LONDONSKA burza metala obustavila je danas trgovinu niklom, čija se cijena u nekoliko sati udvostručila prekoračivši 100 tisuća dolara po toni zbog bojazni da će sankcije Rusiji ugroziti opskrbu ključnom sirovinom za baterije i čelik. Prije obustave trgovine na elektroničkim sustavima i u dvorani burze cijena tone nikla u ugovorima s rokom isporuke za tri mjeseca poskočila je na 101.365 dolara.
Obustava trgovine najveća je kriza na burzi staroj 145 godina otkako je lažni trgovac japanske banke Sumimoto pokušao utjecati na tržište bakra devedesetih godina prošlog stoljeća, ističe Reuters. Osamdesetih godina LME je, na pet godina, obustavio i trgovinu kositrom.
Panika na tržištu nakon sankcija Moskvi
Skok cijena nikla naglašava paniku na tržištu nakon ruske invazije na Ukrajinu i sankcija Moskvi. Kupci pokušavaju nabaviti metal čiji je Rusija najveći proizvođač, a ključan je za proizvodnju nehrđajućeg čelika i baterija za električne automobile.
"LME je odluku donio kako bi osigurao normalnu trgovinu", priopćili su iz burze dodavši da razmatraju mogućnost da trgovina bude prekinuta nekoliko dana.
Trgovci tvrde da je burza donijela takvu odluku između ostalog i zato što neki ulagači ne uspijevaju osigurati dovoljno novca na računima. Minimalni je propisani iznos podignut za 12.5 posto, na 2250 dolara po toni, a odluka stupa na snagu u ponoć.
Sankcije Rusiji i zabrinutost za opskrbu dodatno su usijale cijene koje su snažno rasle i proteklih tjedana, potaknute niskim zalihama.
Rusija proizvodi 10 posto svjetskog nikla i najveći je proizvođač u svijetu, a ruski Nornickel ujedno je najveći dobavljač nikla prikladnog za proizvodnju baterija, s udjelom u proizvodnji od 15 do 20 posto, ističe analitičar JPMorgana Dominic O'Kane.
Odobreni ruski paladij i platina
Odvojeno je Londonsko tržište platine i paladija (LPPM) u utorak priopćilo da će ruskim kompanijama JSC Krastsvetmet i Prioksky Plant of Non-Ferrous Metals odobriti prodaju platine i paladija, potvrdivši da su uvrštene na popis s oznakom "dobra isporuka".
"Nećemo mijenjati naš popis (s oznakom dobrih isporuka)", izjavila je direktorica Jane-Anne Wardley. "I dalje ćemo, naravno, pratiti i analizirati situaciju", dodala je, ne ulazeći u detalje.
Trgovci i analitičari kažu da bi isključenje ruskih tvrtki s popisa dodatno potpirilo zabrinutost za opskrbu tim metalima, čije su cijene već dosegnule rekordne razine.
Rusija proizvodi 25 do 30 posto svjetskog paladija, plemenitog metala koji proizvođači automobila koriste za smanjenje emisija iz ispušnih sustava. Proizvodi i oko devet posto zlata, pet posto srebra, 10 posto platine i 40 posto iskopanog paladija.
Ruski proizvođači paladija nisu obuhvaćeni sankcijama dok su londonsko i njujorško tržište jučer zabranili trgovinu ruskim zlatnim i srebrnim šipkama. Ta zabrana neće pretjerano pogoditi ruske tvrtke jer će ih kupiti ruska središnja banka, ali i kupci u Kini i na Bliskom istoku, tumače analitičari.