Merkel je na četverodnevni put u Kinu dovela šefove velikih njemačkih korporacija, s namjerom da pojača poslovne odnose tih dvaju zemalja.
Merkel i Wen u zadnjih su se nekoliko godina više puta sastali i dogovorili se kako će zajednički raditi na oporavku i izlasku iz ekonomske krize. "Kina i Njemačka prošli su probni period krize i turbulencije", rekao je Wen dok je pozdravljao njemačku delegaciju.
Pet milijardi dolara novih projekta
Među potpisanim ugovorima su ugovor između Siemensa i kineske tvrtke Shanghai Electric Power Generation Equipment Company za izradu parnih i plinskih turbina vrijedan 3,5 milijardi dolara, kao i gotovo milijardu dolara vrijedan ugovor između Daimlera i Beiqi Foton Motor Company za izradu velikih i manjih kamiona, javila je državna novinska agencija Xinhua.
Dobre vijesti nastavljaju pozitivan trend za Merkel u odnosu s Kinezima, koje je prije tri godine razljutila kad je primila tibetanskog vođu Dalaj Lamu. Nakon toga su se njemački poslovni ljudi mjesecima žalili kako su nailazili na prepreke u poslovanju s kineskim tvrtkama.
Dobri trgovački odnosi
Bez obzira na to, trgovački odnosi između dvije zemlje su jako dobri, i iznose više od stotinu milijardi dolara godišnje. Njemačke tvrtke su uložile još dodane milijarde dolara u Kinu, gdje su kompanije kao BMW i Siemens jaki brendovi.
Jedna od poslovnih niša u kojoj bi biznis između dvije zemlje u budućnosti mogao cvjetati su alternativni oblici energije. Njemačka je na tom polju među vodećima na svijetu. Xinhua javlja kako su Njemačka i Kina odlučile uspostaviti 160 milijuna dolara vrijedan fond za ohrabrivanje kompanija da štede energiju i smanje emisije štetnih plinova.