NAKON što je kineska korporacija Hisense, vlasnik slovenskog proizvođača kućanskih aparata Gorenje, nedavno najavila da će upravu, odnosno administrativni dio te tvrtke iz Velenja premjestiti u Ljubljanu, u sklopu preustroja svojih predstavništava u Europi, tome su se suprotstavili sindikati u tvrtki, a lokalne vlasti pozvale su na intervenciju i premijera Marjana Šareca.
Gradonačelnik Velenja Bojan Kontič, nekadašnji zastupnik u parlamentu i utjecajni član socijaldemokratske stranke, napisao je u pismu upućenom predsjedniku vlade da su Velenjčani i zaposleni u Gorenju "zabrinuti aktivnostima i namjerama" Gorenja, odnosno njegovih vlasnika, budući da je ta tvrtka sa skoro dvije tisuće zaposlenih i 70-godišnjom tradicijom od velike važnosti za grad i regiju koja mu gravitira.
"Trenutna situacija u poduzeću, planovi novoga vodstva i raspoloženje među zaposlenima daleko su od onoga što su novi vlasnici obećavali kad su ušli u Gorenje. Nakon što je Hisense prije godinu dana kupio Gorenje, stanje je već postalo kritično", naveo je u pismu Kontič.
Jednakim je riječima stanje u Gorenju opisao i predsjednik sindikata zaposlenih Žan Zeba, nakon što ga je o planovima s preseljenjem upravnog dijela u Ljubljanu obavijestio predsjednik uprave Chao Liu, navevši da će u Velenju ostati proizvodnja i razvojni odjeli, dok se u Ljubljanu seli uprava za sve Hisenseove kompanije u Europi.
Lokalne vlasti mole premijera da intervenira kod Hisensea kako do izmještanja uprave u Ljubljanu ne bi došlo te navode da je "centralizacija" jedna od "boljki" Slovenije, jer su sve važne institucije i državna tijela, pa i velik dio sjedišta kompanija, baš u prijestolnici, dok se ruralna područja i provincija zanemaruju.
Prema podacima koje prenose mediji, od stotinu najvećih slovenskih kompanija njih najmanje 50 imaju središte u Ljubljani, u kojoj je na raspolaganju 220.000 radnih mjesta, nešto manje od broja stanovnika Ljubljane, u koju se na posao voze ljudi iz šireg radijusa oko nje.
To je problematično u provinciji, osobito na istoku gdje je stopa nezaposlenosti izraženija, pa i u većim gradovima poput Maribora. U tom su se gradu nedavno pojavile informacije da će i druga najveća slovenska banka, mariborska NKBM, uskoro iz Maribora sjedište prebaciti u Ljubljanu, jer širi svoju mrežu poslovnica u sklopu nastojanja svog novog vlasnika, američkog fonda Apollo, da u cijeloj državi može konkurirati većim bankama poput Nove Ljubljanske banke (NLB), navode slovenski mediji.