SKANDAL U SPLITU Zašto Crkva nije prijavila policiji pedofiliju u vlastitim redovima?

Foto: Index/123rf

KATOLIČKU Crkvu u Hrvatskoj potresa novi pedofilski skandal.

>> PEDOFILIJA U SPLITSKOM SAMOSTANU Gvardijan prijavio slučaj Crkvi, ali ne i policiji


>> Splitska policija potvrdila: Nitko nam nije prijavio pedofiliju u samostanu

Naime, jutros se šturim priopćenjem oglasila Splitsko-makarska nadbiskupija i objavila da je nadležni dijecezanski biskup (u ovom slučaju splitski nadbiskup Marin Barišić) jednom kleriku s područja te nadbiskupije izrekao mjeru obustave, odnosno suspenziju. Razlog? Nadbiskupski Ordinarijat primio je obavijest o mogućem kažnjivom djelu dotičnog klerika. Zanimljiv je tajming priopćenja nadbiskupije - priznali su da se nešto događa nekoliko dana nakon što im je Index poslao upit o navedenom slučaju.

Nadbiskupija u slučaju seksualnog zlostavljanja maloljetnika naglašava "dobar glas sviju"


Iz nadbiskupije su usprkos brojnim novinarskim upitima poručili da neće davati nikakve dodatne informacije o kaznenom djelu za kojeg se sumnjiči suspendirani klerik i to zbog "očuvanja dobrog glasa sviju, u prvom redu žrtve".

U priopćenju se može iščitati i informacija da crkvene vlasti, unatoč informacijama o mogućem počinjenju kaznenog djela, slučaj nisu prijavile nadležnim državnim organima, dakle policiji i Državnom odvjetništvu. To će, navodi se u priopćenju Splitsko-makarske nadbiskupije, biti napravljeno tek ako Crkva svojom internom istragom utvrdi da je prijava vjerodostojna.

Index je neslužbeno doznao da se "moguće kažnjivo djelo" odnosi na višegodišnje seksualno zlostavljanje maloljetnika koje je počinio jedan fratar iz samostana Sv. Frane u Splitu.

Ponovimo još jednom - vodeći čovjek Splitsko-makarske nadbiskupije, nadbiskup Marin Barišić, odlučio je provesti internu crkvenu istragu po prijavi da je jedan fratar iz njegove nadbiskupije godinama seksualno zlostavljao maloljetnike. Na činjenicu da su svi građani Republike Hrvatske, pa tako i svećenici Katoličke crkve, dužni policiji prijaviti sva saznanja o mogućem počinjenju kaznenog djela, a naročito teških kaznenih djela poput seksualnog zlostavljanja maloljetnika, ne treba posebno ni podsjećati.

Crkva "istražuje" pedofiliju po vlastitim pravilima


No kakve to interne istrage Crkva provodi u ovakvim slučajevima? 

Za početak, jasno je da crkvene istrage nemaju pravnu snagu istraga policije i DORH-a te se ne provode po zakonima Republike Hrvatske, nego po internim crkvenim pravilima, odnosno po kanonskom pravu.

Iz Splitsko-makarske nadbiskupije danas su objavili kako je "Ordinarij imenovao suca istražitelja i bilježnika u postupku prethodne istrage koji su dobili zadatak da se raspitaju o činjenicama, okolnostima i odgovornosti (usp. kan.1717)".

"Istraga" obavijena velom tajne


Prevedeno s crkvenog metajezika, crkveni "istražitelji" radit će po članku 1717. kanonskog prava. Što taj članak propisuje? Ukratko - radi se o internom raspitivanju koje se provodi u potpunoj tajnosti, pri čemu glavni prioritet nisu interesi žrtve nego "dobar glas bilo koga".

"Kad god ordinarij ima barem vjerojatnu obavijest o kažnjivom djelu, neka se oprezno raspita osobno ili preko druge prikladne osobe o činjenicama i okolnostima te o odgovornosti, osim ako se to istraživanje čini posve suvišnim", navodi se u stavku 1. članka 1717. kanonskog prava.

U stavku 2. tog članka poseban naglasak stavlja se na tajnovitost pri ispitivanju: "Treba paziti da zbog toga ispitivanja ne dođe u pogibelj dobar glas bilo koga".

Podsjetimo, iz Splitsko-makarske nadbiskupije napomenuli su da će o rezultatima svoje "istrage" obavijestiti državne organe samo ako njome utvrde da je prijava vjerodostojna. U prijevodu, ako Crkva procijeni da je prijava nevjerodostojna, o njoj neće ni obavijestiti policiju i DORH.
 
Država u državi

Iz navedenog je savršeno jasno da se Crkva u Hrvatskoj ponaša kao - država u državi. Naime, umjesto da kao bilo koja druga fizička ili pravna osoba odmah prijavi saznanja o mogućem počinjenju (teškog) kaznenog djela, Crkva prvo provodi svoju internu istragu (u kojoj je prvenstveno naglasak na tajnosti) a potom, ovisno o njezinim rezultatima, obavještava i državne organe.

O kakvoj se perverziji pravde radi, dovoljno govori sljedeći misaoni eksperiment. Zamislite da je slučaj pedofilije prijavljen u npr. izviđačima, a ne u Crkvi. Potom zamislite da su izviđači izvijestili javnost da će sami provesti istragu protiv osumnjičenog pedofila iz njihovih redova te da će slučaj prijaviti policiju samo ako njihova interna istraga pokaže da je prijava vjerodostojna. Kakva bi bila reakcija javnosti i nadležnih organa u tom slučaju, nije teško pogoditi.

Za slučaj je znao policijski kapelan, prvi nadređeni osumnjičenom pedofilu


U ovom konkretnom slučaju situacija je, ako je to uopće moguće, još i gora od one iznesene u navedenom misaonom eksperimentu. Naime, prvi nadređeni osumnjičenom pedofilu iz Splita je gvardijan samostana Sv. Frane. On ujedno obavlja i dužnost policijskog kapelana, što znači da je u redovitom kontaktu s policijskim službenicima.

No ni to nije utjecalo na njega i/ili crkvene vlasti, pa su tako potencijalno teško kazneno djelo odlučili "istražiti" sami, bez ikakve prijave policiji.

Policija je Indexu naknadno potvrdila da nisu dobili nikakvu prijavu navedenog događaja, ni od žrtve niti od bilo kojeg drugog izvora. No nakon što je priča procurila u medije, policija će provjeriti sve navode te o utvrđenim činjenicama obavijestiti Državno odvjetništvo.

Zakoni RH su iznad kanonskog prava - osim ako pitate Crkvu

Iako se to možda u Hrvatskoj ne bi reklo, u pravnom smislu su zakoni RH iznad kanonskog prava Katoličke crkve.

"Zakoni jedne države su iznad kanonskog prava i njih se svaki državljanin, pa čak i stranac mora pridržavati bez obzira je li svećenik katolički ili pravoslavni, rabin ili pripadnih islamske vjeroispovijesti", objasnio je svojevremeno za Index odvjetnik Branko Šerić.

Podsjetimo, zadarski nadbiskup Želimir Puljić je prije šest godina šokirao hrvatsku javnost ustvrdivši da - ne mora prijaviti slučaj svećeničke pedofilije državnim organima.

"Pa nisam ja, čovječe, neki organ ili neka institucija koja surađuje s Udbom. Imam neke diskrecije", kazao je tada Puljić.

To, naravno, nije istina. Svaki državljanin RH ima dužnost prijaviti saznanja o kaznenom djelu, pa bio on i katolički kardinal, što je u razgovoru za Index potvrdio i odvjetnik Šerić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.