Sve su oči uprte u Le Pen. Mogla bi izazvati ogromnu financijsku krizu u Europi

Foto: EPA

Marine Le Pen mogla bi izazvati krizu u eurozoni, sličnu onoj kakva je nekoć pogodila Grčku, ako odluči srušiti tek ustoličenu francusku vladu. Dok se Europska unija suočava s političkim i gospodarskim previranjima, francuska političarka spremna je dodatno zakuhati cijelu stvar.

Le Pen i njezina ekstremno desna stranka Nacionalno okupljanje razmišljaju hoće li glasati protiv proračuna premijera Michela Barniera. Takav potez ne bi samo srušio njegovu krhku koalicijsku vladu koja je na vlasti manje od tri mjeseca, već bi uzdrmao financijska tržišta i potresao cijelu Europu, piše Politico.

"Ako proračun ostane takav kakav jest, glasat ćemo protiv", rekla je Le Pen nakon sastanka s Barnierom u ponedjeljak ujutro. "Ako vlada padne, predsjednik republike morat će imenovati novog premijera."

"Stav Marine Le Pen je neodgovoran"

Barnierova centrističko-konzervativna manjinska vlada, formirana nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron neočekivano raspisao izbore u lipnju, koji su rezultirali podjelom na tri bloka – ljevičarski, centristički i krajnje desni – dala je prioritet rješavanju katastrofalnih javnih financija. Godine raskošne potrošnje dovele su do proračunskog deficita od više od 6% gospodarstva, dvostruko više nego što dopuštaju pravila EU.

Dosad se Le Pen opirala rušenju koalicije, ali uvijek je tvrdila da će glasati protiv proračuna ako joj se ne svidi. Isto vrijedi i za suparnički blok ljevičarskih stranaka. Zajedno imaju dovoljno glasova u parlamentu da sruše Barnierovu vladu i gurnu zemlju u novu fazu političkog kaosa.

"Stav Marine Le Pen je neodgovoran. Ne možete se poigravati s budućnošću zemlje", rekao je bivši premijer Gabriel Attal, Macronov saveznik.

"Ako padne vlada, doći će do krize"

Ali problem nije samo Francuska.

"Ako sutra vlada padne zbog proračuna, odmah će doći do financijske krize. Nemojte misliti da je Francuska zaštićena", upozorio je ministar unutarnjih poslova Bruno Retailleau.

Prije deset godina, veliki javni dug Grčke gotovo je srušio jednovalutnu eurozonu. Pokazalo se da je teško obuzdati krize samo u jednoj zemlji i nije trebalo dugo da gospodarstva i bankarski sustavi Portugala, Irske i Španjolske počnu posrtati. Čak su i velike zemlje poput Francuske i Italije, koje su ključne za stabilnost eurozone, osjetile posljedice.

Danas je i Njemačka u krizi, to je problem

No tada je Njemačka bila snažna pod kancelarkom Angelom Merkel. Mogla je financijski pomoći saveznicima i imala politički kapital za stabilizaciju. Danas to više nije slučaj – njemačko gospodarstvo je u rasulu, a vlada slaba.

Najveći europski proizvođač automobila, Volkswagen, prvi put u povijesti najavljuje zatvaranje tvornica, što bi moglo rezultirati gubitkom 30.000 radnih mjesta nakon što je tromjesečna dobit pala za 42%. Metalski gigant ThyssenKrupp u ponedjeljak je najavio da bi mogao otpustiti do 11.000 radnika do 2030., dok tisuće radnih mjesta nestaju i u Boschu i Fordu.

Europska središnja banka prošli je tjedan upozorila da bi Europska unija mogla biti na rubu nove dužničke krize u eurozoni zbog niskog rasta i političke nesigurnosti.

Svi prate poteze Le Pen

Le Pen, koja se priprema za kandidaturu za predsjedničke izbore 2027., kritizirala je Barnierov proračun zbog planiranog povećanja poreza na električnu energiju i odgode usklađivanja mirovina s inflacijom. Također se pobunila protiv neuspjeha u smanjenju potrošnje na birokraciju i medicinsku pomoć migrantima.

Istodobno, Le Pen čeka sudsku odluku o optužbama za pronevjeru. Ona, njezina stranka Nacionalno okupljanje i još 26 osoba suočeni su sa sudskim postupkom zbog navodne pronevjere sredstava Europskog parlamenta za plaćanje stranačkih zaposlenika. Svi optuženi negirali su optužbe.

Odluku Marine Le Pen o proračunu pozorno prate financijska tržišta, koja često uvjetuju poteze vlade. Tržišta su se smirila nakon početne zabrinutosti zbog Macronovih prijevremenih izbora, ali ulagači su i dalje oprezni budući da Francuska sada ima viši kreditni rizik od Portugala ili Španjolske.

Trenutak istine prije Božića

Trenutak istine doći će neposredno prije Božića, kada će se Barnier morati poslužiti ustavnim rješenjem kako bi progurao svoj proračun. Taj manevar omogućit će mu da proračun bude prihvaćen bez glasanja u parlamentu, ali će ga također izložiti glasanju o nepovjerenju, koje bi ga moglo stajati funkcije.

I tada bi Marine Le Pen mogla napasti.

Barnier je već upozorio da je ekonomska stabilnost cijele eurozone u pitanju kada je riječ o proračunu Francuske. "Moramo poštovati pravila eurozone jer kada ih samo jedna zemlja ne poštuje – kao što smo vidjeli u slučaju Grčke – sve može eksplodirati", rekao je u petak.

Rejting agencija Moody's prošlog je tjedna izrazila sumnju u sposobnost francuskih institucija da donesu političke odluke i predvidjela daljnji rast duga.

"Dolazak Barniera i proračun koji je on predložio u određenoj su mjeri umirili tržišta", rekao je Andreas Eisl, ekonomist s Instituta Jacques Delors. Dodao je kako će tržišta snažno reagirati ako neka druga vlada predloži značajno odstupanje od Barnierova smjera.

Očekuje se da će Europska komisija odobriti višegodišnji plan potrošnje koji je podnijela Barnierova vlada, uz popis reformi. Ako Francuska bude slijedila reformske preporuke Komisije, rok za smanjenje deficita mogao bi se produljiti s četiri na sedam godina.

Rušenje vlade bio bi politički rizik za Le Pen

Hoće li Le Pen dobiti nešto rušenjem Barnierove vlade, ostaje otvoreno pitanje.

Iako je Le Pen pod sve većim pritiskom svojih birača da nešto poduzme, rušenje vlade bilo bi politički rizik. Međutim, sve više Francuza, posebno birača Le Pen, sada smatra da bi Barnierova vlada trebala pasti, pokazuje nedavna anketa Elabe.

Javno je mnijenje općenito podijeljeno oko toga treba li Barnier otići. Čak je i sam Barnier oprezan. Na pitanje hoće li i dalje biti premijer za Božić, rekao je: "Još je prerano za odgovor."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.