Ministar o nakaradnoj igri Porezne: Ne treba je ukinuti, nego tretirati devijacije

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Potpredsjednik vlade i ministar financija Marko Primorac je zahvalio kolegama ministrima što su u sklopu planiranja rebalansa proračuna ozbiljno shvatili zadatak o uštedama po resorima, koje su ukupno premašile milijardu eura, a cilj kojih je bio svođenje deficita na željenu razinu od 2.6 posto.

Vlada je na današnjoj sjednici predložila rebalans proračuna za ovu godinu, povećavši prihode za 1.8 milijardi eura u odnosu na izvorni proračun, na 30.3 milijarde eura, a rashode za 976 milijuna eura, na 33,6 milijardi eura. Pritom, povećanje rashoda predloženo rebalansiranim proračunom na pojedinim stavkama ukupno je iznosilo oko dvije milijarde eura. Međutim, istovremeno je jedan značajan dio stavki po pojedinim resorima smanjen, pri čemu su ukupne uštede i preraspodjele po ministarstvima iznosile 1.06 milijardi eura, što uključuje i usklađivanje dinamike realizacije pojedinih projekata.

Odgovarajući na pitanja novinara nakon sjednice Vlade, Primorac je zahvalio kolegama ministrima što su ozbiljno shvatili zadatak oko ušteda, a čiji primarni cilj je bio dosezanje deficita proračuna opće države od 2,6 posto po ESA metodologiji.

"Puno neistina i netočnosti oko dopisa ministrima"

Primorac se osvrnuo i na dopis ministrima koji je u srpnju "procurio" u medije, a koji je poslan u svrhu konzultacija oko rebalansa. Istaknuo je da se u tom pismu nigdje nije spominjao iznos traženih ušteda od 1.5 milijardi eura, kao ni da treba doći do horizontalnog "rezanja" od 10 posto po svim resorima.

S obzirom na brojne netočnosti i neistine koje su, po Primorčevim riječima, objavljene na tu temu, ministar je razmišljao treba li demantirati svaku takvu konstataciju i članak u medijima, no shvatio je da za to nema resursa ni vremena.

Rekao je da ne može stajati ni sama konstatacija o uštedama od 1.5 milijardi eura i "rezanja" od deset posto po resorima, s obzirom na to da bi u slučaju tog postotka značilo da ukupne uštede moraju iznositi oko tri milijarde eura.

"Ne vidimo poteškoće oko dugoročne pozicije proračuna"

Današnjim prijedlogom rebalansa, rashodi za zaposlene su porasli za dodatnih 574 milijuna eura, no, odgovarajući na pitanje novinarke, ministar je rekao da u Vladi ne vide nekakve poteškoće što se tiče dugoročne pozicije državnog proračuna u kontekstu povećanih rashoda za plaće državnih i javnih službenika.

"Sigurni smo kako će doći do ublažavanja relativnih učinaka ovoga povećanja kroz vrijeme", izjavio je, složivši se da je došlo do velikog povećanja plaća, no i zbog toga što su postojale velike nepravde u sustavu.

"Nagradno natjecanje ne treba ukinuti, već tretirati devijacije u ponašanju"

Odgovorio je i na pitanje novinara oko nagradnog natjecanja Porezne uprave "Bez računa se ne računa" i treba li tu uvesti neke strože kontrole kako se ne bi ponavljale recentne negativne pojave.

>> Pobjednik nagradne igre Porezne već osvojio dva auta, žena mu radi u Poreznoj

"Ukoliko se za nekoga utvrdi da je prikupljao račune na ilegalan način i da je pritom povrijedio GDPR ili bilo koji drugi segment zakonodavnog okvira, onda to prije svega nije u nadležnosti Ministarstva financija niti se tu onda radi o nekakvom namještanju", poručio je ministar.

Smatra da nagradno natjecanje ne treba ukinuti, već je "devijacije u ponašanju potrebno tretirati, a ne povlačiti se".

Istaknuo je da je primarni cilj natječaja povećanje financijske pismenosti građana, njihovo educiranje o potrebi preuzimanja računa kao i edukacija onih koji račune izdaju, a također predstavlja i alat građana da, ukoliko dobiju račun za koji smatraju da je neispravan, da ga mogu prijaviti.

Napomenuo je da se računi mogu prikupljati i udruživanjem, čega je pozitivan primjer viđen upravo kod nagrađenih u drugom kolu, pri čemu će se osvojenih pet tisuća eura iskoristiti u humanitarne svrhe. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.