Rusija je osudila izbore održane tijekom vikenda u Moldaviji kao nepoštene i rekla da pobjednicu Maiju Sandu ne vidi kao legitimnu predsjednicu zemlje. Prozapadna Sandu pobijedila je bivšega glavnog tužitelja kojeg podržava tradicionalno proruska stranka u glasanju narušenom optužbama o miješanju Moskve u izbore, što Kremlj negira.
Službeni rezultati pokazali su da je Sandu pobijedila zahvaljujući snažnoj podršci Moldavaca koji su glasali iz inozemstva. Unutar granica zemlje izgubila je tijesnom razlikom.
Kremlj: Moldavcima u Rusiji nije bilo dopušteno glasati
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov oštro je napao provedbu nedjeljnih izbora na dnevnom brifingu s novinarima.
Rekao je da stotinama tisuća Moldavaca koji žive u Rusiji nije bilo dopušteno glasati - za razliku od Moldavaca koji žive na Zapadu, čiji su glasovi bili ključni za pobjedu Maije Sandu. "Ovi izbori nisu bili ni demokratski ni pošteni", rekao je Peskov.
"Što se tiče gospođe Sandu - znate da ona nije, po našem razumijevanju, predsjednica svoje zemlje - jer u samoj zemlji većina stanovništva nije glasala za nju, a mi govorimo o vrlo, vrlo podijeljenom društvu, te će se proturječnosti sigurno nastaviti", rekao je.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova ranije je moldavsku predsjedničku utrku opisalo kao "najnedemokratskiju izbornu kampanju u svim godinama moldavske neovisnosti".
Američki predsjednik Joe Biden ipak je čestitao Sandu na pobjedi, rekavši da Rusija nije uspjela "potkopati demokratske institucije i izborne procese Moldavije". Moldavski narod, rekao je, "izabrao je slijediti put koji je usklađen s Europom i demokracijama posvuda".
Sandu želi usmjeriti Moldaviju prema članstvu u Europskoj uniji, ali mala zemlja, koja graniči s Ukrajinom i Rumunjskom, bori se da pobjegne iz orbite Rusije. Uvelike se oslanja na ruski plin, a Rusija drži trupe u odcijepljenoj regiji koja se odvojila od ostatka Moldavije nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.