Nakon što je protubrodska mina, zaostala u riječkoj luci iz Drugog svjetskog rata, uspješno uništena eksplozivom na sigurnoj lokaciji u Riječkom zaljevu, u 14 sati i 45 minuta oglasile su se sirene za prestanak opasnosti i završetak akcije izmještanja i neutralizacije mine.
Kako je priopćeno iz Stožera civilne zaštite Grada Rijeke, zvuk sirene kojim je označen prestanak opasnosti ujedno je označio i prestanak zabrane boravka u crvenoj zoni potencijalne neposredne opasnosti uz riječku luku. Mina je bila njemačke proizvodnje, imala je 690 kilograma eksploziva, zajedno s aluminijskim kućištem težila je oko 1100 kilograma, a bila je djelomice ukopana na dubini mora od 19 metara.
Takva mina, dugačka 298 centimetara, promjera 70 centimetara, može načiniti veliku štetu, a tijekom akcije izvlačenja bila je opasna cijelim putem iz riječke luke, rečeno je popodne na konferenciji za novinare u Rijeci nakon uspješnog završetka akcije izmještanja i neutralizacije mine.
"Stanovnici Rijeke su bili vrlo odgovorni"
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović zadovoljan je radom službi, ali i disciplinom građana Rijeke.
"Stanovnici Rijeke su vrlo disciplinirano pristupili savjetima i odgovorno se ponijeli. Iako smo pronašli još jednu napravu na gradilištu, radi se o puno jednostavnijem zahvatu od ovog što se danas događalo. Petstotinjak stanovnika je evakuirano iz svojih domova, sve je proteklo kako treba.
Crveni križ odradio je svoj dio posla oko zbrinjavanja ljudi. Zahvaljujem svim službama koje su bile aktivirane. Zahvala ide sugrađanima koji su se ponijeli vrlo odgovorno i na adekvatan način se ponašali. Mina je neutralizirana, opasnost je prevladana i možemo se vratiti našim svakodnevnim aktivnostima", rekao je Filipović, piše N1.
"Imala je 690 kilograma eksploziva"
"Već nekoliko mjeseci se zna za ovu opasnost. Intenzivno se radio program kako ukloniti minu sa što manjim rizikom. Stožer civilne zaštite Grada Rijeke je preuzeo sve aktivnosti u suradnji s MUP-om. Vrijeme nas je poslužilo. Sve se odvijalo u planiranim terminima. Uspješno je izvedena neutralizacija na sigurnoj distanci od grada Rijeke", rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Grada Rijeke Hinko Mance.
"Izvidima smo vidjeli da se radi o vrlo opasnom minsko-eksplozivnom sredstvu koje sadrži 690 kila heksonita, što je ekvivalent 1200 kila TNT-a. Odluka struke je bila da je jedini način da se mina izmakne iz luke jer bi sve ostalo bilo preopasno za građane i infrastrukturu. Specifičnost je to što se mina nalazila nedaleko od objekata. Nije se radilo s jedne, nego s više pozicija", rekao je zapovjednik Jedinice specijalne i interventne policije PU primorsko-goranske Nenad Krasny.
Mina je podignuta balonima na dubinu od oko sedam metara te je tako, brzinom od dvije milje na sat, tegljena do lokacije na kojoj je neutralizirana metodom detonacije u vodi.
Neutralizacija je provedena na lokaciji na najmanjoj udaljenosti od kopna od 8300 metara i više, a mjesto neutralizacije bilo je osigurano plovilima u polumjeru od oko 7000 metara.
"Mina je teška oko 1100 kilograma"
Obratio se i glavni policijski savjetnik i načelnik Sektora za javni red i sigurnost PU primorsko-goranske Goran Gašpert.
"Izrazio bih zadovoljstvo uspješnim okončanjem ove situacije zbog visoke profesionalnosti ljudi u stožeru. Ovaj čin danas je mali dio operacije koja je trajala mjesec i pol dana intenzivno. Zahvala ide i građanima koji su pokazali veliki osjećaj i senzibilitet za rizične situacije", rekao je Gašpert.
"U izvlačenju su sudjelovala preko 24 službenika. Izuzetno su ponosni na vrlo zahtjevan posao koji su napravili. Bilo je više ronilačkih parova koji su se izmijenjivali. Sama priprema je izuzetno opasna i zato čestitam. Za samo izvlačenje se koristio način padobrana. Mina je teška oko 1100 kilograma", rekao je Krasny.
Mina otkrivena potkraj lipnja, dijelom je bila ukopana u dno
Podsjetimo, akcija je počela jutros u šest sati i devet minuta, kada su se u Rijeci oglasile sirene početka opasnosti. Minu su za tegljenje pripremili ronioci specijalne policije MUP-a, a potom je otegljena iz riječke luke i na moru neutralizirana.
Uoči akcije evakuirani su stanari u crvenoj zoni neposredne opasnosti oko riječke luke, bio je obustavljen i sav cestovni, željeznički, zračni i pomorski promet, zatvoreni svi gospodarski objekti te zatvoreni i izmješteni željeznički i autobusni kolodvor.
Protubrodska mina iz Drugog svjetskog rata otkrivena je na morskom dnu u riječkoj luci tijekom infrastrukturnih radova potkraj lipnja, a dijelom je bila ukopana u muljevito dno. Zbog karakteristika i lokacije na kojoj je pronađena, minu nije bilo moguće uništiti na mjestu pronalaska pa je izrađen plan izmještanja i neutralizacije.
Akciju je koordinirao Stožer civilne zaštite Grada Rijeke u partnerstvu s PU primorsko-goranskom i drugim službama, a sudjelovali su i pripadnici Hrvatske vojske, koji su sustavom bespilotnih letjelica nadzirali cestovne i plovne puteve koje je prema sigurnosnim zonama odredio MUP.