OKO 700 koncesionara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti od danas radi sporije izražavajući time nezadovoljstvo Nacrtom prijedloga novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, doznaje se u strukovnoj udruzi koncesionara u kojoj ističu da je najveći odaziv liječnika u Zagrebu i Splitu, no da im se odazvalo dosta koncesionara u Rijeci i Osijeku.
Liječnici okupljeni u Udruzi koncesionara primarne zdravstvene zaštite za sutra najavljuju prosvjed na Markovom trgu kako bi iskazali nezadovoljstvo Nacrtom prijedloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti.
>> Idete li kod doktora, pripremite se na gužve, evo što vas čeka dok traje tzv. bijeli štrajk
Razlog revoltu liječnika primaraca leži u odustajanju resornog ministra od privatizacije ordinacija, kako su to prvo dogovorili na zajedničkoj radnoj skupini za izradu prijedloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti (ZOZZ). "Radimo i dalje, samo smo usporili držeći se smjernica, koje predviđaju 20 minuta obrade po svakom pacijentu", potvrdila je Hini Josipa Rodić, predsjednica Hrvatske udruge koncesionara primarne zdravstvene zaštite.
Primaju duplo manje pacijenata u nekim ambulantama
"Tim tempom", kaže, "mogu primiti 40-ak pacijenata dnevno", što će se pokazati kao problem u ambulantama gdje ih, zbog manjka liječnika, dnevno bude i više od stotinu. "No, danas još nema problema jer su pacijenti čuli za izmjene u radu liječnika, tako da je u cijeloj Hrvatskoj zabilježeno znatno manje pacijenata u čekaonicama", kaže Rodić.
Zakon koji 27. lipnja ide na vladu predviđa da 25 posto liječnika ostaje u domovima zdravlja, iako se za ostanak, prema nekim anketama, izjasnilo desetak posto domskih liječnika, i premda su primarci smatrali gotovom stvari da se ide u potpunu privatizaciju. Liječnici koncesionari najavili su i ustavnu tužbu jer smatraju da su oni koji žele biti privatnici, a to ne mogu – diskriminirani.
Rade s boljom organizacijom rada, nisu u štrajku
Kako je objasnila Vikica Krolo, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine, liječnici rade po pravilima struke. "Mi ne koristimo riječ štrajk, niti bijeli niti kakav drugi, protivimo se tome. Mi se zalažemo već zadnje dvije godine da se radi po pravilima struke, znači da se radi na način da liječnik za pacijenta ima 15 do 29 minuta, da ima vremena za liječenje pacijenta. To je bolja organizacija rada, a ne štrajk. Znači hitni i akutni pacijenti se odmah primaju, a ostali se naručuju", rekla je Krolo i dodala kako se uopće ne radi o štrajku već boljoj organizaciji rada - hitni pacijenti se odmah primaju, a svi ostali pacijenti se naručuju.
Broj liječnika brzo pada
Prema podacima Hrvatske liječničke komore, donedavno je u primarnoj zdravstvenoj zaštiti radilo 2400 liječnika, sada ih je oko 2100, a za pet godina zbog odlaska u mirovinu bit će ih samo 1600. "Dijagnoza stanja u zdravstvu je katastrofalna. Trebamo zakon koji će zaustaviti daljnje propadanje. Radili smo na novom nacrtu koji je trebao poboljšati sustav, ali od promjena koje je zagovaralo Ministarstvo i koje smo podržavali zbog političkih pritisaka se odustalo u zadnji tren. Zato KOHOM organizira prosvjed, prvi prosvjed liječnika u Hrvatskoj. Podržavaju ga sve udruge", kazala je Krolo i pozvala građane da im se pridruže u borbi za bolje zdravstvo.
Predsjednica Hrvatske udruge koncesionara primarne zdravstvene zaštite Josipa Rodić navela je podatak kako su liječnici, zbog nedostatka kadra, prisiljeni upisivati sve više pacijenata. "Danas u Hrvatskoj nedostaje 42 posto obiteljskih liječnika, 38 posto pedijatara, 40 posto ginekologa, broj osiguranika se povećava i liječnik se ne može posvetiti kvalitetno pacijentu", kazala je Rodić.
U posljednjih 20 dana donesena odluka drugačija od dogovorene
Predsjednica KoHOM-a, dr. med. Vikica Krolo, kaže da se u posljednjih 20 dana donijela druga odluka od onoga što je u javnoj raspravi dogovoreno. Zapravo su poništena dva najvažnija članka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti koja su tražili - da se ukine članak prema kojem postoji određeni postotak liječnika koji moraju raditi u domovima zdravlja i da ordinacije primarne zdravstvene skrbi, a tu osim liječnika obiteljske medicine spadaju stomatolozi, pedijatri i ginekolozi, mogu preuzeti drugi liječnici.
Udruge koje okupljaju liječnike primarne zdravstvene zaštite traže da se poštuju jamstva koja su dobili tijekom javne rasprave - da će liječnici moći sami birati žele li raditi kao privatnici ili zaposlenici domova zdravlja te da se u zakonski tekst vrati mogućnost prijenosa prava na ordinaciju. U udrugama su uvjereni da je ministar Kujundžić, koji se do sada zalagao za spomenute promjene, popustio pod pritiskom premijera Plenkovića jer se ovako želi dodvoriti županima koji žele kontrolirati tko će moći ići u privatnike.
"Nažalost, svjedoci smo da ovakav zakonski prijedlog nudi samo kozmetičke promjene koje ni u kojem slučaju nisu dovoljne za unapređenje zdravstvenog sustava i zaustavljanju njegovog urušavanja. Očito je da se socijalni mir kupuje preko leđa ljudi koji rade u hrvatskom zdravstvenom sustavu. Ovim putem upozoravam javnost i Ministarstvo zdravstva da će takva politika dugoročno dati pogubne posljedice. U posljednjih pet godina iz Hrvatske je otišlo 600 liječnika, a njih još 900 već je prikupilo svu potrebnu dokumentaciju za odlazak", istaknuo je doc. dr.sc. Trpimir Goluža, predsjednik Hrvatske liječničke komore.
Liječnici šokirani zaokretom ministra Kujundžića
"Mi smo bili sudionici donošenja Nacrta prijedloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Bili smo rijetki koji su stajali uz ministra Kujundžića, kada je donio reforme u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Jedan od uvjeta bila je sloboda izbora, da liječnici mogu sami birati žele li biti zaposlenici domova zdravlja ili raditi u privatnoj ordinaciji, kao koncesionari. Također, dobili smo obećanje i da će se sadašnje privatne ordinacije prilikom umirovljenja liječnika moći prenijeti na mlade kolege koje bi zadnjih godinu, dvije prije mirovine stariji liječnici mentorirali. Upravo zato, zadnjih 20 dana jako smo šokirani zaokretom koji je ministar Kujundžić donio očito politički pritisnut", Kazala je predsjednica KoHOM-a Vikica Krolo.
Stanjem u zdravstvu nisu zadovoljni ni pacijenti
Predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata Mario Drlje privatizaciju sustava primarne zdravstvene zaštite smatra lošom. Pacijentima je u interesu, kako je rekao, očuvanje solidarnog javnog zdravstva "jer je to najbolji i najnapredniji oblik liječenja".
Dodao je kako se zdravstveni sustav urušava zbog liječnika i onih koji ga vode posljednjih 27 godina i to na svim razinama, od Ministarstva zdravstva, preko HZZO-a do Komore.
Kujundžić odbacio informacije o štrajku u primarnoj zdravstvenoj zaštiti
Ministar zdravstva Milan Kujundžić danas je odbacio informacije o većim razmjerima štrajka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, istaknuvši da je samo manji dio liječnika koncesionara nezadovoljan nacrtom novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti, i to oni koji gledaju samo sebe i svoje interese. "Nema nikakvog štrajka. Određeni manji broj liječnika u primarnoj manifestira nezadovoljstvo jer su (od novog zakona) očekivali maksimum za sebe i svoje interese", izjavio je ministar Kujundžić novinarima nakon sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća.
Zbog bijelog štrajka nije zabrinut, uvjeren da je većina dionika u zdravstvenom sustavu zadovoljna novim zakonom. "To je jedan pozitivan korak koji će i dalje ostaviti za pacijente - kvalitetu i dostupnost medicine", rekao je. Poručio je i kako u Hrvatskoj, sukladno Ustavu, treba postojati i javno i privatno zdravstvo. I jedno i drugo treba sačuvati i pustiti ih da se natječu - tko će biti bolji i jeftiniji, a sve u korist pacijenta, odgovorio je Kujundžić na nezadovoljstvo liječnika primarne zdravstvene zaštite koji tvrde da su prevareni jer novi zakon neće riješiti neravnopravnost liječnika pri domovima zdravlja i onih u koncesiji.
Liječnici u primarnoj su nezadovoljni što će 25 posto liječnika i dalje ostati pri domovima zdravlja. Oni neće moći samostalno sklapati ugovore s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (HZZO), a zbog takvog neravnopravnog odnosa najavili su i ustavne tužbe. Ministar pak odgovara da novi zakon smanjuje prostor za eventualne manipulacije o tome tko će dobiti koncesiju, a tko neće. O svemu, ističe, konačnu odluku donose županijske skupštine, tako da je mogućnost da o tome odlučuju pojedinci - isključena. Time je odbacio strahovanja dijela liječnika da će o tome tko će "ići u privatnike" i dobiti koncesiju odlučivati župani. Kujundžić je uvjeren i da će predloženim zakonom u konačnici ipak svi biti zadovoljni.