Radovi na sprječavanju urušavanja Garisende, kosog srednjovjekovnog tornja u talijanskoj Bologni, koštat će 20 milijuna eura i trajati najmanje 10 godina, rekao je gradonačelnik Matteo Lepore, piše Guardian.
Prošlog vikenda grad je predstavio projekt vrijedan 4.3 milijuna eura za podupiranje tornja Garisende, jednog od dvaju gradskih tornjeva visokog 47 metara. Riječ je o tornju koji je stoljećima pružao inspiraciju slikarima i pjesnicima. Također, toranj je u prošlosti služio kao vidikovac za vrijeme ratnih sukoba.
Garisenda je nagnuta za 4 stupnja, dok je toranj u Pisi nagnut za 3.9 stupnjeva.
Tlo popustilo odmah nakon izgradnje tornja
Kao i poznatiji toranj u Pisi, naginjao se stoljećima jer je popustilo tlo na kojem je izgrađen i to odmah nakon gradnje. Područje oko tornja u Bologni je prošlog mjeseca ograđeno barijerama zbog sve veće zabrinutosti da bi se mogao urušiti. Garisenda je jedan od dva tornja koji dominiraju horizontom Bologne.
Drugi, Asinelli toranj, otprilike je dvostruko viši i također se naginje, iako ne tako dramatično, i obično je otvoren za turiste. Građevine su izgrađene između 1109. i 1119. godine, a visina Garisende smanjena je u 14. stoljeću jer se već bila počela naginjati. Toranj se spominje u Danteovoj Božanstvenoj komediji, koja je dovršena 1321. godine.
Gradnja barijere za toranj
Garisenda je prvo bila zatvorena u listopadu nakon što su senzori zabilježili promjene u nagibu tornja, a inspekcije su otkrile propadanje materijala koji čine njegovu bazu te da je toranj pun pukotina.
Vijeće je pokrenulo ono što naziva planom civilne zaštite za očuvanje tornja i reklo da radovi koji sada počinju "predstavljaju prvu fazu kako bi se toranj učinio sigurnim". Rečeno je da bi barijera, osim što bi zadržavala krhotine, zaštitila okolne zgrade i ljude u slučaju urušavanja.
Rečeno je da će metalne mreže protiv kamenja također biti postavljene oko tornja. Izgradnja barijere bit će dovršena početkom sljedeće godine, dok se očekuje da će toranj i trg ispod njega ostati zatvoreni nekoliko godina, dok se bude obnavljao.
Grad procjenjuje da će samo barijera koštati 4.3 milijuna eura te je pokrenuo skupnu financijsku akciju za plaćanje obnove.