OSTACI najstarije poznate šume otkriveni su u njujorškom kamenolomu. Fosili su stari 386 milijuna godina, a znanstvenici će sada pomoću njih imati prilike detaljnije proučiti kako se mijenjala klima tijekom tog dugačkog perioda.
"Charles je hodao kamenolomom kada je primijetio velike strukture koje nalikuju na korijen", rekao je paleontolog Christopher Berry sa Sveučilišta Cardiff u Velikoj Britaniji govoreći o Charlesu Ver Straetenu iz muzeja New York State Museum.
Ver Straeten otkrio je ove fosile 2008. godine u blizini grada Caira u New Yorku, piše New Scientist.
Korijenje od 12 metara
Na lokalitetu su pronađene tri vrste stabala. Jedno od njih pripada rodu Archaeopteris, koji karakteriziraju dugački korijeni, a kojemu se u kamenolomu korijenje protezalo i do 12 metara. Ova stabla slična su suvremenoj crnogorici i smatra se da su prva koja su razvila ravno zeleno lišće.
Država New York ima puno fosila drevnih stabala jer leži na starom planinskom lancu. Ovaj najnoviji fosilni nalaz nalazio se svega 40 kilometara udaljen od lokaliteta drevne šume za koju se do sada smatralo da je najstarija na svijetu.
Fosili i klimatske promjene
"Proučavanje ovih fosila moglo bi nam pomoći u borbi s klimatskim promjenama", kazala je evolucijska biologinja Sandy Hetherington sa sveučilišta Oxford.
"Razumijevanje kako se klima mijenjala u prošlosti ključno je za predviđanje onoga što će se dogoditi u budućnosti", dodala je.
Istraživanje naziva Mid-Devonian Archaeopteris Roots Signal Revolutionary Change in Earliest Fossil Forests objavljeno je 19. prosinca u časopisu Current Biology.