Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je jučerašnji napad na središnji ukrajinski grad Dnjipro izveden "novom konvencionalnom raketom srednjeg dometa".
Dodao je kako je riječ o hipersoničnoj balističkoj raketi koja nosi naziv Orešnik (lješnjak) te da su njome ruske snage izvele kombinirani udar na jedan od objekata vojno-industrijskog kompleksa Ukrajine. "Trenutno ne postoji način za suprotstavljanje ovom oružju. Rakete napadaju ciljeve brzinom od 10 Macha, što je 2,5-3 kilometra u sekundi", izjavio je Putin.
Putin je to rekao tijekom televizijskog obraćanja u kojem je govorio o situaciji na bojištu.
"Želio bih obavijestiti osoblje ruskih oružanih snaga, građane naše zemlje, naše prijatelje širom svijeta, kao i one koji i dalje gaje iluzije o mogućnosti nanošenja strateškog poraza Rusiji, o događajima koji odvijaju se danas na području Sjevernog vojnog okruga, odnosno nakon upotrebe na našem području dalekometnog naoružanja zapadne proizvodnje", rekao je.
Podsjetimo, Ukrajina je jučer nakon napada objavila da je izveden interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM).
Hipersonične rakete i ICBM-ovi: Ključne razlike
I hipersonične rakete i interkontinentalne balističke rakete (ICBM) predstavljaju vrhunsku vojnu tehnologiju, no dizajnirane su za različite svrhe i djeluju prema različitim mehanizmima.
Hipersonične rakete poznate su po iznimnoj brzini, većoj od 5 Macha(pet puta brže od brzine zvuka), kao i sposobnosti manevriranja tijekom leta, što ih čini izuzetno teškima za otkrivanje i presretanje. ICBM-ovi postižu slične brzine, ali slijede visoku balističku putanju, uz ograničenu mogućnost manevriranja tijekom pada, piše Newsweek.
Što se tiče tereta, ICBM-ovi se primarno koriste za isporuku nuklearnih bojevih glava na velike udaljenosti. S druge strane, hipersonične rakete često se koriste za precizne udare na ključne mete te mogu nositi konvencionalne ili nuklearne bojeve glave.
Stručnjaci ističu domet kao ključnu razliku u nedavnim testovima. ICBM-ovi su dizajnirani za globalni doseg, s dometom većim od 5500 kilometara. Za usporedbu, IRBM-ovi (intermedijarne balističke rakete), poput onih koje je testirala Rusija, imaju kraći domet od 1800 do 5500 kilometara, što ih ograničava na regionalne ciljeve.
Ovo lansiranje rakete dolazi nakon što je Ukrajina upotrijebila rakete ATACMS, isporučene iz Sjedinjenih Američkih Država, i Storm Shadow rakete, koje je osigurala Ujedinjena Kraljevina, za napade na ciljeve unutar Rusije. Početkom tjedna Bidenova administracija odobrila je Ukrajini korištenje američkih raketa dugog dometa za dublje napade unutar Rusije, a taj potez je izazvao žestoku reakciju Moskve.
Nekoliko dana kasnije, Ukrajina je ispalila nekoliko tih raketa na ciljeve unutar Rusije, prema izvješću Kremlja. Istog dana, Putin je potpisao novu doktrinu koja dopušta potencijalni nuklearni odgovor čak i na konvencionalni napad na Rusiju od strane bilo koje države koju podržava nuklearna sila.