RUSKE trupe su jučer zauzele Černobil. Ukrajinski premijer Denis Šmihal rekao je u priopćenju da je bivšu nuklearnu elektranu, kao i okolnu zonu isključenja od 30 kilometara, zauzela ruska vojska.
Ranije tog dana ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da ukrajinski "branitelji daju svoje živote kako se ne bi ponovila tragedija iz 1986. godine".
U Černobilu se dogodila najveća nuklearna katastrofa u povijesti, nakon što je eksplodirao reaktor i raznio radioaktivni otpad po Europi. Posljednjih godina ovo je mjesto postalo popularna turistička atrakcija, piše Euronews.
Razina radijacije se povećala oko 20 puta
No, danas su nadležne službe koje prate razine radijacije na tom području očitale kako je ona u porastu; odnosno na natprosječnoj razini. Državni nuklearni regulatorni inspektorat Ukrajine rekao je da su "kontrolne razine doze gama zračenja premašile prosječnu razinu na značajnom broju promatračkih točaka". Podaci s nadzornih postaja pokazuju da se razina radijacije povećala oko 20 puta.
Inspektorat dodaje da je "trenutno zbog okupacije nemoguće utvrditi razloge promjene radijacijske pozadine u zoni isključenja". Stručnjaci pak smatraju da je ovaj porast radijacije vjerojatno uzrokovao prolazak tenkova koji je podigao prašinu s tla, a ne proboj u reaktoru.
"Veću razinu radijacije vjerojatno je uzrokovala resuspenzija prašine i tla", rekao je Wim Zwijnenburg, voditelj projekta humanitarnog razoružanja za mirovnu organizaciju PAX.
S njime se slaže stručnjakinja za nuklearne materijale Claire Corkhill sa sveučilišta Sheffield.
"Najvjerojatnije objašnjenje za ovaj porast radijacije je povećana razina kretanja ljudi i vozila u zoni isključenja zbog koje se podigla radioaktivna prašina s tla", kazala je Sheffield, a prenosi BBC.
"Problem su druge nuklearne elektrane"
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) priopćila je da "s velikom zabrinutošću" prati situaciju u Ukrajini, ali je i napomenula da za sada nema vidljivih oštećenja na lokaciji nuklearne elektrane u Černobilu.
Trenutno se nad ovim postrojenjem nalazi pokrovni štit izgrađen kako bi spriječio ispuštanje stotina tona radioaktivne tvari. Pokrov je nadograđen 2016. i struktura je navodno sposobna "izdržati tornado" i stajati još najmanje 100 godina, prema Europskoj banci za obnovu i razvoj.
Rizik u zoni isključenja predstavlja nuklearni otpad pohranjen na tom području. Na tim odlagalištima se nalazi radioaktivni materijal, a unutar zone postoje i neke žarišne točke.
Profesorica epidemiologije i biostatistike Lidia Zablotska izjavila je za Washington Post da je osoblje koje radi u Černobilu znalo za ta područja, ali da njihov raspored nije poznat ruskim vojnicima – što bi potencijalno moglo dovesti do kontaminacije tenkova i drugih vozila radioaktivnom tvari.
Stručnjake zapravo više zabrinjavaju mogući sukobi u blizini drugih aktivnih ukrajinskih nuklearnih reaktora.
"Černobil se nalazi unutar velikog nenaseljenog područja. Drugi ukrajinski reaktori nisu izolirani na sličan način. Štoviše, velik dio goriva u drugim reaktorima je znatno radioaktivniji od onoga u Černobilu", kazao je danas James Acton, stručnjak za nuklearnu politiku.