Kineska i ruska vojska imaju istu slabost

Foto: Profimedia

KINESKI vojni zapovjednici također imaju potencijalnu slabost koja je potkopala njihove ruske kolege u Ukrajini i mogla bi ugroziti njihovu sposobnost da vode sličan rat, navodi se u novom izvješću američkog Sveučilišta za nacionalnu obranu.

Izvješće identificira nedostatak kombinirane obuke kao moguću manu unutar Narodnooslobodilačke vojske (PLA), ali analitičari ostaju oprezni u pogledu podcjenjivanja kineskih sposobnosti i upozoravaju da ne treba vući previše usporedbi s Rusijom, piše CNN.

Izvješće je istražilo prošlost više od 300 PLA-ovih najviših časnika u pet rodova - kopnenoj vojsci, mornarici, zračnim snagama, raketnim snagama i snagama za stratešku potporu - u šest godina do 2021. Pokazalo se kako je malo vjerojatno da zapovjednici imaju operativno iskustvo u bilo kojem rodu osim onom u kojem su započeli svoju karijeru.

Američka vojska zakonom odredila unakrsnu obuku

Drugim riječima, vojnici ostaju vojnici, mornari ostaju mornari, zrakoplovci ostaju zrakoplovci. Rijetko se usuđuju izaći izvan tih sektora, navodi se u izvješću, što je u suprotnosti s američkom vojskom, gdje je unakrsna obuka zakonski uvjet od 1986. godine.

U izvješću na 73 stranice dalje se navodi da bi ova "rigidnost mogla smanjiti učinkovitost Kine u budućim sukobima", posebno u sukobima koji zahtijevaju visoku razinu zajedničkog djelovanja, te sugerira da bi snage PLA zaglavile u istim problemima koji su mučili njihove ruske kolege u Ukrajini, "gdje je ukupna kohezija snaga bila niska".

Nedostaci ruske vojske postali jasni svima koji su pratili rat u Ukrajini

Od početka ruske invazije na Ukrajinu prije sedam mjeseci, nedostaci u ruskoj vojnoj strukturi postali su jasni vanjskim promatračima.

Tijekom nedavnog poraza ruskih snaga u ukrajinskoj protuofenzivi, moskovske kopnene snage nisu imale zračnu zaštitu, kažu analitičari, dok su ranije tijekom rata logistički problemi narušili sposobnost Rusije da opskrbi svoje vojnike. Njezini kamioni nisu imali odgovarajuće gume za teren i stalno su se kvarili zbog slabog održavanja.

Prema autoru izvješća Joelu Wuthnowu, viši zapovjednici kineske vojske mogli bi se suočiti sa sličnim problemima zbog nedostatka unakrsne obuke. "Operativni zapovjednici, na primjer, rijetko imaju iskustvo u logistici i obrnuto", navodi se u  izvješću Wuthnowa, višeg znanstvenog suradnika u sveučilišnom Centru za proučavanje kineskih vojnih poslova.

"Operativni zapovjednici koji nikada nisu morali steći visoku razinu razumijevanja logistike ili održavanja mogli bi propustiti optimalno koristiti te snage, što je usporedivo s ruskim neuspjehom 2022. godine", navodi se.

Postoji još jedna ključna razlika u odnosu na SAD

U usporedbi generala s četiri zvjezdice 2021. godine, što odgovara rangu načelnika Združenog stožera američkih oružanih snaga, svih 40 američkih časnika imalo je iskustvo zajedničke službe u usporedbi sa 77%, odnosno 31 kineskog časnika, pokazalo je izvješće.

Postoji još jedna ključna razlika - u SAD-u su gotovo svi zapovjednici s četiri zvjezdice imali operativno iskustvo. U Kini su gotovo polovica bili "profesionalni politički komesari".

Carl Schuster, bivši direktor operacija u Zajedničkom obavještajnom centru američkog Pacifičkog zapovjedništva na Havajima, rekao je da je novo izvješće "dosad najbolja procjena o tome gdje je Kina i kamo ide".

Međutim, upozorio je da se izvješće ne treba koristiti kao predviđanje držanja kineske vojske u ratu poput ukrajinskog, jer ima brojne druge prednosti u odnosu na rusku vojsku.

Kina se, za razliku od Rusije, više ne oslanja na regrute

Kina pruža bolju obuku novacima i više se ne oslanja na regrutaciju, rekao je Schuster, dok se ruska vojska "oslanja na sedmomjesečne ugovorne novake za 80-85% svog vojnog osoblja". Osim toga, za razliku od Rusije, Kina ima profesionalni dočasnički kadar.

Schuster, koji sada predaje na Sveučilištu Hawaii Pacific, procjenjuje da Kina zaostaje za SAD-om oko četiri ili pet godina u pogledu sposobnosti za zajedničke operacije, ali je upozorio kako nedavne vježbe sugeriraju da Kinezi napreduju.

Kao dokaz toga naveo je nedavne kineske operacije oko Tajvana, nakon što je predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi posjetila otok početkom kolovoza. "Prikrivena implikacija studije da PLA možda neće biti u stanju provoditi učinkovite zajedničke operacije je pogrešna", rekao je Schuster.

Demografske razlike

Izvješće Wuthnowa, koji je i pomoćni profesor na Sveučilištu Georgetown u Washingtonu, također je otkrilo demografske razlike između kineskih i američkih časnika. "Viši kineski časnici bili su homogeni u smislu dobi, obrazovanja, spola i etničke pripadnosti", navodi se u izvješću.

Među generalima s četiri zvjezdice, kineski časnici bili su u prosjeku stariji od svojih američkih kolega (64 prema 60) i imali su više staža u vojsci (46 prema 40). "Američko zapovjedništvo također je bilo raznolikije, s dvije žene i tri Afroamerikanca, u usporedbi s homogenim vodstvom PLA (potpuno muškarci i 99% Han Kinezi)", navodi se u izvješću.

I još jedna velika razlika: 58% američkih časnika služilo je u stranoj zemlji, dok nijedan kineski časnik nije imao inozemno iskustvo.

Xi pojačao kontrolu nad vojskom

U izvješću se također navodi kako je kineski vođa Xi Jinping pojačao kontrolu nad vodstvom PLA otkako je preuzeo vodstvo Komunističke partije Kine 2013. godine. Kroz svoju ulogu predsjednika Kineskog središnjeg vojnog povjerenstva, Xi je osobno sudjelovao u odabiru viših časnika.

"Svi časnici PLA su članovi Komunističke partije Kine i moraju imati dovoljno političke oštroumnosti da pokažu lojalnost Xiju", navodi se u izvješću, uz napomenu da Xi rotira najviše časnike geografski unutar Kine kako bi spriječio da razviju "mreže pokroviteljstva" koje bi mogle jednog dana zaprijetiti njegovom vodstvu. No, također je navedeno da je Xi pazio na nagrađivanje odanosti i strpljenja u višem časničkom zboru.

"Xi Jinping nije preskočio generaciju časnika koji su čekali na promociju, odnosno nije umjesto njih gurao mlade časnike bolje upoznate s modernim ratovanjem", navodi se u izvješću.

Kako ti stariji časnici budu dostizali dob za umirovljenje - čak 68 godina za one u Središnjem vojnom povjerenstvu - njihovi nasljednici će donijeti više iskustva na modernom bojnom polju, uključujući najnovije tehnologije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.