DUGOOČEKIVANA Konvencija o zabrani kazetnih bombi i streljiva konačno je i službeno stupila na snagu nakon što ju je ratificiralo 30 država svijeta.
Najčešće žrtve kazetnih bombi - civili
Kao jedan od osnovnih razloga zbog kojega je donesena Konvencija ističe se činjenica da je to oružje vrlo neprecizno, a vojno je iskustvo potvrdilo da je tek oko dva posto vojnika i pripadnika oružanih snaga nastradalo od tzv. "zvončića", a žrtve kasetnih bombi u 98 posto slučajeva su civili, koji nerijetko i godinama nakon završetka ratnih operacija stradavaju od zaostalih, neeksplodiranih bombi.
Korištenje kazetnih bombi dobro je poznato i Hrvatskoj, koja je i sama tijekom Domovinskog rata bila žrtva tog oružja. U ratovima na prostoru bivše Jugoslavije su takvo streljivo koristile sve strane koje su mogle nabaviti to oružje, a prije svih Srbija, koja je preuzela velike zalihe kazetnih bombi od bivše JNA. U dva navrata, u svibnju 1995. godine, i Zagreb je bio meta napada kazetnim bombama iz sustava "Orkan", od kojih je poginulo šest civila, a tim se napadom kasnije bavio i Haški sud na suđenju Milanu Martiću.
Srbija ne želi potpisati Konvenciju jer ima puna skladišta kazetnih bombi
No i Srbija je sama bila žrtva kazetnih bombi, jer su upravo na njezin teritorij NATO snage tijekom bombardiranja 1999. godine bacile poprilične količine tih bombi. U svibnju 1999. kazetnim je bombama napadnut Niš, a u tom je napadu poginulo 15 osoba. Zaostali "zvončići" nastavili su sijati smrt u Srbiji, jer je od 1999. pa do 2006. od eksplozija "zvončića" poginulo šest osoba, a 12 ih je ranjeno.
Zanimljivo je da je i Srbija bila među zemljama koje su 2008. godine poticale i pripremale Konvenciju o zabrani kazetnih bombi, no do danas je nije potpisala. Srpski vojni analitičari tvrde kako razlog za odbijanje konvencije leži u činjenici da je u skladištima Vojske Srbije još uvijek ostala golema količina kazetnih bombi i takvih projektila za višecjevne raketne bacače, a neki od oružanih sustava koje posjeduje ta zemlja koriste isključivo kazetno streljivo. Konvencija o zabrani kazetnog streljiva i bombi, uz upotrebu, zabranjuje i skladištenje takvog streljiva, a uništavanje tog oružja i njegova zamjena klasičnim oružjem preskupa je za ekonomski posrnulu Srbiju.