Kriminalist o trovanju: "Moguće je da se radi o sabotaži"

Foto: Borna Filic/PIXSELL

NASTAVLJAJU se slučajevi trovanja u Hrvatskoj nakon što su u ponedjeljak navečer društvene mreže preplavile vijesti o trovanju Coca-Colinim proizvodima. 

Sumnjivi slučajevi zabilježeni su Zagrebu, Varaždinu, Splitu i Rijeci gdje je hospitaliziran čovjek u nešto težem zdravstvenom stanju, dok prema riječima ministra Beroša ostali pacijenti imaju blaže simptome. Za većinu očekuju kako će uskoro biti pušteni kući. 

Tko je napravio propuste ?

Što se zapravo dogodilo, pitanje je na koje institucije još uvijek nisu dale odgovore. Tek je potvrđeno kako se radi o istim dijagnozama, ali ne i istim pićima. U Rijeci se radilo o Romerquelleu u staklenoj boci, a u slučaju u Zagrebu radi se o Coca-Coli u plastičnoj boci kupljenoj u automatu na fakultetu. 

Index je razgovarao sa savjetnikom za poslovnu i privatnu sigurnost Željkom Cvrtilom o sigurnosnim pitanjima. Zanimalo nas je kako je moguće da su kontaminirane različite boce iz različitih država proizvodnje, a od istog proizvođača, te tko je napravio propuste. 

Cvrtila je kazao kako se ne radi o propustu javne policijske obavještajne sigurnosti, no možda bi se prema njegovom mišljenju moglo raditi o propustima nadležnih agencija za sigurnost hrane. 

"Međutim i oni funkcioniraju tako da ne pregledavaju sve, već periodično pregledavaju dio uzoraka. I nije realno da se sve pregledava i to se nigdje ne radi. Također, radi se o proizvodima firme koja ima određene međunarodne standarde koji se tiču sigurnosti hrane i pića te načina funkcioniranja i proizvodnje. Pretpostavka je kad netko ima uspostavljene međunarodne standarde da su sve norme zadovoljene", rekao je Cvrtila. 

"Moguće da se radi o sabotaži"

Prema trenutnim informacijama dostupnim javnosti, kaže kako su dvije opcije moguće u ovom slučaju. S jedne strane smatra kako je moglo doći do nečijeg propusta ili s druge da je netko namjerno ubacio zabranjene supstance u piće. Na ova pitanja odgovore će, kaže, morati dati istraga nadležnih institucija. 

No ono kako njemu trenutno izgleda, kaže da je vrlo moguća sabotaža tvrtke koja proizvodi pića. 

"Da se radilo o jednoj punionici, onda bismo mogli razmišljati kako je došlo do nekog propusta. No kako se radi o različitim punionicama, a izgleda da su kontaminirani proizvodi samo u Hrvatskoj, onda mislim da je moguće da se radi o sabotaži", smatra Cvrtila koji je dodao kako je u cijelom slučaju ključan propust nadležnih institucija. 

"Ključan je propust napravljen odmah kod prvog slučaja"

Naime, prvi slučaj trovanja bezalkoholnim pićem dogodio se u svibnju, a radi se o Stanku Lakoviću koji je bio tjedan dana u bolnici. Zbog spaljenog jednjaka smršavio je 20 kilograma i još se nije oporavio. 

"Ključan je propust napravljen odmah kod prvog slučaja iz petog mjeseca jer su tada svi šutjeli i policija nije izašla na mjesto događaja. To je katastrofalno. Čovjeku su spaljena usta i jednjak, jedva je preživio, a nitko na to nije obratio pozornost. Tada su se već trebale upaliti lampice u policiji i državnom odvjetništvu i svim institucijama. Odmah se trebalo reagirati, tu je bio propust", govori nam i dodaje kako se tada moglo zaustaviti povećavanje broja slučajeva. 

"Da se tada reagiralo, da je policija izašla na mjesto događa i utvrdila što se dogodilo, moguće da bi danas bilo drugačije. Predugo je vremena prošlo i do sada bi se već neke stvari utvrdile. Možda su te boce koje su sada poslužene ljudima, možda su tada bile u skladištu i nisu bile distribuirane i možda se moglo zaustaviti. Taj slučaj je trebao biti alarm institucijama", zaključio je. 

Borzan prozvala institucije i Beroša 

O propustima institucija razgovarali smo i sa zastupnicom u Europskom parlamentu Biljanom Borzan koja zbog tijeka istrage ne želi nikog optuživati, no istaknula je velike probleme u ovim slučajevima. 

"Građani su o svemu najprije dobivali informacije putem društvenih mreža i medija. Smatram kako su institucije zakazale, reakcija je bila spora i potaknula je širenje panike među ljudima, što u ovakvim slučajevima uvijek treba spriječiti. 

Reakcija institucija mora biti brza, efikasna, dati građanima do znanja kako se stvari drže pod kontrolom kako bi se građani bez obzira na ovakve incidente osjećali sigurnima. To danas nije slučaj", kazala je Index zastupnica Borzan. 

Smatra kako je potrebno učiniti sve kako bi se širenje zaustavilo odmah jer iz sata u sat javnost svjedoči novim potencijalnim trovanjima građana. Za širenje trovanja prozvala je cijeli sustav na čelu s Ministarstvom zdravstva. 

"Već su u svibnju trebali poduzeti određene mjere"

"Svjedočili smo jučer i prebacivanju odgovornosti i stvaranja alibija od strane Ministarstva zdravstva iz kojeg su se ogradili tako da sanitarna inspekcija od 2019. godine djeluje unutar Državnog inspektorata. 

Nebitno je čija je ingerencija kad se nešto ovakvo dogodi, odgovoran je cijeli sustav jer se upravo na slučaju iz svibnja pokazalo kako nismo imuni na ovakve incidente i već tada se trebalo poduzeti određene mjere kako bi se vidjelo jesu li slučajevi takve vrste mogući i u bližoj budućnosti. To se očito nije napravilo", smatra Borzan.

Agencija za hranu: Moguća je pojava incidenata 

Hrvatska kao članica Europske unije ima sustav sigurnosti hrane i pića koji se smatra najučinkovitijim na svijetu. Hrvatsku agenciju za poljoprivredu i hranu upitali smo kako je moglo doći do kontaminacije pića te jesu li hrana i piće sigurni u Hrvatskoj. 

Konkretne odgovore nismo dobili, no kazali su da se službene kontrole hrane i hrane za životinje provode redovito. 

"S obzirom na kompleksnost lanca prehrane, mnoštvo dionika i poslovnih procesa koji se u njemu odvijaju, nažalost je moguća pojava izoliranih i sporadičnih incidenata. U slučaju nastanka incidenata i potencijalnih incidenata pokreće se Sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje Republike Hrvatske - HR RASFF. 

Državni inspektorat upravlja i koordinira sustavom te osigurava neposredan prijenos informacija i obavijesti između Komisije i kontakt točaka te obavještava potrošače o opozivu hrane, hrane za životinje i materijala i predmeta u kontaktu s hranom", zaključili su iz agencije. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.