Nova odredba prošla ispod radara. Tisuće apartmana mogle bi nestati

Foto: Luka stanzl/PIXSELL

Jedna od predloženih izmjena i dopuna Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koje su u četvrtak, 31. listopada, puštene u javno savjetovanje izazvat će, vrlo vjerojatno, priličnu buru i moguće propitivanje ustavnosti.

Radi se o tome da se već postojećim iznajmljivačima apartmana (turistički ili kratkoročni najam) u stambenim zgradama stavlja rok od pet godina u kojem moraju ishoditi pisanu suglasnost suvlasnika u zgradi za obavljanje te djelatnosti, piše Forbes.

Suglasnost najmanje 80 posto suvlasnika je predviđena, podsjećamo, novim odredbama zakona kojima se uređuje upravljanje i održavanje zgrada (u drugom je čitanju u saboru), a ovim se izmjenama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti omogućava praktički retroaktivna primjena i na one koji već obavljaju takvu djelatnost ili će do stupanja izmjena zakona na snagu podnijeti zahtjev i ishoditi rješenje.

Suglasnost suvlasnika ili ukidanje rješenja

"Fizičkim i pravnim osobama koje u ostavljenom roku ne pribave prethodnu suglasnost za stanove u zgradama rješenja o obavljanju ugostiteljske djelatnosti odnosno odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu izdana sukladno posebnom propisu kojim se uređuje ugostiteljstvo pravnim ukinut će se po sili zakona", stoji u obrazloženju prijedloga izmjena i dopuna Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti.  

Te su suglasnosti suvlasnika u stambenim zgradama, dakle, zamišljene kao dodatni uvjet za izdavanje rješenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, odnosno pružanje ugostiteljskih usluga u objektima koji se nalaze u zgradama.

U objašnjavanju razloga uvođenja takvih rješenja Ministarstvo turizma navodi "činjenicu negativnog gospodarskog, društvenog i demografskog utjecaja kratkoročnog najma smještaja u zgradama te nedostatak cjenovno pristupačnog dugoročnog smještaja za potrebe stanovanja lokalnog stanovništva, interes javnosti te načelo razmjernosti s ciljem otklanjanja navedenih negativnih utjecaja kratkoročnog najma u zgradama, koji cilj nije moguće na drugi način ostvariti".  

"Uvjet koji se odnosi na prethodnu suglasnost suvlasnika za kratkoročni najam"

Konkretno, predlaže se da se u članku 34. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti doda točka 4. koja kaže da objekt u kojem se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu treba ispunjavati "uvjet koji se odnosi na prethodnu suglasnost suvlasnika za kratkoročni najam sukladno posebnim propisima kojima se uređuje upravljanje i održavanje zgradama".

Također, u Prijelaznim i završnim odredbama se navodi sljedeće: "Ugostitelji i iznajmljivači koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona obavljaju ugostiteljsku djelatnost, odnosno pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu za objekt u zgradi, i osobe koje do dana stupanja na snagu ovoga zakona podnesu zahtjev i ishode rješenje o obavljanju ugostiteljske djelatnosti odnosno odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu sukladno odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, dužni su pribaviti prethodnu suglasnost iz članaka 2. i 6. ovoga Zakona u roku od pet godina od stupanja na snagu ovoga Zakona."

Potom slijedi odredba: "Rješenja o obavljanju ugostiteljske djelatnosti odnosno odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu izdana sukladno posebnom propisu kojim se uređuje ugostiteljstvo pravnim i fizičkim osobama za stanove u zgradama, za koje u ostavljenom roku nije pribavljena prethodna suglasnost iz članaka 2. i 6. ovoga Zakona ukidaju se po sili zakona istekom roka iz stavka 1. ovoga članka."

Je li to u skladu s Ustavom?

U Ministarstvu turizma, koje je predlagač izmjena i dopuna Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, kažu da su pri oblikovanju navedenih odredbi posebno vodili računa "o zaštiti Ustavom Republike Hrvatske zaštićenih prava te razmjernosti između propisanih mjera i cilja koji se nastoji postići." Navode da Ustav RH propisuje da iz posebno opravdanih razloga samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno djelovanje.

"Ova odredba odnosi na pravne situacije koje su u tijeku i primjenjuje se na zatečene odnose koji se nastavljaju u budućnosti, a cilj je ovom odredbom osigurati da svi iznajmljivači pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu pod jednakim uvjetima što se ne bi moglo postići na drugi način.

Pri tome se vodilo računa i o načelu razmjernosti te je ugostiteljima i iznajmljivačima koji na dan stupanja imaju rješenja o odobrenju obavljaju ugostiteljsku djelatnost, odnosno pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu za objekt u zgradi, i osobe koje do dana stupanja na snagu ovoga zakona podnesu zahtjev i ishode rješenje o obavljanju ugostiteljske djelatnosti odnosno odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu sukladno odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, ostavljen primjeren rok u kojem su navedene suglasnosti dužni pribaviti", stoji u obrazloženju.  

No, Tomislav Zovko, suosnivač i direktor agencije Irundo, koja se bavi iznajmljivanjem apartmana, kaže u izjavi za FORBES Hrvatska da je upitna ustavnost odredbi koje, kako kaže, diskriminiraju jednu djelatnost u stambenim zgradama dok će druge biti dozvoljene. Vjerojatno u takvim stavovima neće biti usamljen.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.