U SEDAM sati ujutro u Hrvatskoj su otvorena birališta na kojima birači neposredno biraju članove općinskih i gradskih vijeća te županijskih skupština i Gradske skupštine Grada Zagreba, jedinica lokalne i regionalne samouprave te općinske načelnike, gradonačelnike, župane i gradonačelnika Zagreba kao nositelja izvršnih ovlasti u jedinicama lokalne i regionalne samouprave.
Gotovo se potukli zbog križa i slike Franje Tuđmana
Organizacija GONG jutros je oko deset sati ocijenila da izbori protječu u demokratskoj i tolerantnoj atmosferi uz nekoliko zabilježenih nepravilnosti. U Vukovaru je nepoznata osoba prijetila i zastrašivala promatrače GONG-a, a u Šibeniku je na jednom biračkom mjestu promatračima zabranjen pristup.
Incidenata je bilo i u Vrsima, gdje je GONG-ovu promatračicu s birališta izvukao stric načelnice općine, te se izvikao na nju zato što mu je netko s obližnjeg kombija uklonio plakat stranke. Muškarac je bio u vidno alkoholiziranom stanju. S više različitih lokacija stižu prijave zbog kršenja izborne šutnje.
Do fizičkog obračuna gotovo je došlo i u Velikom polju u Novom Zagrebu. Tamo su, naime, promatrači GONG-a tražili da se s biračkog mjesta ukloni križ i slika Franje Tuđmana. Birački odbor to je i učinio, ali zatim se pojavila skupina muškaraca koja je prijetila promatračima, te su zatražili da se križ vrati na zid. U GONG-u smatraju kako je ta skupina na biračko mjesto stigla nakon što ih je pozvao HDZ-ov promatrač.
Najgore je ipak bilo u Baškoj Vodi, gdje je na biralištu došlo do fizičkog obračuna, a zaraćene su strane smirene tek nakon policijske intervencije.
U Sisku je pak zabilježeno da su birači svoje listiće ispunjavali grafitnim, a ne kemijskim olovkama što je također zabilježeno kao izborna nepravilnost. Na nekim biračkim mjestima događalo se da su predstavnici stranaka ili nezavisnih lista biračima pojašnjavali kako i za koga da glasaju ili kako da vode evidenciju o tome tko je glasao. Iz GONG-a također stižu informacije kako na nekim javnim mjestima nije osigurana tajnost glasanja, a u Vodicama je čak dozvoljeno biračima da ispune glasačke listiće bez prilaganja osobne iskaznice.
Do 16 sati glasalo 32,66 posto birača
Do 16 sati na biralište je izašlo 32,66 posto birača, izvijestio je DIP, što znači da je u tom razdoblju ukupno glasalo 1.172.280 ljudi. Najveći je odaziv zabilježen u Varaždinskoj županiji gdje je do 16 sati glasalo čak 42,22 posto birača, a najmanji je odaziv u Vukovarsko-srijemskoj županiji gdje je do 16 sati na izbore izašlo 27,17 posto birača.
Radi se o brojkama koje predstavljaju osjetni porast s obzirom na lokalne izbore iz 2005. godine kada je do 16 sati na biračka mjesta izašlo tek 28,51 posto birača. Prvi neslužbeni rezultati izbora trebali bi biti poznati u 21 sat, a prvi rezultati izlaznih anketa bit će poznati već nakon zatvaranja birališta u 19 sati.
Do 11 sati na birališta izašlo 13,73 posto birača
U Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) doznaje se da su do 11 sati na birališta izašla 486.123 birača što je 13,73 posto. To je gotovo dva posto više u odnosu na lokalne izbore održane 2005. godine.
Najveći odaziv zabilježen je u Varaždinskoj županiji gdje je glasalo 18,64 posto birača. Najslabiji odaziv je u Vukovarsko-srijemskoj županiji gdje je na birališta izišlo 11,34 posto birača.
U Varaždinu je do 11 sati glasalo 20,57 posto birača, a s 15,58 slijede Požega i Krapina. Do 11 sati najmanje birača na izbore je izišlo u Vukovaru, tek 8,38 posto. U Zagrebu je na izbore izišlo 12,86 posto birača.
U Benkovcu kamenovani srpski autobusi
Srpski mediji javljaju da na lokalnim izborima u Hrvatskoj glasa oko pet tisuća izbjeglih Srba što je dvostruko više u odnosu na 2005. godinu. Potpredsjednik Samostalne srpske demokratske stranke (SSDS) Milorad Pupovac nedavno je istakao važnost biračkog tijela koje sačinjavaju prognani Srbi posebno u Zadarskoj i Šibensko-kninskoj županiji.
Zadarska policija pak jutros je izvijestila o oštećenju dvaju autobusa sa beogradskim odnosno rumskim registarskim oznakama. Autobusi su bili parkirani u ulici Kralja Dmitra Zvonimira u Benkovcu, a ne jednom od njih kamenom je oštećena oplata autobusa dok je na drugom razbijeno jedno bočno staklo.
Materijalna šteta procjenjuje se na osam tisuća kuna. Odgovorne osobe podnijele su prijedlog za pokretanje kaznenog postupka protiv nepoznatog počinitelja.
Politička nekultura
Nevladina organizacija Građani organizirano nadgledaju glasanje (GONG) nadzire tijek izbora sa 700 promatrača i 50 mobilnih timova. Organizacija je izvijestila da je u subotu, na dan izborne šutnje, ponovno bilo slučajeva kršenja izborne šutnje.
Šutnja se kršila dijeljenjem propagandnih letaka, lijepljenjem stranačkih plakata, projiciranjem stranačkih spotova na gradskim trgovima, ubacivanjem letaka u poštanske sandučiće građana te automatskim telefonskim pozivima kojima se birače pozivalo da glasaju za određenu stranku.
U GONG-u su proteklih dana više puta ponovili da je kršenje izborne šutnje odraz političke nekulture te su pozvali kandidate na poštivanje šutnje kako bi građani u miru mogli razmisliti i odlučiti kome će dati svoj glas.
Političari glasali prijepodne
Premijer Ivo Sanader jutros se u osam sati odazvao na izbore na biračkom mjestu u Zagrebu gdje je glasao zajedno sa suprugom Mirjanom. Nešto kasnije na biračkom mjestu u I. Osnovnoj školi u Dugavama u Novom Zagrebu, na izbore je izašao HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba, Jasen Mesić. Tijekom dana su na izbore izašli i Josip Kregar, Milan Bandić, Zoran Milanović, Ranko Ostojić, Andro Vlahušić, Ivan Čehok, Željko Kerum, Stipe Gabrić Jambo i brojni ostali političari i kandidati na izborima.
Otvoreno je 6.591 biračko mjesto na kojima glasa preko četiri milijuna građana s biračkim pravom odnosno hrvatski državljani s navršenih 18 godina koji imaju prebivalište na području jedinice za čije se predstavničko tijelo izbori provode.
Ovi izbori posebni su po tome što se na njima po prvi puta neposredno bira 429 općinskih načelnika i 435 njihovih zamjenika. Također birači odlučuju o 126 gradonačelnika i 194 njihovih zamjenika. Izabran će biti 21 župan te 42 zamjenika župana. Za izbore je podneseno ukupno 1970 kandidatura.
Birališta će biti otvorena do 19 sati, nakon čega se zatvaraju kako bi počelo prebrojavanje glasačkih listića. Tada prestaje izborna šutnja te se vrlo brzo mogu očekivati prvi rezultati izbora dobiveni provođenjem tzv. izlaznih anketa. Prvi nepotpuni i neslužbeni rezultati očekuju se već oko 21 sat.
R.I./P.V./I.Kri.
Foto: Sandra Šimunović, Vjekoslav Skledar, Marko Miščević, Željko Hajdinjak, Admir Buljubašić, Vlado Kos, Ranko Šuvar, Goran Sebelić, Vladimir Dugandžić, Neja Markičević, Damjan Tadić, Duje Klarić, Mario Todorović, Denis Jerković, Tea Cimas, Andrija Lučić / Cropix