Kriminalist o tragediji u beogradskoj školi: Trebaju nam detektori duše

Foto: Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL/N1

HRVATSKI kriminalist, analitičar za sigurnost i stručnjak za terorizam Tonći Prodan je gostujući na N1 komentirao dvije tragedije u Srbiji. Prije dva dana je 13-godišnjak u beogradskoj školi ubio devet osoba, a jučer je u Mladenovcu 21-godišnjak pobio osmero mladih ljudi.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio uvođenje sigurnosnih mjera, odnosno raspoređivanje policajaca u sve škole kako bi osiguravali učenike prije i poslije nastave. Prodan misli da takve mjere dovode do represije.

"Ne bih rekao da je to dobar način. To je već represija i kod djece bi to izazvalo još veći stres. Rješenje je u prevenciji, a to je edukacija od strane psihologa, pedagoga i stručnjaka sigurnosne struke. U Omišu smo formirali Vijeće za sigurnost i prevenciju kriminaliteta. Na forumima se razrađuje tema kako prevenirati ovakva stanja. Kad imate zajedno predstavnike lokalne uprave, sigurnosne stručnjake, predstavnike vrtića i škola, onda možete naći pravi odgovor kako detektirati probleme u lokalnoj zajednici.

Svaka zajednica ima svoje specifičnosti, ali ovakvi se modeli mogu prenijeti na sve druge općine na razini Hrvatske. Pitanje je koliko se strategije stvarno provode u životu. Neka se tijela samo formalno sastaju. Ovako formirana Vijeća rješavaju konkretne probleme i preventivno se postavljaju prema ovakvim situacijama", rekao je analitičar za N1.

"Spominju se detektori metala, a trebaju nam detektori duše"

Upitan o tome kako se moglo prevenirati tragedije koje su se dogodile u školi u Beogradu i u Mladenovcu, Prodan odgovara:

"Mi često govorimo o nekoj tehničkoj opremi pa spominjemo razne detektore metala i slično, ali čuo sam jednu sintagmu – detektori duše – to je ono što rješava stvar. S djecom, s ranjivima se malo razgovara. Roditelji žive u nekakvom virtualnom svijetu. Djeci je uvijek interesantno konzumirati nekakvo uzbuđenje, pripadati nekakvoj određenoj skupini pa se na taj način radikaliziraju i s aspekta terorizma, što su najradikalniji oblici pristupanja organizacijama.

Malo ih tko sluša. Na razini škola premalo je tih sadržaja. Djeca se ne uče kritičkom razmišljanju nego primjerice s TikToka preuzimaju sadržaj koji je dugačak svega 20 sekundi i to uzimaju kao relevantan sadržaj za svoje postupanje. Stariji isto žive u virtualnom svijetu i traže lajkove i srca i podršku za ta svoja postupanja, a da pritom ne razgovaraju sa svojom djecom. Dakle, ne služe im kao dobar primjer u velikoj većini slučajeva.

Možda je taj dječak bio član streljačkog društva pa je to razlog zašto je tako dobro gađao. Međutim, njegov otac ima oružje. Hrvatska je tu dobro postupila kroz aktivnost policije Vratimo oružje. Ipak, potres na Baniji je pokazao da je u tim kućama pronađeno jako puno oružja. Svakako, oružje se može nabaviti i ilegalno, ali bitno je razgovarati s mladima. Mi smo studentima na forenzici uveli kolegij Osobna sigurnost i samoobrana gdje razgovaramo o ranim indikatorima koji mogu ukazivati na ovakva stanja."

"Ovolike zatvorske kazne su lomljenje stvari preko koljena, neće polučiti velike uspjehe"

Vučić od građana zahtijeva da u mjesec dana vrate oružje. Kazne su, ako policija dođe u kontrolu i pronađe oružje, do 15 godina zatvora. U hitnim izmjenama predsjednik Srbije i njegova vlada žele uvesti i preglede za sve one koji odluče zadržati oružje, poput lovaca.

"Pregledi su ok, ali ovolike zatvorske kazne i u tako brzom roku su lomljenje stvari preko koljena. Neće polučiti velike uspjehe. Ovakva situacija zahtijeva duboke društvene promjene i angažman cijele zajednice, cijelog državnog aparata i lokalne zajednice", rekao je Prodan za N1.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.