Kina kritizira SAD: Oni šire masovnu histeriju zbog koronavirusa

Ilustracija: EPA

GLASNOGOVORNICA kineskog Ministarstva vanjskih poslova izjavila je kako SAD pretjerano reagira na koronavirus. 

Kaže kako SAD širi masovnu histeriju. 

“Većina zemalja cijeni i podržava napore Kine u borbi protiv virusa. Razumijemo ih i poštujemo kada uvedu ili pooštre mjere karantene na graničnim prijelazima. No, u međuvremenu neke zemlje, a posebno SAD, pretjerano reagiraju, što je protivno savjetima WHO-a”, rekla je glasnogovornica Hua Chunking. 

Kritiziraju vladu SAD-a

U govoru glasnogovornica dalje kritizira vladu SAD-a. 

“Vlada SAD nam nije pružila značajnu pomoć, ali je prva evakuirala osoblje iz Wuhana, prva je predložila djelomično povlačenje osoblja iz ambasade i prva je uvela zabranu ulaska u zemlju za putnike iz Kine. Sve što je napravila samo stvara strah, što je loš primjer”, poručila je. 

Potom nastavlja govoriti o američkim stručnjacima. 

“Čak su i američki mediji i stručnjaci preispitivali odluku vlade, govoreći da su restrikcije upravo ono što WHO odbacuje, govoreći da se SAD okreće strahu i pretjeranom reagiranju te da će zabrana ulaska u zemlju strancima koji su bili u Kini u posljednjih 14 dana biti kršenje građanskih prava, a ne smanjenje rizika  za širenje virusa”, dodala je. 

“Zapravo prema izvješću Centra za kontrolu i suzbijanje bolesti, gripa je u SAD-u od 2019. do 2020. izazvala 19 milijuna slučajeva infekcije i 10.000 smrtnih slučajeva. Usporedbe radi, do 2.veljače je zabilježeno 17.205 slučajeva koronavirusa. 361 osoba je umrla, a 475 njih je izliječeno i otpušteno iz bolnice, dok je u SAD-u potvrđeno samo 11 slučajeva”, poručuje kinesko ministarstvo. 

“Kontrast poziva na razmišljanje. Osim toga, primijetila sam da kanadsko Ministarstvo zdravstva govori kako neće slijediti SAD i zabraniti ulazak u zemlju osobama koje su bile u Kini ili koje su kineski državljani. Kanada smatra da zabrana ulaska nije osnovana, što je oštri kontrast prema ponašanju SAD-a”, zaključeno je u priopćenju.

"Američka vlada nije nam dosad dostavila nikakvu znatniju pomoć"

Brojne države evakuiraju svoje građane iz Kine, mnoge su prekinule letove, a Rusija je objavila da prekida i željeznički promet prema Kini.

Washington je zabranio ulazak na američki teritorij svima koji nisu američki državljani, a dolaze iz Kine te je preporučio svojim državljanima da ne putuju u Kinu i da je napuste ako su u njoj.

Ta je mjera izazvala veliko nezadovoljstvo za brojne Kineze i strance koji su u Kini i ne mogu se vratiti na posao, na sveučilište ili obaviti turističko putovanje u SAD-u.

"Američka vlada nije nam dosad dostavila nikakvu znatniju pomoć", rekla je Hua Chunying i napomenula da je primila medicinski materijal iz desetak zemalja kao što su Francuska, Japan, Turska, Pakistan, Iran, Rusija, Velika Britanija.

Kini su hitno potrebne medicinske maske, zaštitne naočale i zaštitni kombinezoni, rekla je. 

Broj umrlih premašio broj žrtava SARS-a

Broj umrlih od koronavirusa narastao je na 361, prema novim podacima objavljenima u ponedjeljak. Taj broj uključuje 57 mrtvih u posljednja 24 sata objavile su kineske vlasti u ponedjeljak. Broj potvrđenih zaraza narastao je za 2.829 i iznosi 17.205, objavilo je Nacionalno zdravstveno povjerenstvo.

Filipini su u nedjelju potvrdili prvi slučaj smrti izazvane koronavirusom.

Prema danas objavljenim brojkama o smrtnosti izazvanoj koronavirusom ona je premašila smrtnost epidemije SARS iz 2002. - 2003. godine kada je umrlo 349 osoba u kontinentalnoj Kini. 

Štrajk medicinskog osoblja u Hong Kongu

U ponedjeljak su stotine medicinskih djelatnika počele štrajkati u Hong Kongu tražeći od vlade da zatvori granicu prema Kini i tako spriječi širenje koronavirusa i olakša pritisak na zdravstveni sektor.

Savez zaposlenih u zdravstvu koji ima oko 18.000 članova rekao je da je 2400 radnika u štrajku, unatoč pozivima vlade da to ne čine. U Hong Kongu je 15 potvrđenih slučajeva novog koronavirusa.

Pad cijena dionica

Zbog širenja koronavirusa cijene dionica oštro su pale na kineskim tržištima na kojima je prvog radnog dana nakon produženih novogodišnjih praznika izbrisano više od 400 milijardi dolara tržišne vrijednosti dionica.

Kineska središnja banka smanjila je repo stopu za 0,10 postotnih bodova i ubrizgala na tržišta oko 174 milijarde dolara kako bi poboljšala likvidnost.
Peking je, također, poručio da će pomoći kompanijama koje proizvode vitalno važne proizvode kako bi pokrenule proizvodnju što je prije moguće.

Vlada je pokušala umiriti zabrinutost za kinesko gospodarstvo. 

"Uvjereni smo i sposobni na najmanju moguću mjeru svesti učinak epidemije na gospodarstvo", rekao je Lian Weiliang, zamjenik voditelja Nacionalnog povjerenstva za razvoj. 
Malezija i Singapur također su izrazili zabrinutost zbog posljedica epidemije na gospodarstvo jer su vlade tih zemalja objavile da planiraju pomoći poduzećima koja su se našla u nevolji zbog pada turizma iz Kine.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.