Medved, stručnjak za šatore i plinske boce

Foto: Hina

NA SJEDNICI vlade koja je održana u ponedjeljak donesena je odluka o osnivanju posebnog stožera za obnovu potresom pogođenih područja. Na čelu stožera bit će ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

“Na vrhu piramide je Tomo Medved, glavni čovjek za koordinaciju svih aktivnosti je Tomo Medved. On je glavna odgovorna osoba. Sve što Zakon o sustavu civilne zaštite podrazumijeva primjenjuje se jednako na Medveda, kao što to ima Božinović inače. Sve službe koje su već na terenu će biti u odgovornosti, koordinaciji i suradnji s ministrom Medvedom”, rekao je premijer Andrej Plenković na konferenciji.

> Ovo su ljudi u vladinom stožeru za potres, vodit će ga Medved

Njegovim zamjenicima imenovani su potpredsjednik vlade RH Boris Milošević te ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.

555 dana šatora u Savskoj

Nije ovo prvi put da se Medved susreće sa šatorima i plinskim bocama, iskustvo s njima imao je i za vrijeme prosvjeda u Savskoj 66. Današnji ministar branitelja i potpredsjednik vlade bio je, naime, među viđenijim šatorašima.

Prosvjed se, podsjetimo, održavao punih 555 dana u vrijeme kad je premijer bio Zoran Milanović, a predsjednik Ivo Josipović. 

Sve je počelo u jutarnjim satima 20. listopada 2014. kada su se branitelji pojavili u Savskoj 66. Uz Josipa Klemma i Đuru Glogoškog, predsjednika Udruge stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida prve skupine, bili su tu Mirko Ljubičić Šveps, čelnik zagrebačke Hvidre, i Ilija Vučemilović Šimunović, bivši predsjednik Zbora veterana gardijskih postrojbi.

Iako na samom početku nije bilo jasno zašto prosvjeduju, tvrdili su kako su se okupili jer “smatraju da se osjećaju poniženima i zaboravljenima”. Postavili su šator i ostali u Savskoj ulici sljedećih 555 dana.

Tražili smjene Matića, Nađ i Glavaševića

Povod za pobunu, tvrdili su, bila je tada već nekoliko tjedana stara izjava Bojana Glavaševića koju su protumačili na način da izjednačava žrtvu i agresora. Dio zahtjeva prosvjednika bile su smjene ministra Predraga Matića, njegove zamjenice Vesne Nađ i pomoćnika Bojana Glavaševića, ali ih je Milanović već na početku odbio.

> Milanović nakon sastanka sa šatorašima: Branitelji su važni, ali ministar je ministar

Prosvjed je od samog početka poprimio politička obilježja te je čak u jednom trenutku iz šatora u Savskoj poslan poziv građanima da "nipošto ne daju glas jednom od kandidata". Time se aludiralo na Josipovića jer je tadašnja kandidatkinja HDZ-a Kolinda Grabar Kitarović već u više navrata posjetila branitelje u šatoru.

Šator je bio poprište brojnih događanja, od konferencija za novinare, okruglih stolova i misa, a pohodile su ga studentske udruge, navijači, brojni saborski zastupnici desnih opcija, pjevači i nogometaši...

Sukobili se s policijom, prijetili plinskim bocama

Kulminacija se dogodila 29. svibnja 2015. kada su branitelji iz Savske krenuli na Markov trg uz obrazloženje da će tamo podržati prosvjed radnika Imunološkog zavoda. Nakon 18 sati, kada se taj trg zatvara za prosvjede, policija je od branitelja zatražila da se maknu, što su oni odbili učiniti te je došlo do naguravanja nakon kojeg su se branitelji povukli u crkvu sv. Marka. Tamo su dočekali jutro.

> Pogledajte kako je izgledala drama na Markovom trgu

Tijekom te večeri dio branitelja u Savskoj naoružao se plinskim bocama i zaustavio promet.

> Šatoraši plinskim bocama par sati blokirali Savsku, prijetili da će ih raznijeti

Koncem iste godine lijeva koalicija izgubila je na izborima. Na vlast je došao Karamarkov HDZ u koaliciji s Mostom, dok je na čelo Ministarstva branitelja došao Tomo Medved.

Razloga za nastavak prosvjeda više nije bilo, no šator je uklonjen tek 27. travnja 2016. godine, a nova vlada je ispunila zahtjeve prosvjednika.

Donesen je novi Zakon o braniteljima, omogućene su više naknade za nezaposlene branitelje i članove obitelji smrtno stradalih, kao i viši iznosi mirovine ovisno o duljini ratnog staža, postavljena je niža dobna granica za umirovljenje, omogućeno pravo na obiteljsku mirovinu i za izvanbračne partnere…

Medved: Plinske boce su brzo uklonjene

Kasnije je Medved iznošenje plinskih boca osudio i istaknuo da se radilo o odgovoru na odnos Milanovićeve vlade prema braniteljima. 

"Sam taj čin smo i mi, svi hrvatski branitelji, osudili istog trenutka. Govorim o plinskim bocama i one su brzo uklonjene. Taj čin, kao i prosvjed hrvatskih branitelja bio je odgovor na neprihvatljiv odnos tadašnje vlade prema hrvatskim braniteljima", kazao je Medved.

Jednom drugom prilikom situaciju s plinskom bocom nazvao je bespotrebnom.

U listopadu 2020. godine Medved je procijenio da plinske boce koje se nose Savskom nisu predstavljale nikakvu opasnost.

"Ogradili smo se od tog čina. Plinske boce su vrlo brzo uklonjene. Ali jednako tako kontekst postavljanja plinskih boca u Savskoj ulici se mora dovoditi izravno u vezu sa činom nasrtaja snažnim policijskih postrojbi prema stopostotnim hrvatskim ratnim vojnim invalidima u crkvi sv. Marka. Plinske boce nisu ugrožavale sigurnost i one su se u vrlo kratkom vremenskom periodu uklonile", rekao je u listopadu Medved u razgovoru za RTL.

Na mjestu ministra zamijenio Crnoju

Tomo Medved je nakon šatoraškog iskustva brzo sjeo u ministarsku fotelju. U ožujku 2016. godine na tom je mjestu zamijenio Miju Crnoju, ministra s najkraćim stažom u bilo kojoj vladi, a koji je otišao nakon svega par dana kad je Index otkrio da je prijavljen na mjestu gdje je baraka.

Prije nego što je postao šatoraš i, posljedično, ministar, Medved je bio predsjednik Udruge veterana Tigrova. U ratu je sudjelovao pet godina, a od toga 2055 dana u borbenom sektoru. U studenome 1990. godine dragovoljno se javio u postrojbu Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje, a godinu kasnije postavljen je na dužnost zapovjednika voda u 2. bojni 1. gardijske brigade, a uskoro je postao i zapovjednik satnije.

Nakon rata Medved je nastavio vojnu karijeru. Prvo je obnašao visoke dužnosti OSRH-a, a u srpnju 2006. godine preuzima dužnost savjetnika načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga za kopnenu vojsku.

Medved je slovio kao desno krilo HDZ-a, a ministar je postao kad je šef ove stranke bio Tomislav Karamarko. Nakon pada Karamarka, Plenković je zadržao Medveda koji mu je danas jedan od najvjernijih suradnika, a što izaziva bijes ekstremne desnice koja je donedavno svojatala Medveda.

 

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.