MUP nabavlja pancirke za 18.000 kuna po komadu. New York ih je platio 3850 kuna

Foto: 123. FAh

U JAVNOSTI je jučer glasno odjeknula vijest da je vlada na jučerašnjoj sjednici odobrila nabavu 3000 pancirki za policajce.

No od same nabave pancirki mnogo više upada u oči cijena koja za 3000 komada zaštitnih prsluka iznosi čak 54 milijuna kuna. 

3000 pancirki država plaća 54 milijuna kuna, jedna će koštati čak 18 tisuća kuna

Jednostavnom matematikom dolazimo do zaključka da će jedna pancirka koštati nevjerojatnih 18 tisuća kuna. 

"Ministarstvo unutarnjih poslova je provelo postupak javne nabave za izradu, najam i održavanje balističkih zaštitnih prsluka. Kao najpovoljnija ponuda izabrana je ponuda ponuditelja Kroko proizvodnja i razvoj d.o.o. ukupne vrijednosti 53.996.430 kuna (s PDV-om)", stoji u obrazloženju vladine odluke o davanju suglasnosti Ministarstvu unutarnjih poslova da sklopi ugovor koji će porezne obveznike stajati 54 milijuna kuna. 

Kako je vlada MUP-u jučer dala suglasnost, tvrtki Kroko proizvodnja i razvoj država će deset godina plaćati po 5,39 milijuna kuna. 

No posebno je zanimljivo da država pancirke od 54 milijuna kuna zapravo uzima u najam.

18 tisuća kuna po pancirki država zapravo plaća najam

Doduše, riječ je o najmu od deset godina tijekom kojeg, također deset godina, vrijedi jamstvo na pancirke. 

''Jamstvo na zaštitni paket mora trajati za cijelo vrijeme trajanja najma i to u realnim uvjetima korištenja balističkog prsluka. U slučaju bilo koje vrste oštećenja u eksploataciji bio kojeg dijela balističkog kompleta uključujući vanjski plašt, balističke pakete i balističku ploču, a koja su nastala kao rezultat redovnog korištenja, korisnik opremu vraća u sjedište MUP-a (Ilica 335, Zagreb) i tada stručna služba MUP-a vrši prijavu kvara izvršitelju. Izvršitelj opremu mora preuzeti na popravak od MUP-a na lokaciji Ilica 335 u Zagrebu u roku od 24 sata od zaprimljene prijave kvara i to bez dodatnih troškova za MUP. Izvršitelj je dužan isporučiti MUP-u zamjensku opremu kod preuzimanja opreme na popravak. Zamjenska oprema mora biti na raspolaganju korisniku sve do povrata popravljene opreme bez dodatnih troškova za MUP", stoji u dokumentaciji javne nabave neprobojnih prsluka. 

Kada MUP sklopi ugovor s tvrtkom Kroko proizvodnja i razvoj, ta će tvrtka, ako u 45 dana ne uspije popraviti pancirku, morati isporučiti novu ispravnu, istih značajki i bez troškova za MUP. 

Pancirke njujorške policije koštaju 3850 kuna po komadu

No iako bi ovo trebalo značiti da će deset godina policija biti mirna što se tiče pancirki, ostaje činjenica da taj najam košta čak 18 tisuća kuna po pancirki. 

Za usporedbu, njujorška je policija 2015. također nabavljala pancirke. New York Post tada je izvijestio da će 12 tisuća pancirki, dakle četiri puta više nego što će dobiti hrvatski policajci, koštati 7,3 milijuna dolara, odnosno oko 600 dolara po komadu. 

Pretvorimo li to u kune, Amerikanci su 12 tisuća pancirki platili oko 47 milijuna kuna ili oko 3850 kuna po komadu. Hrvatska će, ponovimo još jednom, tri tisuće pancirki platiti 54 milijuna kuna, ili 18.000 kuna po komadu. 

U SAD-u su, dakle, četiri puta više pancirki nabavili za manje novca. 

Mogli su kupiti nove nakon pet godina i opet bi prošli više nego duplo jeftinije

Jasno je da neprobojni prsluci s vremenom postanu manje učinkoviti, a neki proizvođači preporučuju zamjenu svakih deset godina. 

No u MUP-u su, da su pancirke kupili po cijeni po približnoj cijeni po kojoj ih je kupio Grad New York, mogli nakon pet godina kupiti još tri tisuće i to bi državu ukupno koštalo 23 milijuna i sto tisuća kuna, odnosno više nego upola manje koliko će platiti najam tri tisuće pancirki za isto vremensko razdoblje od deset godina. 

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović ovaj je trošak na sjednici vlade pokušao opravdati navodeći napade na policajce u proteklih deset godina. 

Mogli smo za isti novac pancirkama zaštititi puno više policajca

Božinović je tako spomenuo brojku od 1773 napada na policajce, pri čemu su tri poginula, njih 1250 je ozlijeđeno, od toga 36 teško, no nije precizirao u koliko je slučajeva na policajce pucano iz vatrenog oružja. 

Jasno je, međutim, da policajcima trebaju pancirke, no zašto ih država unajmljuje po nevjerojatno visokoj cijeni kada se, pogledamo li primjer iz SAD-a, za manje novca zaštitnim prslucima mogao opskrbiti mnogo veći broj policajaca?

O ovome smo poslali upit Ministarstvu unutarnjih poslova, a njihov ćemo odgovor objaviti kada ga zaprimimo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.