VIDEO Opljačkano, uništeno i opasno. Arhitektonsko čudo danas je civilizacijsko ruglo

Foto Sandi Bulimbašić/Konzervatorski odjel Split i Muzej grada Makarske, YouTube

Dječje odmaralište Krvavica kod Makarske, prema mišljenju arhitekata i povjesničara umjetnosti jedno od najznačajnijih djela socijalističke moderne arhitekture, izgrađeno u bivšoj Jugoslaviji, danas je civilizacijsko ruglo turistički atraktivne Makarske rivijere. Golemi kompleks okruglog oblika koji izgleda kao "leteći tanjur" neposredno uz obalu opljačkan je, uništen, išaran grafitima, zagađen fekalijama i opasan za razgledavanje. 

Posjećuju ga stručnjaci i inozemni gosti zainteresirani za arhitektonska dostignuća tog vremena, dok lokalni aktivisti organiziraju događaje ispred bivšeg odmarališta. Građevina se danas nalazi pod trajnom zaštitom konzervatora te je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Preventivnu, a potom i trajnu zaštitu Krvavice pripremila je dr. sc. Sandi Bulimbašić iz Konzervatorskog odjela u Splitu: "Dječje odmaralište - lječilište u Krvavici izgrađeno je 1964. godine za potrebe liječenja i rehabilitacije djece vojnih osiguranika, prema projektu arhitekta Rikarda Marasovića. Dominira ekspresivan, kružni lebdeći volumen postavljen na moćnim pilonima usred guste borove šume. Riječ je o iznimno vrijednom primjeru hrvatske moderne arhitekture koja je relevantna i u internacionalnom kontekstu. To je arhitektura individualnog, autorskog pristupa i socijalne osjetljivosti, ali i suptilan odgovor na imaginaciju dječjeg svijeta. Osim izuzetnih arhitektonskih vrijednosti i inventivne konstrukcije, kompleks je primjer skladnog i ograničenog odnosa arhitekture i krajolika."

Arhitektonsko čudo

Sandi Bulimbašić kaže da je vrijednost objekta neupitna: "Riječ je o jedinstvenom primjeru moderne lječilišne arhitekture druge faze modernizma i jednom od kanonskih djela hrvatske moderne arhitekture." Napominje da ne postoji inicijativa da ga se obnovi: "O revitalizaciji i budućoj namjeni lječilišta u Krvavici do danas u Konzervatorskom odjelu u Splitu nije zaprimljen nikakav upit. Očuvanje izvornih arhitektonskih vrijednosti i autorske ideje jedna je od temeljnih smjernica obnove." 

Dječje odmaralište projektirano je između 1960. i 1962. godine, a izgrađeno 1963./1964. godine. Nalazilo se pod nadzorom bivše JNA te je bilo prilično tajanstveno mjesto. Nije bilo ucrtano u katastar - a nema ni mnogo fotografija snimljenih u periodu kad je radilo. Primjerice, Gradski muzej Makarska ima samo jednu fotografiju Krvavice - razglednicu na kojoj se vidi kako taj betonski "leteći tanjur" leži pored mora.

Kapacitet odmarališta nije bio velik - u njemu se istodobno oporavljalo pedesetero djece. Arhitekt Rikard Marasović, koji ga je sagradio, rođen je 1912., a preminuo je 1987. godine. Studirao je na Tehničkom fakultetu u Zagrebu. Poslije studija otišao je u partizane te je u karijeri dobio nekoliko nagrada za arhitekturu.

Odmaralište Krvavica korišteno je do kraja osamdesetih godina. U devedesetima je služilo za smještaj izbjeglica te se nalazilo pod upravom Ministarstva obrane. "Odmaralište Krvavica 27. svibnja 2002. predano je na upravljanje tadašnjem Hrvatskom fondu za privatizaciju," potvrdili su iz MORH-a. Nakon toga više nije bilo nadzora nad vrijednom građevinom. Devastacija koja je snašla Krvavicu bila je potpuna.

Država je objekt pokušala prodati, dok je dio lokalnih političara tražio da ga se sruši.

Spas Krvavice

Za spas Krvavice zainteresirala se zaklada Getty, čija je zamisao bila da se tamo napravi art-hotel u kojem bi odsjedali umjetnici. Točnije, Getty je iz svog fonda bio spreman platiti oko dvjesto tisuća dolara za projekt programiranja i upravljanja Krvavice, ali ne i samu fizičku obnovu.

Dr. Maroje Mrduljaš, arhitekt, o prilikama s Gettyjem kaže: "Sudjelovao sam 2017. na konferenciji Re-reading Soviet Modernism u armenskom Jerevanu, koju je sufinancirao Keeping it Modern program Getty Foundationa iz Los Angelesa. Program se bavio financiranjem projekata upravljanja i rekonstrukcije kanonskih djela arhitektonskog modernizma. Uz temeljnu namjeru važna uloga programa bila je prepoznavanje i valorizacija radova koji tada još nisu bili dovoljno globalno prepoznati te za koje je Getty Foundation smatrao da zaslužuju i obnovu i zaštitu, ali i dovođenje u središte pažnje šire i stručne javnosti.

Na mom predavanju osobiti dojam ostavilo je dječje lječilište u Krvavici Rikarda Marasovića, pa me Getty Foundation pozvao da im sastavim kratki elaborat u projektu te uspostavim kontakt s državnom institucijom koja je vlasnik. U to vrijeme to je bilo Ministarstvo državne imovine. Za Getty Foundation nije bilo dvojbe da objekt zaslužuje biti uvršten u projekt kako bi se krenulo s projektom obnove i upravljanja, što uključuje istraživanje programskih mogućnosti i planiranje njihovog financiranja i implementacije. No, zahtjev Keeping it Modern programa bio je da zgrada ostane u javnom vlasništvu još osam ili devet godina.

Kada sam prezentirao ideju visokopozicioniranoj nadležnoj osobi u Ministarstvu, ona ju je rezolutno odbila te ideja nije išla u daljnje ozbiljno razmatranje. Jedina namjera bila je prodaja zgrade usprkos tome što je to vrlo teško s obzirom na njenu formalnu specifičnost, status zaštićenog spomenika i činjenicu da u njoj žive ljudi. Uskoro će proći i rok u kojem je Getty Foundation tražio da zgrada ostane u javnom vlasništvu, no Krvavica i dalje stoji kao ruševina", kaže Mrduljaš.

U koliko lošem stanju je Krvavica, može se vidjeti na YouTubeu.

Turistički potencijal

Turistički djelatnici prepoznaju atraktivnost odmarališta Krvavica. Direktorica Turističke zajednice Makarska Marina Josipović kaže: "Obnova napuštenog lječilišta u Krvavici svakako bi bila vrijedan projekt za turizam ovog kraja i lokalnu zajednicu. Osim što bi pridonijela razvoju i održivosti turizma na Makarskoj rivijeri, revitalizacija lječilišta vratila bi život malom mjestu Krvavici, koje je nekada bilo izuzetno povezano s ovim objektom. U lječilištu su do rata radili lokalni stanovnici. Tijekom vojnog korištenja objekt je bio usmjeren na turizam.  

Oživljavanjem Krvavice zasigurno bismo dobili jedinstven spoj kulturnog nasljeđa i suvremenog turizma. Zamislimo novi doživljaj kroz stare priče i povijest lječilišta, gdje bismo današnjim posjetiteljima mogli ponuditi iskustva obogaćena storytelling turama, interaktivnim sadržajima i virtualnim rekreacijama. U vrijeme kada moderni turisti traže autentična iskustva i sadržaje s dubljim značenjem, lječilište u Krvavici moglo bi se pozicionirati kao idealna destinacija za sve one željne povijesti, kulture i prirode."

Objekt povremeno oživi koristeći se za umjetničke projekte udruge mART iz Makarske, koja je u kolovozu prošle godine priredila prvu manifestaciju Kultura u Krvavici - KUK. Ove godine u sklopu KUK-a održani su radionica za djecu, koncert na otvorenom i drugi događaji.

Krvavica - bivše lječilište koje je danas u očajnom stanju - očito je i dalje privlačan makarski "leteći tanjur".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.