Kliknuli na link u mailu i dali podatke, prevareni za više od milijun kuna

Ilustracija: Gmail

OSJEČKO-baranjska policija traga za nepoznatim prevarantima koji su, koristeći poveznice u "phishing" elektroničkoj pošti, dvije tvrtke iz Osijeka prevarili za ukupno više od milijun kuna, izvijestili su iz te Policijske uprave. Nepoznati muškarac je tijekom kolovoza s poslovnog bankovnog računa tvrtke iz Osijeka neovlašteno prebacio 300 tisuća kuna na račun u Hrvatskoj.

Pristup računu omogućila je odgovorna osoba u tvrtki, koja je prateći poveznicu na "phishing" elektroničkoj pošti promijenila pristupne podatke za internetsko bankarstvo tvrtke, nakon čega je uslijedila neovlaštena transakcija. Međubankovnom suradnjom toj je tvrtki vraćeno pola navedenog novca, dok druga polovina nije primljena do danas, zbog čega je sve nedavno prijavljeno policiji.

Gotovo istovjetan slučaj prijevare dogodio se u srijedu, kada je s poslovnog računa jedne osječke tvrtke nepoznati prevarant neovlašteno prebacio novčani iznos od 120 tisuća eura na nekoliko računa izvan Hrvatske.   

Pristup računu također mu je omogućen nakon što je odgovorna osoba u tvrtki pratila poveznicu na "phishing" elektroničkoj pošti, pa su potom promijenjeni pristupni podatci za tvrtkino Internet bankarstvo.

Upozorenje policije

U policiji upozoravaju kako slanjem zlonamjernih "phishing" elektronskih poruka prevaranti fizičke i poslovne korisnike banaka dovode u zabludu kako bi promijenili pristupne podatke svojih računa, nakon čega slijedi neovlaštena transakcija s bankovnog na druge domaće i inozemne račune.

Građane pozivaju da, po zaprimanju ovakvih elektronskih poruka, potrebno obrate pozornost na adresu elektronske pošte s koje je zaprimljena poruka te prilikom zaprimanja takvog ili sličnog e-maila obavezno kontaktiraju djelatnike banke u kojoj imaju račun, radi dodatne provjere.

Napominju i da je ''phishing'' mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte, tijekom koje prevaranti šalju lažne email poruke kojima građane pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.

Primjer primljenog "phishing" (zlonamjernog) maila:

''Nakon uključivanja hrvatske kune u Europski tečajni mehanizam ERM II u srpnju 2020. godine kao faze koja je prethodila najavi uvođenja eura s planiranim datumom 1. siječnja 2023. godine. U (ime banke) smo započeli s pripremnim aktivnostima za konverziju nacionalne valute u euro. Molimo da ažurirate novu verziju aplikacije s (imenom banke preko koje posluje oštećeni subjekt) sukladno uputama koje se nalaze na linku ispod: (zlonamjerni link).

S tim ćete uspješno ažurirati neophodne korake za nesmetan rad mobilne aplikacije i prilagodit je ERM II tečajnom mehanizmu."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.