U Zagrebu je navodno pao sovjetski dron. Evo što sve znamo o njemu

KAKO je tijekom noći doznao Index iz dobro obaviještenih izvora, po dosad prikupljenim informacijama do kojih su nadležne službe došle tijekom očevida, na zagrebačkom Jarunu noćas se srušila bespilotna letjelica. Krater na mjestu udara je dubok oko jedan metar i širok oko tri.

Tyler Rogoway, stručnjak za vojnu avijaciju i urednik rubrike The War Zone na portalu The Drive, kaže da se radi o dronu Tu-141.

Tu-141, odnosno Striž, sovjetski je bespilotni izviđački dron koji je služio u sastavu sovjetske Crvene armije tijekom kasnih 1970-ih i 1980-ih.

Ako se ova nagađanja potvrde, jedan od većih misterija bit će odgovor na pitanje kako je Tu-141 uspio doletjeti od Ukrajine, preko Mađarske sve do Zagreba, te kako ga na tom putovanju nisu zabilježili nikakvi radari NATO-a, Mađarske ili Hrvatske.

Ministarstvo obrane Ukrajine objavilo je 2016. da ukrajinske zračne snage obnavljaju 68 različitih tipova vojnih zrakoplova iz sovjetskog doba, među kojima i dron Tu-141.

Što je Tu-141?

Tu-141 nije poput suvremenih dronova tipa Predator ili Reaper, koji mogu dugo letjeti dok skeniraju senzorima visoke tehnologije. Ta robotizirana letjelica također izvorno nije bila namijenjena za borbene aktivnosti, odnosno za razaranje i ubijanje.

Tu-141 je dizajniran za obavljanje izvidničkih misija nekoliko stotina kilometara iza linija fronte na brzinama blizu brzine zvuka. Može nositi niz korisnih tereta, uključujući filmske kamere, infracrvene uređaje za snimanje, EO snimače i radare za snimanje.

U sovjetskoj službi bio je od 1979. do 1989., uglavnom na zapadnim granicama Sovjetskog Saveza.

Tu-141 je dug 14.33 m, raspon krila mu je 3.88 m, a visok je 2.44 m. Ima krila u obliku slova delta, odnosno strelice površine 10.0 m2, a težak je 6215 kg. Pokreće ga moćan turbo mlazni motor Tumansky KR-17A, do maksimalne brzine od 1100 km/h. Domet mu je 1000 km, a najviša visina na kojoj operira je oko 6000 m.

Lansira se iz prikolice pomoću čvrstog goriva. Ne slijeće kao konvencionalni zrakoplov, već se oslanja na padobran i retrorakete koje mu omogućuju postupno spuštanje u uspravnom i vodoravnom položaju.

 

Postojala su 152 primjerka, ne zna se koliko ih je ostalo

Ukrajina nije objavila koliko je primjeraka Tu-141 ostalo u toj zemlji nakon raspada Sovjetskog Saveza, koji je dron počeo redovito proizvoditi 1979. godine.

Sovjetski Savez je napravio 152 primjerka, a oni su uglavnom bili razmješteni u blizini zapadnih granica.

Prema knjizi ruskog istraživača zrakoplovstva Yefima Gordona, Sovjetske/ruske bespilotne letjelice, Tu-141 ima panoramsku kameru PA-4 i kameru usmjerenu prema naprijed. One su usporedive s izviđačkim kamerama KA i KS za snimanje na velikim visinama koje je SAD koristio tijekom Hladnog rata.

Prema ruskim web stranicama o oružju i zrakoplovnim analitičarima, Tu-141 vjerojatno ima sličan radar i infracrveni senzor kao sovjetski izviđački mlažnjak Su-24MR Fencer E.

Ako je to točno, onda oprema Tu-141 datira iz kasnih 1980-ih, što znači da vjerojatno nije otporna na suvremeno rusko ometanje.

Nije poznato na koji način je Ukrajina modernizirala i opremila primjerke Tu-141 koji su joj ostali na raspolaganju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.