Obitelji žrtava koje su ubili članovi sicilijanske mafije izrazile su strah da bi se više od 20 visokopozicioniranih mafijaša, puštenih iz zatvora u posljednja tri mjeseca, moglo vratiti u četvrti koje su nekada kontrolirali.
Većina tih mafijaških vođa, od kojih su neki bili na čelu glavnih mafijaških obitelji u glavnom gradu Sicilije, Palermu, nikada se nisu odrekli Cosa Nostre, sicilijanske mafije, i uvijek su odbijali surađivati s pravosudnim vlastima, piše The Guardian. Kako navode, pušteni su na slobodu zbog dopusta ili dobrog ponašanja.
"Fatalan udarac borbi protiv mafije"
Salvatore Borsellino, brat legendarnog suca za borbu protiv mafije Paola Borsellina, kojeg je Cosa Nostra ubila 1992. godine, smatra da je njihovo puštanje iznimno opasno. "Puštanje iz zatvora mafijaša koji su uvijek odbijali surađivati s pravdom iznimno je opasno. To je fatalan udarac borbi protiv mafije."
Nino Morana Agostino, nećak policijskog službenika Nina Agostina, koji je 1989. godine ubijen usred bijela dana sa svojom suprugom Idom, koja je bila trudna pet mjeseci, u intervjuu za La Repubblicu tvrdi da njihovo puštanje šalje lošu poruku.
"Ne smijemo spustiti gard u borbi protiv mafije niti podcijeniti njezinu prijetnju. Mafijaši koji su bili osuđeni na doživotni zatvor i sada su pušteni na uvjetnu slobodu još uvijek čuvaju velike tajne o neriješenim mafijaškim ubojstvima koja su odbili priznati. Zato njihovo puštanje šalje lošu poruku", ispričao je.
Mafijaški vođa uzorni zatvorenik
U listopadu je Raffaele Galatolo (74), mafijaški vođa iz četvrti Acquasanta u Palermu, pušten na slobodu pod određenim uvjetima, nakon što ga je sud proglasio "uzornim zatvorenikom" zbog dobrog ponašanja. Galatolo i njegov brat Vincenzo, obojica osuđeni za ubojstva, vodili su tzv. "komoru smrti", prostoriju u kojoj su žrtve davljene po nalogu tadašnjeg vođe sicilijanske mafije Salvatorea "Totòa" Riine.
Nakon Vincenzove smrti, Raffaele je ostao jedini nasljednik "prijestolja" u mafijaškoj obitelji Acquasanta, piše Guardian.
Tjedan dana ranije, Giuseppe Corona, koji je od 2018. bio pritvoren u maksimalno osiguranom zatvoru za mafijaške vođe, pušten je na slobodu nakon što je odslužio maksimalno dopušteno vrijeme pritvora prije suđenja, koje je više puta odgađano.
Početkom listopada pušteno devet mafijaških vođa
Početkom listopada prizivni sud u Palermu pustio je devet mafijaških vođa iz Trapanija iz istog razloga. Svi su bili povezani s bivšim vođom sicilijanske mafije Matteom Messinom Denarom, koji je uhićen u siječnju 2023. nakon 30 godina bijega te preminuo u rujnu iste godine.
Glavni tužitelj Palerma Maurizio de Lucia nedavno je uputio apel za nastavak borbe protiv mafije, upozoravajući da bi Cosa Nostra, nakon dugog razdoblja opadanja, mogla pokušati reorganizirati tzv. Cupolu, svoje upravno tijelo.
"Ovo je savršena oluja", rekao je Federico Varese, profesor kriminologije na Sveučilištu Oxford i autor knjige Mafijaški život.
"Nedavne izmjene talijanskog zakona omogućuju mafijaškim vođama koji se nikada nisu odrekli svoje prošlosti i nikada nisu svjedočili protiv mafije da iskoriste zakonske pogodnosti za 'dobro ponašanje'. Zatvorske vlasti ne konzultiraju tužitelje kako bi procijenili koliko bi njihovo puštanje moglo biti opasno i jednostavno im odobravaju povlastice. Njihov povratak u velikom broju olakšat će Cosa Nostri reorganizaciju. Povećava se vjerojatnost da će se Cupola sada ponovno moći sastati. Njihova prisutnost šalje poruku relativne nekažnjivosti zajednici."
"Pokazuju namjeru da ostanu dio mafije"
Strah tužitelja i obitelji žrtava uglavnom proizlazi iz činjenice da mnogi od tih vođa odbijaju suradnju s vlastima, čime pokazuju namjeru da ostanu dio mafije.
"Ti će mafijaši napustiti zatvor kako bi povratili svoju moć unutar klana", rekao je Borsellino. "Štoviše, uživat će još veći ugled među članovima mafije i onima koji podržavaju Cosa Nostru, jer se mogu pohvaliti da su bili u zatvoru a da nikada nisu progovorili niti izdali druge članove klana."
"Ulazak u sicilijansku mafiju je doživotan, a odvija se kroz ritual. Tijekom rituala novaku se u ruke stavlja zapaljena slika sveca, uz riječi prisutnih mafijaša: 'Gorjet ćeš poput ove slike ako izdaš ili pokušaš napustiti ovu organizaciju'", rekao je Varese.
"Izaći iz mafije moguće je samo smrću ili izbacivanjem zbog postajanja državnim svjedokom (smrt je uistinu kazna za one koji postanu svjedoci države). Stoga, oni koji se vraćaju u četvrti Palerma i Trapanija vjerojatno će ponovno nastaviti svoje mafijaške aktivnosti", zaključio je.