Komšić odgovorio Plenkoviću: On bi probleme rješavao silom. Neće moći

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić u intervjuu za Radio Sarajevo komentirao je posljednje aktualnosti u zemlji s naglaskom na jučerašnji posjet predsjednice Europske komisije Ursule Von der Leyen, nizozemskog premijera Marka Ruttea i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića u vezi s naporima da se BiH približi otvaranju pregovora s Europskom unijom.

Odgovorio je i na potez premijera Plenkovića da se odbije sastati s članovima Predsjedništva jer Hrvatska Komšića smatra nelegitimnim predstavnikom Hrvata u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.

Komšić: Ostalo je nejasno što moramo napraviti kako bismo ispunili kriterije EU

"Nije tu bilo nikakvih novih niti nešto posebno bitnih poruka. Manje-više, ponovljeno je sve ono što već znamo. I dalje postoji mogućnost da u ožujku 2024. dobijemo otvaranje pregovora ako vlast napravi neke konkretne poteze i korake. Koji su to potezi i koraci kao i po kojim kriterijima će se ocjenjivati i dalje je ostalo vrlo fluidno, neartikulirano i nejasno", komentirao je Komšić posjet europskih lidera.

"Čini mi se da će prije biti presudan neki subjektivni dojam, je li ono što su učinile vlasti u BiH dovoljno ili nije te da će odluka ovisiti o geopolitičkoj situaciji na europskom kontinentu, a ne o nekim preciznim kriterijima. Također, poseban problem može biti izjašnjavanje nizozemskog parlamenta o tome, na što nam je ukazao i sam premijer Rutte. Naime, u tom parlamentu trenutno stanje političkih odnosa i ne ide baš u prilog pozitivnoj odluci. To je jedan od razloga zašto je Rutte i dolazio u BiH", tvrdi Komšić.

Požalio se i da EU ide na ruku HDZ-u i SNSD-u u pogledu izbornog zakona.

"Ipak, važno je da građani, ali i svi oni koji su politički angažirani znaju sljedeće. Ni Von Der Leyen ni Rutte nisu naveli Ustavni sud i način izbora članova Predsjedništva kao uvjet za napredak na europskom putu. Dakle, uopće nije uzeto u obzir ono što traže HDZ i SNSD u pogledu izbora u ove dvije institucije. Dakle, sve ono što je dogovarano na posljednjem sastanku kod Dodika nitko nije naveo kao nešto što je potrebno za odluku o otvaranju pregovora", kaže Komšić.

Komšić: Plenković umjesto dijaloga unosi tenzije

Komšić kaže da hrvatski premijer Plenković promovira ponašanje koje je štetno za odnose u Bosni i Hercegovini. "Umjesto dijaloga, unosi tenzije, podjele, a imamo ih ionako previše. Ne poštujući institucije, ohrabruje članove Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH) da to rade, a sve krijući se iza zastave EU? Iako često zloupotrebljava zastavu EU, jasno je da je EU nešto više od Hrvatske", tvrdi.

"Pravi pristup je onaj premijera Nizozemske, koja je više puta bila protiv unošenja dodatne etničke segregacije u ustavni sistem BiH, dakle izravno protiv onog što Plenković želi. Nizozemska je mnogo puta otvoreno bila protiv HDZ-ove vizije ove zemlje, čak su u ime liberalnih principa osporavali i koncept konstitutivnih naroda, ali to naravno ne sprječava premijera Ruttea da sjedi na sastancima sa Krišto", kaže Komšić koji tvrdi da nema želju razgovarati s Plenkovićem.

"Sastanak je mogao proći kao što su prošli oni u Granadi ili Bruxellesu. Ni ja ne gorim baš od želje da pričam osobno s Plenkovićem, ali uvijek sam tu jer mislim da je dijalog jedan od načina rješavanja problema. Plenković bi očigledno probleme rješavao na druge načine, silom. To neće moći", kaže Komšić.

O izbornom zakonu

"Etničke podjele u Izbornom zakonu i prepuštanje Ustavnog suda u ruke HDZ-a i SNSD-a nisu mehanizam napretka BiH na EU putu i laže tko god kaže da je to napredak. Niko ne može institucije države koristiti kao žeton na europskom putu. Na kraju krajeva, što će nam i samo članstvo u EU ako državu prepustimo, a pitanje je hoćemo li i stići do članstva, hoće li država opstati ako je budu vodili HDZ i SNSD, a neke "sarajevske opcije" budu samo "statirale u kukuruzu" u svemu tome", tvrdi Komšić.

"Moramo razgraničiti neke pojmove. Rad na depolitizaciji pravosuđa, sprječavanje pranja novca, Frontex i pitanje migracija, suzbijanje korupcije, rad na tim i sličnim stvarima je jačanje europske perspektive, a ne laktaško uguravanje Dodikovih i Čovićevih želja u taj, ni od koga tražen, europski paket obaveza. To nije europski put, nego slabljenje i izdaja države", rekao je Komšić

Kritizirao je i nedavni dogovor triju stranaka u Laktašima.

"Ono što je dogovoreno u Laktašima, Predsjedništvo BiH HDZ-u, Ustavni sud BiH SNSD-u, Centralna izborna komisija i jednima i drugima, a "Trojki" maglovita europska perspektiva pod uvjetom da je sama europska perspektiva upravo ovo ispunjavanje želja HDZ-u i SNSD-u, potpuno je dakle, sa stanovišta zdravog razuma, a kamoli sa stanovišta interesa države neprihvatljivo", tvrdi.

Kritizirao Dodika i Čovića

"Čović već deset godina na tu temu vrti jedan te isti prijedlog, uz različite varijacije. Suština toga je faktičko uvođenje crvenih, plavih i zelenih glasačkih kutija za Hrvate, Srbe i Bošnjake, te kutija za 'Ostale' i pripadnike konstitutivnih naroda koji žive kao manjina na nekom dijelu BiH. To je, po milijunti put ,ponavljam, suprotno svim presudama Europskog suda za ljudska prava. Morala bi se srušiti čitava europska pravna stečevina i pravna arhitektura u Europi da bi se to uvelo u BiH, ali to bi možda značilo i otvaranje Pandorine kutije u Europi", tvrdi Komšić.

"Naravno, to vrlo dobro znaju Sjedinjene Američke Države, kao što znaju da se pitanje jednakopravnosti građana ne može riješiti bez izmjene Ustava za što je potreban najširi mogući konsenzus u jednoj državi. Izmjena Ustava bez tog širokog konsenzusa je put u pakao", rekao je Komšić

"Dodik igra na umor, ali mislim da se tu vara, jer nećemo odustati. Ponekad treba biti strpljiv, ali i kada se igra strpljivo, mora se boriti. Vjerujem da ima dovoljno ljudi koji su spremni izdržati u borbi za Bosnu i Hercegovinu, bila ona politička ili neka druga", zaključio je Komšić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.