Foto: 123 RF/Index
NASTAVLJENI su pregovori vlade i sindikata oko novog kolektivnog ugovora kojim bi se ugovorila ista materijalna i ostala prava radnika u zdravstvu, ali na tim pregovorima opet nema liječnika.
"Budući da liječnici po sada važećem Zakonu o reprezentativnosti ne mogu sudjelovati u pregovorima za kolektivni ugovor u zdravstvu, razdoblje na koje bi se sklopio novi ugovor dalo bi dodatno vrijeme za iznalaženje kvalitetnog zakonskog rješenja", kažu u Ministarstvu zdravstva.
Novi kolektivni ugovor za radnike u zdravstvu, kažu u Ministarstvu, uskladio bi se s upravo zaključenim Temeljnim kolektivnim ugovorom za službenike i namještenike u javnim službama kao i Zakonom o radu. Takav kolektivni ugovor zaključio bi se za razdoblje od 12 do 18 mjeseci.
Liječnici bijesni
Liječnici su s razlogom bijesni jer će o njihovim uvjetima rada opet odlučivati osobe koje nisu liječnici.
Naime, za vrijeme Milanovićeve vlade, sredinom 2014. na snagu je stupio Zakon o reprezentativnosti prema kojem nijedan sindikat ne može biti reprezentativan ako ne sadrži 20 posto ukupnih zaposlenika određene struke.
"Hrvatski liječnički sindikat ostao je bez prava za sudjelovanje u pregovorima jer u članstvu nema 20 posto liječnika. Naime, Hrvatska ima oko 12.000 liječnika, a u sindikatu ih je oko 3000. I sad imamo situaciju da za 12.000 radno sposobnih liječnika pregovara Sindikat zdravstva i socijalne skrbi u kojem se nalaze i portiri, čistačice i čistači, kuhari...
Nitko iz vlade nije pokrenuo izmjenu tog Zakona tako da se i mi liječnici možemo izboriti sami za svoja prava.
Tražili smo i još uvijek tražimo od vlade, Ministarstva zdravstva i Ministarstva rada da nešto poduzmu kako bi se to promijenilo.
Ili će mijenjati taj zakon ili neka donesu poseban Zakon o liječnicima koji će regulirati naš rad, prema uzoru na Zakon o sucima", rekla je za Index Ada Barić, predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL).
Liječnici masovno odlaze
Kaže kako je liječnički posao specifičan te da zaslužuje definiran granski kolektivni ugovor.
"Nama je u interesu da se uvede red jer se jedino tako mogu definirati uvjeti rada liječnika, kako dežuramo, koliko smo plaćeni, koja su nam prava i obaveze", rekla je Ada Barić.
Tragedija je, kaže, da ne mogu pregovarati s vladom, nego da o njima odlučuje druga struka. A istovremeno se Hrvatska suočava s masovnim iseljavanjem liječnika koji većinom odlaze zbog boljih uvjeta rada, manjeg broja prekovremenih, a ako već i rade prekovremeno, onda im se oni uredno plaćaju.