Foto: FAH, Index
VLADA Republike Hrvatske održala je danas telefonsku sjednicu na kojoj je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o utvrđivanju popisa trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku.
> Kosor udarila na MOST i HDZ: Utrobu su si povadili, ali složni su u rasprodaji svega
Ovo će prodavati
S popisa su izbrisane sljedeće tvrtke: ACI d.d., Croatia Airlines d.d., Luka Rijeka d.d., Croatia banka d.d., Petrokemija d.d. Kutina, Končar elektroindustrija d.d., Podravka d.d. i Croatia osiguranje d.d.
"Nakon stručnih konzultacija Vlade i Ministarstva financija utvrđeno je da navedena trgovačka društva nisu društva čijim dionicama treba upravljati DUUDI, posebice zato jer se i Strategijom upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske za razdoblje od 2013. do 2017. godine predviđa privatizacija i eventualna prodaja navedenih društava.
Ina od strateškog i nacionalnog interesa
Prodaja nestrateških trgovačkih društava iz državnog portfelja može započeti kada se za to ostvare preduvjeti u izmjeni zakonskog i podzakonskog okvira, a rok za provedbu je lipanj 2016.", ističe se u Vladinoj odluci.
Iznenađenje je što je odlukom Vlade INA postala tvrtka broj jedan od strateškog i nacionalnog interesa. Do sada je INA bila na 53. mjestu.
"Sve što nije strateško treba privatizirati da bi se kapital investirao za investicije koje će dovesti do smanjenja duga i bolje i uspješnije Hrvatske", rekao je premijer Orešković 15. siječnja ove godine kada se vratio iz austrijskog Kitzbühela gdje je razgovarao s financijašima i kupcima državnog duga na neformalnom druženju u organizaciji bankarske grupacije UniCredit.
Sporni natječaj
Podsjetimo, Index je prvi pisao kako je Državni ured za upravljanje državnom imovinom objavio natječaj u kojem se traže savjetnici za "početnu i neovisnu ocjenu portfelja trgovačkih društava u vlasništvu RH prije donošenja odluka o privatizaciji".
Iz Vlade su reagirali tvrdeći da dio medija o svemu krivo izvještava, jer je analiza "temelj za izradu strategije odnosa prema tim društvima, a ne njihovu procjenu".
"Dakle, nitko nikada nije rekao da će se rasprodati strateški važne tvrtke ili privatizirati poduzeća od strateškog značaja", stajalo je u priopćenju.