Foto: Hina
"Svi dokazi koje sam vidio sugeriraju da je Asadov režim upotrijebio ilegalno oružje uz punu svijest protiv vlastitog naroda", kazao je Johnson na međunarodnoj konferenciji o budućnosti Sirije u Bruxellesu.
"To je potvrda da se radi o barbarskom režimu za koji je, po nama, teško zamisliti da bi imao i najmanji autoritet u Siriji nakon završetka sukoba", ocijenio je britanski ministar.
Od 72 poginule osobe trećina su djeca
U "kemijskom" napadu na grad Idlib, na sjeverozapadu Sirije, poginule su 72 osobe, među kojima 20 djece, po najnovijim podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava.
Napad je izazvao val međunarodnih kritika, a nekoliko je zapadnih zemalja prozvalo režim Bašara al-Asada. Sirijska je vojska kategorički odbacila optužbe o korištenju kemijskog oružja.
Rusija optužila pobunjenike
Rusija je međutim rekla da je otrovni plin raspršen iz pobunjeničkog skladišta kemijskog oružja koje je pogođeno u zračnim napadima vojske sirijskog režima.
"Jučer od 11,30 do 12,30 sirijsko zrakoplovstvo napalo je veliko terorističko skladište streljiva i oružja u istočnom dijelu grada Kan Šejkuna", rekao je glasnogovornik ruskog ministarstva obrane Igor Konošenkov u priopćenju. "Na tom području bile su radionice za izradu kemijskog oružja", dodao je.
Predstavljen nacrt rezolucije kojom se Siriji prijeti sankcijama
SAD, Francuska i Velika Britanija predstavile su sinoć nacrt rezolucije kojom se osuđuje kemijski napad u Siriji, u kojem su po novim podacima poginule 72 osobe, i poziva na sveobuhvatnu i brzu istragu, uoči hitnog sastanka Vijeća sigurnosti UN-a.u
U tekstu se poziva Organizaciju za zabranu kemijskog oružja da što prije predstavi svoje zaključke o napadu.
Također se zahtijeva od Sirije da podnese plan letova i sve informacije o vojnim operacijama u trenutku napada.
Njime se, na kraju, prijeti sankcijama u skladu s poglavljem sedam povelje UN-a.
SAD, Francuska i Velika Britanija namjeravaju staviti tu rezoluciju na glasovanje tijekom sjednice u New Yorku.