staklene boce za izradu Molotovljevih koktela i naoružavali se za suprotstavljanje ruskom napadu, Pavlo Servetnik je krenuo prema kuhinji. Posljednja dva tjedna, otkako su Rusi izvršili invaziju, jedva je spavao, radeći 20 sati na dan kako bi prehranio ljude u okupiranom Hersonu, prenosi CNN.

Svakog dana ovaj 28-godišnjak ispeče tisuće kruhova, utovari ih u svoj kamion ili automobil i vozi pustim ulicama, dostavljajući ih ljudima koji su sve odsječeniji od vanjskih zaliha hrane. Naime, ovaj grad od gotovo 300.000 stanovnika pod ruskom je okupacijom.

Herson je bio prvi veći grad koji je pao u ruske ruke od početka rata. Kako ruska brutalna invazija na Ukrajinu ulazi u treći tjedan, intenzivira se borba za opstanak diljem zemlje. Osnovne zalihe su pri kraju, temperature padaju i više gradova je pod opsadom i na udaru teškog ruskog topništva. Ujedinjeni protiv zajedničkog neprijatelja, Ukrajinci pronalaze načine da se odupru čak i bez oružja.

"Sve me boli, bole me zapešća i ne mogu otvoriti vrata. Zato je teško"

"Sve me boli, bole me zapešća i ne mogu otvoriti vrata. Zato je teško", rekao je Servetnik za CNN u utorak, nakon što je proveo sate i sate pekući kruh. Prije rata, Servetnik je bio uspješan kuhar, pobijedio je u ukrajinskom MasterChefu 2019. i vodio je pizzeriju u Hersonu. No, 24. veljače, Rusi su napali Ukrajinu i njegov se život promijenio.

"Nije bilo kruha, bio je kolaps", kaže Servetnik.

Dok su Rusi granatirali njegovu zemlju, Servetnik i njegova partnerica odvezli su se do kuće njegovih roditelja u selu na periferiji Hersona, očajnički želeći pobjeći iz Ukrajine. "Uđite u auto, idemo negdje", rekao je roditeljima. No njegovi roditelji, koji su svjedočili drugim turbulentnim razdobljima u svojim životima, samo su se nasmijali: "Kamo bismo pobjegli? Tko nas tamo čeka? Rusi će uskoro doći, kažu nam da je ovo sada Rusija i nastavit ćemo živjeti ovdje."

Stoga je Servetnik odlučio ostati i oduprijeti se. Mnogi pekari iz Hersona su ili pobjegli ili se sakrili pa je Servetnik svoju pizzeriju pretvorio u pekarnicu i počeo peći tisuće štruca kruha. Kako bi nahranio više ljudi, povezao je i druge pekare i distribuirao njihov kruh.

"Nismo pobjegli, nismo otišli, nego smo počeli spašavati ljude koliko smo mogli"

"Nismo pobjegli, nismo otišli, nego smo počeli spašavati ljude koliko smo mogli", objašnjava Servetnik.

Servetnikovi dani počinju u zoru, utovarivanjem u kamion štruca kruha ispečenih u njegovom restoranu ili industrijskoj pekari. Većina se besplatno dostavlja domovima za nezbrinutu djecu i starijim osobama na periferiji grada. Zatim se vraća peći kruh od podneva do kasno u noć.

Ceste su praktički prazne otkako su ruske snage zauzele grad 2. ožujka. Gradonačelnik Ihor Koljhajev rekao je 5. ožujka da su se ruske snage "smjestile" u ovaj lučki grad i da ne pokazuju namjeru otići.

Ruski okupatori prošli su vikend naišli na snažan otpor, a nekoliko stotina stanovnika izašlo je na ulice u znak prosvjeda, prkoseći ruskoj vojsci. Na snimkama s demonstracije u nedjelju, starija žena prkosno je gledala u objektiv kamere i tiho rekla: "Spasite našu zemlju! Neka svi umru, zajedno s Putinom."

No, većinom su stanovnici ili pobjegli ili ostali u zatvorenom prostoru, bojeći se susreta s ruskim vojnicima koji su postavili kontrolne punktove diljem grada.

Svaka vožnja nosi rizik

Svaka vožnja tijekom koje Servetnik isporučuje kruh nosi rizik, ali bez njegovih isporuka ljudi bi vjerojatno ostali gladni. Procjenjuje da su njemu i njegovim partnerima u trgovinama ostali sastojci za još oko dva tjedna i ne zna što će se dogoditi nakon toga.

Njegov recept za "pobjednički kruh" sadrži samo osnove - napravljen je od brašna, kvasca, vode i soli. Servetnika također podržavaju donatori iz cijelog svijeta koji pomažu njegovoj ekipi da pokrije troškove poput goriva.

Servetnikov kruh postao je spas za ljude u Hersonu i znači im više od hrane. U Ukrajini, kao i u drugim istočnoeuropskim zemljama, kruh ima kulturološki značaj i predstavlja više od hrane.

"U Ukrajini miris svježe pečene kore kruha ima posebno značenje zato što se tako peče od davnina", kaže Servetnik.
Čak i ako Rusi zauzmu ukrajinsku zemlju, neće moći pridobiti ukrajinski narod, dodaje ovaj Ukrajinac. Na pitanje za što se Ukrajinci bore, odgovara: "Radije o tome pitajte Ruse. Borimo se za našu zemlju, za našu slobodu."

Servetnik je razmišljao uzeti oružje i boriti se protiv Rusa, sve dok nije začuo zvuk tenka kako puca blizu prozora njegove kuće. Bio je prestravljen: "Tada sam shvatio da ću se smrznuti i poginuti ako odem na bojište i čujem zvuk tenka. Shvatio sam da se svatko mora baviti svojim poslom. Vojska bi se trebala boriti, a pekari bi trebali peći kruh i pomagati ljudima."

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.