KINA je odobrila prvi lijek za oboljele od covida-19, dvije godine otkako je ta bolest prvi put otkrivena upravo na njezinu tlu, odakle se proširila u pandemiju.
Za razliku od cjepiva koje djeluje preventivno, lijek koji je dobio zeleno svjetlo kineskih službi, sprječava da oboljeli od covida-19 razviju teške komplikacije.
Dosad nijedno cjepivo nije odobreno
Ta azijska zemlja, koja je prva dijagnosticirala virus SARS-CoV-2 u središnjem gradu Wuhanu krajem 2019., uspjela je gotovo iskorijeniti bolest primjenom vrlo radikalnih mjera, kao što su strogo zatvaranje granica, stroga kontrola kretanja i mjere zatvaranja.
Kineske vlasti nisu odobrile dosad nijedno cjepivo do onih koje su proizveli domaći znanstvenici i navode da je cijepljeno više od 70 posto stanovništva.
Unatoč tome, zemlja je zadnjih mjeseci suočena s novim lokalnim žarištima, no te brojke su niske i neusporedive s dnevnim brojkama zaraženih u inozemstvu.
Hitno odobrili lijek
Nacionalna agencija za lijekove objavila je da je "hitno odobrila" kineski lijek protiv covida-19 na bazi monoklonskih antitijela.
Monoklonska antitijela vežu se na protein šiljka koronavirusa i tako smanjuju njegovu sposobnost da prodre u ljudske monostanice.
Lijek se primjenjuje injekcijom, a razvili su ga ugledno Sveučilište Tsinghua u Pekingu, Bolnica br. 3 iz Shenzhena (na jugu Kine) te tvrtka Brii Biosciences.
Što su pokazala ispitivanja?
Klinička ispitivanja pokazala su da liječenje može za 80 posto smanjiti hospitalizacije i prijetnju smrti u osjetljivih pacijenata, navodi Sveučilište Tsinghua.
Lokalni mediji prenose da se lijek davao ljudima koji su nedavno oboljeli kada su se pojavila nova žarišta covida-19.
Kina je u četvrtak objavila da ima 83 zaražena u cijeloj zemlji.
U Kini se primjenjuje nekoliko cjepiva koja su razvili tamošnji znanstvenici, no njihova učinkovitost manja je od cjepiva razvijenih u inozemstvu.
Svjetska znanstvena organizacija (WHO) odobrila je dva kineska cjepiva, proizvođača Sinovac i Sinopharm.