POSREDSTVOM hrvatske Vlade Državnom inspektoratu u Splitu proslijeđena je predstavka kojom se zbog navodnih nepravilnosti u poslovanju tereti bivše i sadašnje vodstvo ACI marine Trogir.
Predstavkom koja je ovih dana zaprimljena u Državnom inspektoratu u Splitu napokon bi trebalo otpočeti "odmotavanje klupka" mogućih poslovnih malverzacija u spomenutoj marini.
Kako doznaje Index, u ACI-jevoj marini u Trogiru već niz godina traje ozbiljno kršenje zakona o poslovanju, a za što bi odgovornost mogla sezati do samog vrha trogirske marine.
Na meti gospodarskih i inspektora rada splitskog Državnog inspektorata trebali bi se naći svi djelatnici marine, uključujući bivše i sadašnjeg direktora, od kojih su neki ranije bili upozoravani na nepravilnosti i grubo kršenje poslovnika marine.
Time je, neslužbeno doznajemo, načinjena velika materijalna šteta, ali je i narušen ugled Hrvatske kod stranih turista - žrtava poslovnih malverzacija te marine u kojoj su tijekom proteklih godina usidravali privatne brodice.
Kao dio malverzacija u predstavci se navodi namjerno nepopisivanje usidrenih brodica u poslovne knjige marine, čime je omogućeno ilegalno izdvajanje financijskih sredstava iz blagajne trogirske marine na privatne račune.
Nadalje, navodno su nepoznate osobe tijekom noći u više navrata konopima vezale brodske propelere na nekoliko brodica, nakon čega su njihovi vlasnici bili primorani platiti uslugu otpetljavanja propelera.
Također, za određeni broj takvih slučajeva u ACI marini Trogir, inače podružnici matične tvrtke u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske ACI d.d. Opatija, također ne postoje računi pa se sumnja na moguću krađu novca iz blagajne marine.
Usput spomenimo da se jednokratna usluga otpetljavanja konopa sa propelera brodskog motora u trogirskoj marini naplaćuje 400 kuna.
Predstavka optužuje i pojedine ljude zaposlene u marini za nepotizam, te za niz slučajeva nedolaska i izbivanja s posla. Tu su i optužbe za upitno neplaćanje boravka pojedinih brodica u marini, za što navodno postoji opsežna foto-dokumentacija koja može poslužiti kao dokazni materijal na sudu.
Vrlo grube procjene govore da je tijekom svake sezone u kojoj su se događale kriminalne radnje, a koje navodno traju još od 2003. godine, načinjena neposredna financijska šteta od stotinjak tisuća eura po sezoni, dok je neposredna šteta (ugled marine i Trogira kao potencijalnog odmarališta za nautičare) daleko veća.
I tako, upravo dok u Hrvatsku pristiže sve veći broj turista željnih odmora na Jadranu, priča o kriminalu i korupciji u trogirskoj ACI marini tek se počinje razvijati.
I.K.