Može li gorivo biti jeftinije? Može, ali vlada ne želi

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL, FAH

CIJENE benzina posljednjih nekoliko tjedana ponovno su iznad 10 kuna za litru, što je izazvalo nezadovoljstvo građana koji su sve svjesniji da dobar dio iznosa koji plate kada napune rezervoar automobila, zapravo pokriva razne trošarine i poreze, a ne samu cijena goriva i marže trgovaca naftom.

Kada je cijena goriva ponovno počela divljati, ministar financija Zdravko Marić rekao je da “prate situaciju”, ali da bi do eventualnog smanjenja trošarina moglo doći samo u sklopu širih promjena poreza.

> Da ne hranimo uhljebe, litra benzina koštala bi oko 4,5 kuna

“Radimo na cjelokupnom paketu poreznog sustava, trošarine su jedan integralni dio toga, ali u ovom trenutku vam ne mogu ništa više od toga reći", izjavio je Marić prije mjesec dana.

Iz cijena goriva financiraju se čak i željeznice

Iako su minimalne trošarine propisane na razini Europske unije i Hrvatska se sada mora pridržavati tih pravila, pa usporedbe s cijenama u Bosni i Hercegovini i Srbiji možda nisu primjerene, trošarine su svejedno veće od minimalnih i svakako ima prostora za smanjenje, što bi dovelo do jeftinijeg goriva za potrošače.

Trošarina na bezolovni benzin u Hrvatskoj iznosi 3151 kunu na 1000 litara ili 3,15 kuna po litri, dok je minimalna trošarina propisana Direktivom EU-a 359 eura za 1000 litara ili oko 2,66 kune po litri.

U Hrvatskoj se iz maloprodajne cijene benzina financiraju ceste i željeznice pa je tako propisano da od svake litre benzina 80 lipa odlazi na račun Hrvatskih cesta, 20 lipa na račun Hrvatskih autocesta, dok 20 lipa ide na račun HŽ infrastrukture.

Iako je maloprodajna cijena goriva u Hrvatskoj oko prosjeka EU-a, vidljivo je da ga plaćamo skuplje nego neke znatno bogatije zemlje, a s obzirom na to da je standard hrvatskih građana debelo ispod europskog prosjeka, cijena goriva u mjesečnim troškovima ima i daleko veći utjecaj.

Prema podacima Europske komisije, cijena najprodavanijeg goriva eurosuper 95 u Hrvatskoj iznosi 1,42 eura za litru, dok je za usporedbu njegova cijena u Austriji 1,29 eura ili  u Belgiji 1,41 euro. Ponderirani prosjek za litru eurosuper 95 goriva u EU iznosi 1,47 eura.

Građani idu u prosvjede

Sutra, 15. lipnja, vozači u Hrvatskoj spremaju se na prosvjed u kojem će tražiti niže cijene goriva.

Facebook grupa "Stop rastu cijena goriva", koja broji preko 30.000 članova, pozvala je građane da zaustave vozila na cestama u znak prosvjeda.

"Podržimo akciju za smanjenje trošarina na gorivo i spuštanje cijena ispod devet kuna. #ugasimotor", stoji u pozivu koji se dijeli društvenim mrežama.

"Naša inicijativa je da 15. lipnja od 17 do 17:10 sati imamo spontano okupljanje građana i da ugasimo automobile na većim prometnicama u gradu kako bismo vladi ukazali na prekomjerne tražbine i namete za gorivo”, kaže pokretač inicijative "Stop rastu cijena goriva" Vedran Franc.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.