Naglo skočile proizvođačke cijene u EU zbog poskupljenja energije

Foto: EPA

Proizvođačke cijene u europskoj industriji snažno su porasle u studenom, odražavajući naglo poskupljenje energije, dok su u hrvatskoj industriji u cjelini blago smanjene, pokazalo je danas izvješće europskog statističkog ureda.

Na mjesečnoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni porasle su u studenom za 1.6 posto, a u EU za 1.7 posto, izračunali su statističari. U listopadu su na oba područja porasle za samo 0.4 posto.

Najsnažnije su i u eurozoni i u EU porasle cijene u energetskom sektoru, za 5.4 posto. U prethodnom mjesecu bile su uvećane za 1.6 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za 1.1 posto na razini Unije.

U ostalim sektorima zadržale su se više-manje na listopadskoj razini. Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u eurozoni bile su nepromijenjene u odnosu na listopad, dok su u EU porasle za svega 0.1 posto, utvrdio je Eurostat.

Skok u Bugarskoj i Irskoj

Najviše su u studenom na mjesečnoj razini porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Bugarskoj i Irskoj, za 4.9 odnosno 4.5 posto. U stopu ih prati Švedska sa skokom cijena za 4.2 posto.

U Hrvatskoj su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u studenom smanjene za 0.2 posto u odnosu na listopad kada su bile porasle za 0.4 posto, pokazuju Eurostatove tablice.

Najviše su na mjesečnoj razini pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Estoniji i na Cipru, za 1.4 posto.

Slijede Slovačka i Luksemburg gdje su se smanjile za 0.5 odnosno za 0.4 posto. Eurostat nije raspolagao podacima za Rumunjsku.

Blaži pad cijena energije

Na godišnjoj razini proizvođačke cijene industrijskih proizvoda pale su i u studenom, za 1.2 posto u eurozoni i za 1.1 posto u EU, pokazali su izračuni europskog statističkog ureda.

U listopadu bile su se smanjile za 3.3 posto u zoni primjene zajedničke europske valute i za 3.1 posto na razini Unije, prema revidiranom podatku.

Daleko najveći pad bilježio je energetski sektor, za 5.3 posto u eurozoni i za 4.8 posto u EU, ali upola blaži nego u listopadu.

Najviše su pak i u eurozoni i u EU poskupjeli netrajni proizvodi za široku potrošnju, za 1.9 posto. Slijedi sektor kapitalnih proizvoda, s rastom proizvođačkih cijena za 1.3 posto u eurozoni i za 1.5 posto u EU.

Kad se isključi energetski sektor, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na oba su područja bile više za 0.9 posto u usporedbi s istim mjesecom 2023. godine.

Hrvatska uz Francusku i Latviju

Daleko su najviše i u studenom na godišnjoj razini pale proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Slovačkoj, za 18.4 posto.

Slijede Luksemburg i Francuska s padom cijena za 6.6 odnosno 5.2 posto.

U skupini je i Hrvatska s padom proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda u studenom za 5.1 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine. U listopadu bile su se smanjile za 4.8 posto. Blizu je i Latvija gdje su se smanjile za 5.0 posto. 

Najviše su pak u studenom na godišnjoj razini porasle proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u Irskoj, za 5.4 posto. Slijede Danska i Mađarska gdje su uvećane za 3.2 posto, pokazuju Eurostatovi podaci.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.