Meksički predsjednik kritizirao američki Kongres zbog imigracije i drogeraških ratova



MEKSIČKI predsjednik Felipe Calderon prvi je strani državnik koji se ove godine obratio američkom Kongresu i u svom obraćanju nije bio nimalo blag. Iako je naglasio povezanost dviju zemalja, kritizirao je Amerikance zbog novog imigracijskog zakona u Arizoni i lošeg odgovora na borbu protiv droge.

Calderon nije imao lijepe riječi za novi imigracijski zakon u Arizoni, po kojemu policajci moraju ljude pitati za imigrantski status ukoliko posumnjaju da su oni u zemlji ilegalno. "To je zakon koji ne samo da ignorira stvarnost koja se ne može izbrisati dekretom, nego i uvodi groznu ideju rasnog profiliranja", rekao je Calderon, a njegove su riječi pozdravili članovi Demokratske stranke u Kongresu.

Problem oružja

Bivši kandidat za američkog predsjednika i senator iz Arizone John McCain nije bio na govoru iako je bio na ručku s Calderonom u ministarstvu vanjskih poslova, a drugi senator, Jon Kyl, nije htio komentirati Calderonove izjave.

Osim o pitanju imigracije, Calderon je pričao i o srodnim pitanjima, kao što su kontrola granice i uvoz oružja i droge iz jedne zemlje u drugu. Apelirao je na Kongres da vrati zabranu posjedovanja jurišnih pušaka, rekavši kako lak pristup tom oružju pridonosi drogeraškim ratovima u Meksiku.

Rekao je kako njegova zemlja radi sve da bi smanjila broj ilegalnih imigranata u SAD-u promoviranjem boljih poslovnih prilika kod kuće, ali je naglasio da se "treba popraviti pokvareni i neučinkoviti sustav. Došlo je vrijeme da se izborimo s razlozima migracije i to pretvorimo u sigurnu, uređenu i legalnu izmjenu radne snage".

Problem droge

Kad je govorio o potrebi ponovnog vraćanja zabrane nošenja jurišnog oružja, koja je istekla za vrijeme mandata Georgea Busha, napomenuo je da diljem problematične granice ima 7.000 trgovina oružjem u kojima gotovo svatko može doći do najmodernijih pušaka.

Svoj 40-minutni govor u velikoj je mjeri posvetio i vjerojatno najkritičnijem pitanju u odnosima dviju zemalja, meksičkom ratu s drogom. Otkad je pokrenuo veliku akciju protiv narkokartela, u Meksiku je poginulo 223.000 ljudi.

Istaknuo je da se "ne može ignorirati činjenica da izazov sigurnosti naših zemalja ima svoje korijene s obje strane granice. Na kraju krajeva, potražnja za drogom u SAD-u i drugdje je ono što omogućava cvjetanje ilegalne trgovine".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.