Milanović: Dan danas imam dilema oko zloglasne legalizacije bespravne gradnje

Ilustracija: Ivo Cagalj/PIXSELL

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović otvorio je danas u Puli Dane arhitekata 8.0, stručni skupa u organizaciji Hrvatske komore arhitekata i Udruženja hrvatskih arhitekata, poručivši da sami odlučujemo o tome kako ćemo sačuvati svoj prostor i provesti obnovu.

"Uvijek sam s respektom i strahopoštovanjem gledao na profesiju arhitekta kao umjetničku i inženjersku profesiju. Kad sam bio premijer proveli smo 'zloglasnu' legalizaciju bespravne gradnje, no i dan danas imam dilema oko tog čina, premda je bio nužan nakon toliko godina", napomenuo je Milanović.

"Kada danas, deset godina kasnije, slušamo o problemima bespravne gradnje, ne vidim kako bi se kroz decentralizaciju i spuštanje nadležnosti jedinicama lokalne samouprave taj problem mogao riješiti. To je pitanje represije", rekao je, naglasivši kako su upravo ljudi, u ovom slučaju arhitekti, a tek onda prostor naši najveći resursi.   

Pozvao je i da se Dom hrvatskih branitelja u Puli, u kojem se održavaju Dani arhitekata, zaštiti kao državna nekretnina te tako pošalje poruka o važnosti očuvanja kulturne baštine u državi.

Bačić: Briga za prostor, uz ljude, najvažniji hrvatski resurs

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić kazao je u pozdravnom govoru da je briga za prostor, uz ljude, najvažniji hrvatski resurs te ga Ministarstvo zajedno s arhitektima namjerava sačuvati.

Govoreći o obnovi, Bačić je istaknuo važnost stambenih politika, digitalizacije usluga i zakonske izmjene vezane uz prostorno uređenje. U tom smislu, zahvalio se Hrvatskoj komori arhitekata na predloženih deset točaka za novi sustav prostornog uređenja, kao polazište za novi zakon o prostornom uređenju. 

Predsjednica Komore: Arhitektonski projekti stavljaju javni interes na važno mjesto

Predsjednica Komore Rajka Bunjevac rekla je da arhitektonska struka može i treba pomoći u ostvarenju ravnoteže između ekonomskog razvoja, socijalne pravde i zaštite okoliša.

Arhitektonski projekti stavljaju javni interes za unapređenjem i očuvanjem hrvatskog nacionalnog prostora na važno mjesto, kako bi dobro upravljanje prostorom, očuvanje prirodnih resursa i povijesnog nasljeđa, koji su ključno za održivi razvoj, osiguralo i prosperitet zemlje.

"Dužnost arhitekata je da provode ove promjene i da definiraju njihove vrijednosne sustave, da nastupaju kao solidarna zajednica, koja osigurava kvalitetu građenja naše okoline", poručila je Predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata Mia Roth ČerinaRoth Čerina.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.