KORONAVIRUS

Krvna plazma dala slabe rezultate u liječenju zaraženih s teškom upalom pluća

Foto: EPA

UPOTREBA krvne plazme osoba koje su preboljele covid-19 u liječenju hospitaliziranih pacijenata s teškom upalom pluća uzrokovanom koronavirusom pokazala je malu korist, rezultati su kliničkog ispitivanja koje su proveli argentinski znanstvenici.

Terapija rekonvalescentnom plazmom s antitijelima osobe koja je preboljela covid-19, odnosno uvođenje plazme u organizam zaražene osobe, nije značajno poboljšala zdravstveno stanje hospitaliziranih pacijenata s teškom upalom pluća niti je u većoj mjeri smanjila rizik od smrtnog ishoda od ove bolesti u odnosu na placebo, rezultati su studije objavljeni jučer u časopisu The New England Journal of Medicine.

Unatoč ograničenim dokazima o učinkovitosti, rekonvalescentna plazma, koju je američki predsjednik Donald Trump u kolovozu isticao kao "povijesni uspjeh" u liječenju covida, često se daje pacijentima u SAD-u.

Sudjelovala su 333 pacijenta

U listopadu je manja studija indijskih znanstvenika upućivala na to da se simptomi bolesti mogu poboljšati davanjem rekonvalescentne plazme zaraženim pacijentima oboljelim od upale pluća, a riječ je o otežanom disanju i snažnom osjećaju umora, no nedavna argentinska studija ukazuje na to da se njezinom upotrebom nije smanjio rizik od smrtnog ishoda ni od razvoja dodatnih teških simptoma bolesti nakon 28 dana.

U studiji argentinskih znanstvenika sudjelovala su 333 hospitalizirana pacijenta s teškom upalom pluća uzrokovanom covidom-19 kojima su nasumično davani rekonvalescentna plazma ili placebo. Nakon 30 dana terapije liječnici nisu otkrili značajne razlike u poboljšanju simptoma ili općeg zdravstvenog stanja pacijenata.

Ustanovili su da je stopa smrtnosti bila gotovo jednaka - 11 posto u skupini koja je dobivala rekonvalescentnu plazmu i 11.4 posto u onoj koja je primala placebo, što je razlika koja se statistički ne smatra značajnom.

No ipak je moguće da rekonvalescentna plazma pridonese poboljšanju zdravstvenog stanja u pacijenata s covidom-19 koji imaju manje teške simptome, rekao je voditelj studije dr. Ventura Simonovich iz Italiano bolnice u Buenos Airesu. Dodao je da će trebati provesti dodatne studije.

"Za pacijente s teškim oblikom bolesti, poput onih koji su sudjelovali u ovoj studiji, veću bi ulogu mogli imati ostali načini liječenja koja se temelje na antitijelima", kazao je Simonovich.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.