Kazna za ponašanje HDZ-a u slučaju Glavaš - Čačić pretekao Sanadera

HRVATSKO biračko tijelo, sudeći prema rezultatima CRO-Demoskopa (redovito mjesečno istraživanje društvenih i političkih preferencija agencije Promocija plus, provedeno 30.11. i 01.12.2006. na reprezentativnom uzorku od 1.300 ispitanika iz cijele zemlje), kaznilo je držanje HDZ-a u slučaju Glavaš.

Drugi znakovit podatak je povratak SDP na prvo mjesto, sa kojeg je nakon pola godine istisnuo HDZ. Događaji vezani uz slučaj Glavaš već drugi mjesec zaredom najvažniji su događaji mjeseca.

Radimir Čačić je po prvi put od početka praćenja preferencije kandidata za premijera na vrhu ljestvice. Stabilna natpolovična većina za ulazak u EU je pak konstanta; u posljednjih dvanaest mjeseci podrška je između 53 i 55 posto. Pozitivni signali iz Rige nisu doprinijeli promjeni odnosa prema članstvu u NATO, i dalje je stabilna većina protivnika ulasku u Savez.

Nakon pet mjeseci dominacije HDZ-a na vrhu ljestvice političkih stranaka ovaj ga je mjesec potisnuo SDP. Tako je SDP prvi na ljestvici stranaka s 24,3 posto izbora (mjesec dana ranije 25,7 posto, odnosno za 1,4 postotni bod više od ovomjesečnog). Drugi je HDZ s 23,9 posto što je za 2,2 postotna boda manje od rezultata za listopad kad je zabilježen izbor ove stranke od 26,1 posto.

Na trećem se mjestu zadržao HNS s 8,6 posto izbora (jednako kao i prethodni mjesec, ali i 1,6 postotni bod više od rezultata u istom mjesecu prošle godine). HSP je ostao na četvrtom mjestu s 8,2 posto izbora (0,2 postotna boda više u odnosu na prethodni mjesec, ali i 2,8 postotnih bodova manje od lanjskog rezultata za studeni).

Ovomjesečno je istraživanje zabilježilo i rast podrške HSS-u čija je podrška za studeni 6,4 posto(0,6 postotnih bodova više od prethodnog mjeseca, ali i 1,7 postotni bod bolji rezultat od onog u studenom prošle godine). HSU je u posljednjih pola godine na nacionalnoj razini stabilizirao svoju podršku iznad praga 5 posto i o ovoj će se stranci u nadolazećim izborima morati vrlo ozbiljno razmišljati u koalicijskim kombinatorikama.

HSLS bilježi 3,5 posto , dok je mjesec dana ranije zabilježena podrška od 4,5 posto (sličan je trend zabilježen i u izboru Đurđe Adlešić na ljestvici najpozitivnijih političara u studenom). Ostale stranke: DC, IDS, PGS i HDSBS svoje će mjesto u parlamentu morati tražiti u prijeizbornim koalicijama.

Mesić najveći pozitivac među političarima

Na listi pozitivnih političara u posljednjih je nekoliko mjeseci na vrhu zadržan isti redoslijed: Stjepan Mesić s 32,4 posto (+1 postotni bod u odnosu na prethodni mjesec), dr. Ivo Sanader s 14 posto (-1,3 postotnih bodova u odnosu na prošli mjesec, odnosno -4 postotna boda u odnosu na rezultat od prije dva mjeseca). Na trećem je mjestu Ivica Račan koji je izbor za najpozitivnijeg političara u 9,7 posto slučajeva (+1,2 postotna boda).

Na četvrtom je mjestu "izazivač za premijera" Radimir Čačić s 8,1posto izbora (+3,95 postotnih bodova u odnosu na lanjski studeni). Slijede Đurđa Adlešić (5,7posto izbora, ili 1,6 postotnih bodova manje u odnosu na prethodni mjesec), Milan Bandić (5,4 posto ili 1,7 postotnih bodova manje od prošlomjesečnog rezultata), Anto Đapić (5 posto). Među prvih deset pozitivnih političara su još i Vesna Škare Ožbolt (2,6 posto), Ivan Čehok (2,4posto), te Damir Kajin i Vesna Pusić s 2,3 posto. Štrajk glađu Branimira Glavaša pomoglo je njegovu pozitivnom doživljaju, te je za 1,9 posto ispitanika najpozitivniji hrvatski političar (u odnosu na prošlogodišnjih 0,3 posto).

Sanader i Šeks glavni bad guys

Listu "političara negativaca" predvode dva vodeća autoriteta vladajuće stranke. Prvi je premijer Ivo Sanader s izborom za "negativca" u 26 posto slučajeva. Na drugom je mjestu saborski šef Vladimir Šeks s izborom u 35,6 posto slučajeva što je porast za 5,2 postotna boda u odnosu na prethodni mjesec. Očito je percepcija njegove uloge u aktualnim događajima oko Branimira Glavaša utjecala na ovaj veliki skok u negativnom doživljaju. Aktualni politički odnosi utjecali su i na porast udjela ispitanika za koje su svi političari negativni (ovaj mjesec 11,5 posto u odnosu na prošlomjesečnih 9,7. Na četvrtom je mjestu Ivica Račan s 9,5 posto izbora.

Glavaševo gladovanje i tamnovanje važnije od vukovarske obljetnice

Štrajk glađu Branimira Glavaša najznačajniji je događaj mjeseca studenog za više od dvije petine ispitanika (40,2 posto). Najveći izbor ove teme za događaj mjeseca bilježi se među biračima HSP-a (preko 60 posto ispitanika koji biraju ovu stranku istakli su štrajk glađu kao najznačajniju temu mjeseca). Vrlo je visoki udio izbora ove teme i među biračima HSS-a (53), HDZ-a (47), dok je vidljivo manji izbor zabilježen među biračima HNS-a (42), SDP-a (37), IDS-a (24) posto. Uočava se značajnija razlika u izboru ove teme i po regijama. Najveći je izbor ove teme zabilježen u Slavoniji (76), Dalmaciji (54), dok je u ostalim regijama izbor ove teme vidljivo niži (Zagreb 45, Sjeverozapadna Hrvatska 43 , Istra i Primorje 34 posto).

Po učestalosti izbora teme za mjesec studeni na drugom je mjestu događaj koji je u vrlo bliskoj vezi s prvom temom – događaji u Saboru oko skidanja imuniteta Branimiru Glavašu. Ova je tema najzanimljiviji događaj za svakog petog hrvatskog građanina (19,9 posto ispitanika). U izboru ove teme prednjače birači oporbenih stranaka (birači SDP-a 28, birači HNS-a 24, birači HSP-a 22, birači IDS-a 18 posto).

Štrajk hrvatskih nastavnika događaj je kojeg je izabralo 13 posto ispitanika. Ovu su temu najčešće birali ispitanici koji u stranačkim preferencijama biraju SDP, HNS, IDS i HSLS. Tek je na četvrtom mjestu prodaja dionica INE u javnoj ponudi hrvatskim građanima s 10,3 posto izbora. Sve su ostale teme zabilježile znatno manji izbor (obilježavanje 15. godišnjice pada Vukovara sa 7,4 posto izbora, vladina odluka o božićnicama umirovljenicima s 4,9 posto izbora, nogometna pobjeda nad Izraelom s 1 posto...).

Idemo u EU sa "natpolovičnom većinom"

Stabilna je većina podršci ulaska u EU (podrška se u posljednjih godinu dana kreće između 53 i 55 posto). Na drugoj je strani stabilna većina protivnika članstvu u NATO (u posljednjih osam mjeseci preko 50 posto protivnika članstvu). Zanimljiva je da skup na vrhu u Rigi s kojega je došao vrlo pozitivan signal o hrvatskoj pozivnici za članstvo, nije utjecao na promjenu odnosa prema ulasku Hrvatske u NATO (ovaj je mjesec zabilježena podrška članstvu u 38,4 slučajeva, dok je 51,2 protivnika uz 10,4 posto neodlučnih).

Čačić prema Banskim dvorima

Posljednja tema redovitog mjesečnog istraživanja je doživljaj kandidata za budućeg predsjednika Vlade. Kampanja Radimira Čačića koja se vodi pod motom "Čačića za premijera" s jedne strane, te utjecaj doživljaja ponašanja HDZ-a i Sanadera u aktualnim zbivanjima oko Glavaša, po prvi je put od kad se prati ova tema, na vrhu došlo do smjene u percepciji kandidata.

Tako je Čačić ovaj mjesec na vrhu ljestvice kandidata za mandatara s 22,5 posto izbora (prije početka ovojesenske kampanje 17,3, a prije godinu dana 15,2 posto). Sanader je na drugom mjestu s izborom od 21 (prošli mjesec 23,8 posto). Ivica Račan trenutačno bilježi izbor u 15,6  (jednako kao i prošli mjesec), a Anto Đapić bilježi izbor za najboljeg kandidata za premijera u 12,1 posto slučajeva (prije mjesec dana 11,3).

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.