Kineski ekonomist: Ništa od razgovora ukoliko nam Amerikanci ne pokažu poštovanje

Kineski ekonomist: Ništa od razgovora ukoliko nam Amerikanci ne pokažu poštovanje
Foto: EPA

Kina će pregovarati sa SAD-om samo ako američki čelnici pokažu poštovanje prema Pekingu, izjavio je bivši visoki kineski ekonomski dužnosnik, a prenosi Bloomberg.

"Ako SAD želi da Kina u potpunosti prihvati američki prijedlog, da prihvati američke uvjete, mislim da nema pregovora", rekao je Zhu Guangyao, koji je bio kineski zamjenik ministra financija od 2010. do 2018., u intervjuu u Singapuru.

Zhu je rekao da, iako tehnički timovi iz obje zemlje ostaju u kontaktu, razgovori o Trumpovim "recipročnim" carinama moraju se temeljiti na međusobnom poštovanju i mirnom suživotu. Nije pojasnio koje bi konkretne radnje to podrazumijevale.

Sve žešći trgovinski rat

Kina i SAD su posljednja dva tjedna ušli u sve žešći trgovinski rat, pri čemu obje strane uvode nove carine i podižu trgovinske barijere. Kineski uvoz u SAD sada je pod carinama od najmanje 145%, dok američka roba koja ide u Kinu ima carinu od 125% - razine toliko visoke da će vjerojatno gotovo potpuno zaustaviti trgovinu između dviju najvećih svjetskih ekonomija.

Kako piše Bloomberg, očekuje se da će utjecaj snažno pogoditi Kinu. Njezino gospodarstvo već je pod pritiskom deflacije, slabe potrošačke potražnje i dugotrajne krize na tržištu nekretnina. Ekonomisti snižavaju prognoze rasta Kine za ovu godinu, a UBS Group AG je najpesimističniji među velikim bankama, predviđajući rast od samo 3.4% jer američke carine guše izvoz.

Zhu je rekao da Kina ima "puno povjerenje" u ostvarenje cilja rasta od oko 5% ove godine, ističući da je ovo posljednja godina 14. petogodišnjeg plana i da je zemlja na dobrom putu da ostvari zadane ciljeve.

Također je bio optimističan da će domaća potrošnja ove godine porasti i rekao da Kina ima "puni kapacitet" za povećanje potrošnje ako bude potrebno.

Zhu je bio zamjenik ministra financija do umirovljenja 2018., nadgledao je Odjel za carinske tarife i igrao ključnu ulogu u trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine. Posljednje je bio savjetnik Državnog vijeća.

"Još nismo tamo"

Kineski dužnosnici više su puta rekli da su otvoreni za pregovore, ali ne pod pritiskom ili prijetnjama. Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer rekao je da Trump očekuje pregovore "u nekom trenutku", iako "još nismo tamo". Predsjednik je rekao da čeka kineski poziv i opisao Xija kao prijatelja za kojeg ima "veliko poštovanje", naglašavajući svoju sklonost pregovorima na razini čelnika, piše Bloomberg.

Zhu je kritizirao američke carine kao vrlo štetne za kineske nacionalne interese i rekao da Peking ima dugogodišnju politiku nepopuštanja vanjskom pritisku. Dodao je da prisila iz Washingtona neće biti učinkovita u rješavanju spora.

Na pitanje bi li Kina mogla prodati američke državne obveznice kao odgovor na carine, Zhu je rekao da je kineska vlada "vrlo odgovoran investitor" koji cijeni stabilnost globalnog tržišta. Kina, koja posjeduje oko 700 milijardi dolara američkog duga, drugi je najveći strani vjerovnik nakon Japana, što izaziva zabrinutost da bi te obveznice mogla koristiti kao polugu.

"Međutim, to se temelji na međusobnoj razumijevanju, međusobnom poštovanju i suradnji", rekao je Zhu, govoreći o kineskom stavu prema američkim državnim obveznicama. "Zaista se nadam da se SAD i Kina mogu, na temelju međusobnog poštovanja, vratiti pregovorima."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.