MOST stao uz tete u vrtićima i oprao Bandića: To je pitanje koje smo spremni dići na državnu razinu

Foto: Hina

ŽENE koje odgajaju djecu u vrtićima održale su prosvjed zbog sve gorih uvjeta u kojima rade i brinu se za mnoštvo djece u zagrebačkim vrtićima. Osim što za devet kuna po djetetu trebaju osmisliti tri obroka dnevno, one same više nemaju pravo na topli obrok. Zbog svega toga osjećaju se kao građani drugog reda, a uz njih je sada stao i MOST koji tvrdi - apsolutno podržavaju njihove zahtjeve.

> Novi udarac na tete u vrtićima: Bandić kupuje aute za 55 milijuna kuna, a njima ukinuo topli obrok

"MOST nezavisnih lista podržava zahtjeve koje su iznijele odgojiteljice u zagrebačkim vrtićima, čime pokazale da ih se više ne može ignorirati i da su problemi s kojima se susreću dostigli vrhunac. Čvrsto podržavamo njihove nesebične zahtjeve u kojima ne traže veću plaću za sebe, nego bolje uvjete rada za one kojima su posvetile svoj rad, a to su naša djeca. Prosvjed koji su organizirale pod motom „Dajte pet za DPS“ organiziran je da bi se upozorilo da Grad Zagreb, naš najveći i najbogatiji grad, uporno ignorira propisani državno-pedagoški standard, kao i njihove zahtjeve.

Zahtjevi koje su iznijele, a koje apsolutno podržavamo odnose se na hitno smanjenje broja djece po grupama, unapređenje planiranja smještajnih kapaciteta te planiranje istih u skladu s demografskom slikom, više stimulacije za dodatne i posebne programe koje vode odgajateljice, više financijskih sredstava za igračke i didaktička sredstva te želju da s Gradom Zagrebom postanu socijalni partner.


U Zagrebu trenutno u gradskim vrtićima ima 10.000 djece viška u odnosu na državni standard koji je propisan zakonom. Naime, prema tom standardu u jednoj jasličkoj grupi u kojoj su djeca od 13 do 17 mjeseci može biti upisano maksimalno osmero djece, a u Zagrebu je uobičajeno upisano od 19 do 21. djeteta. Što su djeca starija to se broj povećava, pa tako u grupi gdje su petogodišnjaci može biti maksimalno 20. djece, a trenutno je u zagrebačkim vrtićima situacija takva da ih ima po 30 u grupi.

To sve se događa u gradu koji obilato financira nogometni klub čiji su čelnici, ako se optužnica dokaže, taj novac masovno prali u offshore kompanijama. U gradu koji kupuje automobile vrijedne 700.000 kn i u gradu koji gradi nepotrebne fontane, a ne vrtiće za našu djecu. Postavlja se pitanje prioriteta i to je pitanje koje smo spremni dići na državnu razinu. Riječ je o iracionalnim odlukama koje štete demografskoj slici nacije i koje su u ovom vremenu naprosto neprihvatljive.

Ne možemo više šutjeti o neplanskom, sumnjivom i iracionalnom trošenju našeg novca. Država mora reagirati kada se krše njeni pedagoški standardi osmišljeni i propisani kako bi naša djeca imala sretno i uspješno djetinjstvo, a odgojiteljice, dakle osobe koje su svoj profesionalni život nesebično posvetile onim najmlađima, normalne uvjete za rad", rekao je MOST-ov Marko Sladoljev.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.