Malverzacije u Komori medicinskih sestara: Smijenjena predsjednica, novac isplaćivala bivšoj Udruzi?

Foto: medicinskasestra.org

IAKO je izabrana tek prije nekoliko mjeseci ,na čelo Hrvatske komore medicinskih sestara (HKMS), Mirjana Dumančić već je smijenjena s te funkcije.

U Hrvatskoj komori medicinskih sestara, čije Vijeće ju je i smijenilo, nisu nam željeli otkriti razlog ove brzinske smjene.

"Mirjana Dumančić je razriješena dužnosti predsjednice Hrvatske komore medicinskih sestara sukladno odredbama Statuta ove institucije. O razlozima je obaviještena te se o istome očitovala. S obzirom na to da je postupak u tijeku u ovoj fazi postupka nismo u mogućnosti dodatno obrazlagati razloge", stoji u odgovoru Maria Gazića, predsjednika Vijeća HKMS.

Odbila reći je li bilo uplata

S druge strane, neslužbeno doznajemo kako je pravi razlog smjene to što je Dumančić odobrila određene isplate Hrvatskoj udruzi medicinskih sestara (HUMS), čija je bila predsjednica prije nego je izabrana na čelo Komore.

Iako nismo uspjeli dobiti kontakt Mirjane Dumančić, zvali smo njenu bivšu Udrugu medicinskih sestara kako bismo doznali jesu li zaprimili ikakve uplate od strane Komore.

Međutim, sadašnja predsjednica HUMS-a Marija Gilja Indexu je odbila odgovoriti na to pitanje.

"Ja Vam ne mogu reći je li bilo kakvih isplata od strane Komore, to trebate pitati njih", kratko nam je rekla Gilja.

Inače, medicinske sestre i tehničari već su duže vrijeme nezadovoljni radom Komore, o čemu je Index već i pisao.

>Hrvatska sprječava sestre da odu u inozemstvo

>Novoizabrana predsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara već je smjenjena


O tome je za Index progovorio Aleksandar Radenović, predsjednik NurseLand medicinskih sestara Balkana te vlasnik i glavni urednik portala medicinskasestra.org.

"Novi ministar pritisnuo je Komoru"

"Nezadovoljstvo medicinskih sestara s Komorom dugo je prisutna upravo zbog činjenice da HKMS ničim nije opravdala svoje djelovanje kao staleška organizacija svih medicinskih sestara. Osim visoke članarine, medicinske sestre ne vide nikakvu korist od članstva pa i samog postojanja iste Komore.

Medicinske sestre su zadovoljne smjenom Dumančić, ali to je više odraz općeg nezadovoljstva, a ne njihovog nezadovoljstva dotičnom Mirjanom Dumančić, jer ona je samo kratko u fotelji u kojoj je bila do jučer. Istinsko nezadovoljstvo se odnosi na Komoru općenito i posebno njenu prethodnicu, dugogodišnju predsjednicu Komore Dragicu Šimunec, čija je ovo igra i oko smjene kao i oko potvrda i svega drugoga", rekao je Radenović za Index.


Radenović je rekao i kako je trenutna situacija oko izdavanja potvrda medicinskim sestrama za rad u inozemstvu, takva, da je novi ministar Nakić imao snage pritisnuti HKMS.

"Komora je pod njegovim pritiskom počela izdavati potvrde koje su više u skladu s istinom, iako ni one nisu najbolje rješenje, posebice jer je šteta već učinjena.

Naime, komore u Engleskoj, Irskoj ili Švedskoj izgubile su povjerenje u Hrvatsku komoru medicinskih sestara, ali i u Hrvatsku, jer su same potvrde bile od razine da naše srednje sestre su samo njegovatelji pa sve do toga da sadašnje potvrde sadrže ono što je propisano europskom direktivom sve izdane od strane istog regulacijskog tijela, te iste Komore", rekao je Radenović.

Službenici u engleskoj komori su kaže, vrlo oprezni te bi, dodaje, više bili zadovoljni kad bi potvrde za medicinske sestre izdavalo samo Ministarstvo zdravlja.

Komora je nanijela veliku štetu Hrvatskoj

"Problem oko diskriminacije se počeo rješavati, ali je još daleko od rješenja posebice na činjenicu da je ova sramota oko potvrda učinila i nesrazmjerno veliku štetu i Hrvatskoj koja se pokazala birokratski neučinkovita i nedosljedna te ujedno i štetu samom ugledu hrvatskog sestrinstva u Europi.

Sljedeći tjedan su na Županijskom sudu kolegice koje su podnijele grupnu tužbu kako bi dokazale krivicu same Komore", kazao je Radenović.

Podsjetimo, Hrvatska je u pregovorima s EU donijela Direktivu 2005/36 po kojoj se našim medicinskim sestrama ne priznaje struka, iskustvo i znanje koje su stekle u Hrvatskoj, ako nisu prvostupnice. To znači da se medicinske sestre sa srednjom stručnom spremom ne priznaju kao takve već isključivo kao njegovateljice.

Dok su u Hrvatskoj brinule o pacijentima, vadile im krv, postavljale katetere, uvodile intravenske kanile za infuziju, u drugim zemljama EU za to nisu dovoljno stručne, barem prema HKMS-u koja se pozivala na tu direktivu i tako medicinskim sestrama koje su dugi niz godina radile u hrvatskim bolnicama, odbijala izdavati potvrde da su kvalificirane medicinske sestre.

Umjesto toga degradirali su ih na način da su im samo priznali status njegovateljice.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.