Na Antarktici se odlomio najveći ledenjak na svijetu, pluta prema Južnom oceanu

Screenshot: Richard Sidey

Najveći ledenjak na svijetu ponovno je u pokretu. Pluta Južnim oceanom nakon što je mjesecima bio zarobljen na istom mjestu, izvijestili su znanstvenici iz British Antarctic Surveyja (BAS), a prenio CNN. Ledenjak A23a, koji se prema mjerenjima iz kolovoza prostire na površini od 3672 kilometra kvadratna, što ga čini nešto većim od Rhode Islanda, znanstvenici pažljivo prate još od 1986. godine, kada se odvojio od ledene ploče Filchner-Ronne.

Više od 30 godina bio je zaglavljen na morskom dnu Weddellova mora na Antarktici, vjerojatno sve dok se nije dovoljno smanjio da bi se oslobodio i pokrenuo.

Već godinama nosi titulu najvećeg aktivnog ledenjaka

Ledenjak su nakon oslobađanja nosile oceanske struje, ali ponovno se zaglavio u takozvanom Taylorovu stupu, vrtlogu vode koji nastaje kada struje udare u podvodnu planinu. Nakon što se ledenjak oslobodio, znanstvenici očekuju da će nastaviti plutati oceanskim strujama prema toplijim vodama i udaljenom otoku Južna Georgia, gdje će se vjerojatno raspasti te na kraju otopiti, stoji u priopćenju BAS-a objavljenom u petak.

A23a je više puta od 1980-ih nosio titulu najvećeg aktivnog ledenjaka, iako su ga povremeno nadmašili veći, no kratkotrajniji ledenjaci, poput A68 iz 2017. i A76 iz 2021.

Znanstvenici: Razina mora vjerojatno neće porasti

Znanstvenici su izjavili da se ledenjak vjerojatno odlomio kao dio prirodnog ciklusa rasta ledene ploče te neće pridonijeti porastu razine mora. Međutim, ističu da klimatske promjene uzrokuju zabrinjavajuće promjene na golemom i izoliranom kontinentu Antarktike, s potencijalno razornim posljedicama za globalni porast razine mora.

Znanstvenici su proučavali eroziju ledenjaka i utjecaj morskog leda na globalne oceanske cikluse ugljika i hranjivih tvari. "Znamo da ovi divovski ledenjaci mogu obogatiti vode kroz koje prolaze, stvarajući bujne ekosustave u inače manje produktivnim područjima", rekla je Laura Taylor, biogeokemičarka koja je uzimala uzorke vode oko ledenjaka.

"Ono što još ne znamo je kakvu razliku određeni ledenjaci, njihova veličina i podrijetlo, čine u tom procesu", dodala je. Dodala je da su uzeli uzorke površinskih voda oceana iza, neposredno uz te ispred rute ledenjaka. Ti uzorci trebali bi pomoći u razumijevanju toga kakav život može nastati oko A23a i kako on utječe na ugljik u oceanu te njegovu ravnotežu s atmosferom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.