Edgar Allan Poe (1809.-1849.) bio je jedan od najpoznatijih američkih književnika, pjesnika i književnih kritičara. Njegov doprinos svjetskoj književnosti posebno je prepoznat u žanrovima horora, misterije i detektivske priče, dok su njegova djela, poput Gavrana (The Raven) i Annabel Lee, postala klasici.
Poe je rođen 19. siječnja 1809. godine u Bostonu, u obitelji putujućih glumaca Davida i Elizabeth Poe. Njegov otac napustio je obitelj, a majka je umrla od tuberkuloze kada je Edgar imao samo tri godine. Nakon toga posvojili su ga imućni trgovac John Allan i njegova supruga Frances iz Richmonda u Virginiji. Iako nikada formalno nisu usvojili Poea, odrastao je u njihovu domu i obrazovao se u Engleskoj i Americi.
Poe je imao napet odnos s posvojiteljem, što je rezultiralo financijskim problemima tijekom njegova studija. Nakon kratkog vremena na Sveučilištu Virginija i kratke karijere u vojsci Poe je odlučio posvetiti život pisanju.
Književna karijera
Poeova književna karijera započinje 1827. godine, kada objavljuje prvu zbirku pjesama pod naslovom Tamerlane and Other Poems. Ipak, veći uspjeh postigao je pisanjem priča, posebno onih koje su istraživale mračne teme, ljudsku psihu i natprirodno.
Poe je poznat i kao pionir detektivske priče, a njegov lik C. Auguste Dupin iz priče Ubojstva u Rue Morgue smatra se prethodnikom slavnih detektiva poput Sherlocka Holmesa.
Gavran
Jedno od njegovih najpoznatijih djela, pjesma Gavran (The Raven), objavljeno je 1845. godine i donijelo mu je trenutnu slavu. Pjesma govori o tajanstvenom posjetu gavrana, simbola tuge, ožalošćenog pripovjedača koji oplakuje gubitak voljene Lenore. Njena melankolična atmosfera, simbolizam i ponavljajući stih "Nevermore" ostavljaju dubok dojam na čitatelja.
Gavran je postao simbol Poeova stila: mračan, introspektivan i pun emocija, a pjesma je odmah osvojila širu publiku.
Annabel Lee
Poeova posljednja poznata pjesma, Annabel Lee, objavljena posthumno 1849. godine, također istražuje temu izgubljene ljubavi. Pjesma opisuje pripovjedačevu vječnu ljubav prema Annabel Lee, čija je smrt uzrokovana zavisti anđela. Pjesma odražava Poeovu opsesiju smrću i ljubavlju, a njezin romantični i tužni ton ostavlja snažan emocionalni dojam.
Misteriozna smrt
Poeov život obilježile su tragedije i borbe. Oženio se svojom rođakinjom Virginijom Clemm, koja je imala samo 13 godina, a njihova veza bila je kratkotrajna. Virginija je umrla od tuberkuloze 1847. godine, što je Poea duboko pogodilo.
Umro je u misterioznim okolnostima 7. listopada 1849. godine u Baltimoreu, nakon što je pronađen u nesvijesti na ulicama grada. Uzrok njegove smrti nikada nije razjašnjen, a teorije variraju od trovanja i alkoholizma do bolesti i ubojstva.
Dana 3. listopada 1849. godine Poe je pronađen polusvjestan u Baltimoreu, "u teškom stanju i u potrebi za hitnom pomoći", prema riječima Josepha W. Walkera, koji ga je pronašao. Prebačen je u Washington Medical College, gdje je preminuo u nedjelju, 7. listopada 1849., u 5 sati ujutro.
Poe nikada nije bio dovoljno priseban da objasni kako se našao u tako lošem stanju i zašto je nosio odjeću koja nije bila njegova. Navodno je tijekom noći prije smrti više puta dozivao ime Reynolds, iako nije jasno na koga se to odnosi. Njegove posljednje riječi, prema liječniku koji ga je pratio, bile su: "Gospodine, pomozi mojoj jadnoj duši." Svi relevantni medicinski zapisi, uključujući smrtni list, izgubljeni su.
Novine su u to vrijeme kao uzrok smrti navodile "zagušenje mozga" ili "cerebralnu upalu", što su bili uobičajeni eufemizmi za smrt od nepovoljnih uzroka poput alkoholizma. Pravi uzrok smrti ostaje misterij. Među spekulacijama se spominju delirium tremens, srčana bolest, epilepsija, sifilis, upala moždanih ovojnica, kolera, trovanje ugljikovim monoksidom, pa čak i bjesnoća.
Unatoč kratkom i teškom životu, Poe je ostavio neizbrisiv trag u književnosti. Njegovi radovi inspirirali su brojne autore, a njegovo ime ostaje sinonim za mračnu ljepotu i emocionalnu dubinu. Gavran i Annabel Lee ostaju neporecivi vrhunci njegova stvaralaštva, kao i nezaobilazni dijelovi svjetske književne baštine.