LIJEČNICI, medicinske sestre i tehničari koji rade s covid-pacijentima na plaću za studeni trebali su dobiti i dodatak u iznosu od 10 posto od osnovne plaće radnika, međutim, većina zdravstvenih djelatnika taj dodatak nije dobila na plaći koja im je isplaćena proteklih dana.
Djelatnici KB-a Dubrave, jedine covid-bolnice u zemlji, potvrdili su nam kako oni nisu dobili taj dodatak na plaću te da su im isti obećali isplatiti zajedno za 11. i 12. mjesec, i to u siječnju. A i kad dobiju taj dodatak, on će iznositi, kako doznajemo, u prosjeku oko 500 kuna.
"Slovenija isplaćuje dodatak od 30 do 60 posto na plaću onima u covid-odjelima"
Istovremeno Slovenija svojim zdravstvenim radnicima koji brinu o covid-pacijentima isplaćuje od 30 do 60 posto dodatka.
"U većini hrvatskih bolnica nije isplaćen dodatak za rad s covid-pacijentima, nije isplaćen ni onima u Merkuru i Klaićevoj koji su otišli raditi u KB Dubravu, nije isplaćen ni u sisačkoj bolnici, osječkoj također, pa tako ni u Slavonskom Brodu. Većina bolnica nije isplatila nikakav dodatak na plaću. U Sloveniji su istovremeno dali 60 posto svom medicinskom osoblju koje radi na intenzivnim covid-odjelima gdje su najteži pacijenti na respiratorima, dok su 30 posto isplatili onima koji rade na covid-odjelima gdje nisu pacijenti na respiratorima, a 10 posto dobili su svi medicinski djelatnici u sustavu", kazala je za Index dr. Ivana Šmit iz sisačke bolnice, ujedno predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika.
Ističe kako je vlada iskoristila medicinske djelatnike za svoj PR time što su objavili da će isplatiti dodatak od 10 posto, koji, kaže, većini nisu isplatili.
Dr. Šmit: Oni koji rade u covid-odjelima čak će dobiti i manje plaće
"Njihova nam najava isplate dodatka ne znači ništa jer ga bolnice nisu isplatile. Isto tako treba naglasiti kako će tih 10 posto dodatka na plaću dobiti samo oni koji su premješteni na covid-odjele iako svi mi radimo s covid-pacijentima. Uz to će svi ti s covid-odjela ustvari dobiti manju plaću jer inače rade prekovremene sate kojima se plaća uvećava do 20 posto, a sad su, pogotovo u Dubravi, stavili ljude u smjene na osnovnu satnicu od 40 h tjedno, automatski će im biti manja plaća od njihove uobičajene. I sad će ti ljudi, koji imaju izuzetno težak posao, ali rade manje sati od uobičajenih, imati manju plaću", kazala je.
Navodi kako će liječnici u budućnosti imati podlogu za tužbe jer je u odluci vlade dvojbeno tko bi dodatak trebao dobiti, jer se spominje covid, ali nije definirano gdje točno, na kojim odjelima.
"Time je izuzeta covid-ginekologija, covid-pedijatrija, oni neće dobiti dodatak iako također rade i s covid-pozitivnim pacijentima. Zahtijevat ćemo od ministra da napiše tko sve točno može dobiti dodatak, jer mi svi radimo s covid-pozitivnim pacijentima", kazala je dr. Šmit.
Što stoji u vladinoj odluci
Podsjetimo, vlada je donijela odluku o posebnoj nagradi radnicima u sustavu zdravstva koji obavljaju poslove vezane za pružanje zdravstvene skrbi pacijentima oboljelima od bolesti covid-19, koja se isplaćuje u iznosu od 10 % od osnovne plaće radnika te se isplaćuje uz plaću radnika.
Kako u odluci stoji, posebna nagrada isplaćuje se radniku za vrijeme koje je, sukladno rasporedu poslodavca/ravnatelja doma zdravlja, proveo na obavljanju poslova u ustrojstvenim jedinicama/djelatnostima koje pružaju skrb oboljelima od bolesti covid-19.
"Radnik koji je privremeno raspoređen na obavljanje poslova vezanih za pružanje zdravstvene skrbi pacijentima oboljelim od bolesti covid-19 ima pravo, umjesto plaće za tekući mjesec koju je ostvario temeljem privremenog rasporeda uvećanu za posebnu nagradu iz točke I. ove Odluke, za to razdoblje ostvariti plaću u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca prije njegovog privremenog rasporeda, ako je to za radnika povoljnije. Primjena isplate u skladu s ovom Odlukom započinje s obračunom plaće za mjesec studeni 2020.", stoji u odluci koju je predložilo Ministarstvo zdravstva, a vlada potvrdila.
"Medicinske sestre će dobiti oko 500 kn, Njemačka je dala bonus veći od 1000 eura"
Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara i tehničara, za Index je rekao da će većini dodatak za studeni biti isplaćen u siječnju kad je isplata plaće za prosinac.
"Većini će biti tako jer su neki obračuni već bili prije ove odluke vlade. Neke ustanove koje nisu napravile obračun u to vrijeme i nisu do tog vremena isplatile plaće, one su uspjele isplatiti dodatak od 10 posto, računali su po danima koje je medicinsko osoblje provelo u covidu. Ako netko smatra da je zakinut, uvijek se može obratiti sindikatu ili upravi", kazao je Gazić za Index.
Komentirao je to što je Slovenija isplatila i do 60 posto dodatka na plaću medicinskom osoblju koje radi s covid-pacijentima.
"Znam da su druge zemlje puno više dale, no ja sam zadovoljan da se bar na neki način pokazala zahvalnost. Ako je ovo maksimum koji vlada može dati, onda ok, bar su nešto dali. Naravno, uvijek bi bilo dobro da je više, no ne znamo do kad će trajati pandemija, pa treba voditi brigu o svim troškovima u državi. Inače, po ovom postotku kod nas će medicinske sestre u prosjeku dobiti 500 kuna više na plaću. Neke su ustanove već išle u isplatu kako im se ne bi nakupilo za siječanj. Što se drugih zemalja tiče, znam da je Njemačka davala bonuse od preko 1000 eura, sve ovisi i o standardu države i o financijama. Uvijek se može više, no evo, ako je procjena da se kod nas može ovoliko, meni je drago da smo dobili bar nešto, budući da nam dosad nisu ništa dali", smatra Gazić.
"Cifre se kreću od nekoliko ponižavajućih desetaka kuna do nekoliko stotina, najviše 500-tinjak kuna liječnicima"
No ne slažu se svi s tim. Indexu su se javili zdravstveni radnici kojima je isplaćen dodatak kojim nisu zadovoljni i smatraju ga ponižavajućim, navodeći kako nisu svi dobili oko 500 kuna veću plaću.
"Trebali smo dobiti mizernih 10 posto dodatka, da bi dobili 5 posto, što je još uz sve to oporezivo. Dakle, cifre se kreću od nekoliko ponižavajućih desetaka kuna do nekoliko stotina, najviše 500-tinjak kuna liječnicima u djelatnosti anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja. Stvarno su prepoznali mukotrpan rad i trud, padanje s nogu zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika svih ovih mjeseci. S time da su mnogi pod ogromnim stresom jer je masa ljudi mobilizirana, pogotovo medicinskih sestara i tehničara, s lakših na teška radna mjesta za koja nisu educirani, a vremena više nema i sustav je u potpunom kaosu", istaknuli su.