Foto: 123rf,UN
Medijan plaće u Šangaju (1135 dolara), Pekingu (983 dolara) i Šenženu (938 dolara) veći je nego u najnovijoj članici Europske unije Hrvatskoj, u kojoj medijan neto plaće iznosi 887 američkih dolara, piše magazin Forbes.
Medijan plaće u Šangaju veći je nego u dvjema najnovijim članicama Eurozone: Litvi (956 dolara) i Latviji (1005 dolara), dok je u Estoniji koja je u Eurozonu ušla 2011. medijan plaće 1256 američkih dolara.
U posljednjih 10 godina mnogi brojni radnici iz istočne Europe pojavili su se na tržištu Europske unije.
S druge strane, Kina je 2002. postigla veći stupanj integracije u globalno tržište rada pristupanjem Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Sve to dovelo je do stagnacije plaća za niže kvalificirane i tvorničke radnike.
"Utjecaj globalizacije i ulazak Kine u Svjetsku trgovinsku organizaciju 2002. značajno je povećao ponudu na tržištu rada", kaže Neil MacKinnon, ekonomist VTB Capitala.
Povećana ponuda kineske radne snage i dotok jeftine robe iz Kine na svjetsko tržište bili su pozitivni za potrošače, ali je prisililo istočnoeuropske proizvođače da se bore s tom konkurencijom, odnosno da budu jeftiniji od Kineza.
Rast plaća u siromašnijim dijelovima Europe, ovisit će o Kini
S obzirom na to da Kina, na neki način, postavlja standarde plaća za proizvodne radnike, a u budućnosti i za plaće u logističkim djelatnostima vezanim za e-trgovinu, istočnoeuropske zemlje mogu se jedino nadati da će se rast plaća u toj najmnogoljudnijoj zemlji svijeta nastaviti.
Kineski udio u svjetskoj trgovini popeo se od 1990. kada je iznosio samo 2 posto, na čak 15 posto. Istovremeno, od 1990. istočnoeuropske zemlje izašle su iz utjecaja Rusije i pomaknule se ka zapadu. Prije pada komunizma te su zemlje bile u manjoj ili većoj izolaciji. Radna snaga bila je relativno dobro educirana, no dotok kapitala i upravljanje bilo je ograničeno.
S istočne strane Jadrana, nasuprot bogate Italije, nalazi se veliki bazen jeftine radne snage. Kineski radnici u Šangaju, Šenženu ili Pekingu u prosjeku zarađuju više od radnika u Albaniji, Rumunjskoj, Bugarskoj, Slovačkoj ili Crnoj Gori, koja ima median plaće od 896 dolara.
Plaće u Šangaju nisu mnogo niže ni od onih u Poljskoj, gdje median iznosi 1569 dolara. Tu negdje je i Češka, gdje plaća u najbogatijem Pragu iznosi 1400 dolara.
Rast plaća u Kini je impresivan i to je sjajna vijest za Kineze. No jasno je da će plaće u Kini, kao industrijskoj sili, određivati i plaće u mnogim zemljama Europe.