Premijer Etiopije upozorio je da bi svatko tko planira invaziju na njegovu zemlju trebao "razmisliti 10 puta" prije nego što to učini jer bi svaki napad bio odbijen. Abiy Ahmed nije usmjerio svoje komentare ni na jednu naciju, ali oni dolaze u vrijeme rastućih napetosti s regionalnim susjedima Somalijom i Egiptom.
Somalija je opisala pomorski pakt koji je Ahmedova vlada potpisala sa samoproglašenom republikom Somaliland u siječnju kao čin "agresije" i odgovorila stvaranjem bližih vojnih veza s Egiptom. Somaliland odvojio se od Somalije prije više od 30 godina, ali Somalija ga smatra dijelom svog teritorija.
Somaliland želi da ga Etiopija prizna
Egipat ima dugotrajni spor s Etiopijom zbog odluke Etiopljana da izgrade veliku branu na Nilu. Egipat navodno planira poslati vojne snage u Somaliju nakon što su dvije vlade prošlog mjeseca potpisale vojni pakt. U televizijskom obraćanju povodom obilježavanja Dana suverenosti Etiopije Ahmed je naglasio da nema namjeru stvarati sukob.
No dodao je da "oni koji su daleko ili blizu" trebaju znati da Etiopljani "obično posrame i pobijede one koji se usude napasti ih". "Svatko tko namjerava napasti Etiopiju trebao bi razmisliti ne samo jednom već deset puta jer jedna velika stvar koju mi Etiopljani znamo je kako se braniti", napomenuo je.
Somaliju je razljutila odluka Etiopije koja nema izlaz na more da postigne dogovor sa Somalilandom kako bi dobila pristup moru. Somaliland potvrdio je da bi mogao iznajmiti dio obale etiopskoj mornarici u zamjenu da Ahmedova vlada postane prva koja će je priznati kao neovisnu državu, piše BBC.
U Somaliji se vodi borba protiv džihadista
Napetosti u regiji eskalirale su prošlog mjeseca nakon što su dva egipatska vojna zrakoplova C-130 stigla u glavni grad Somalije kako bi obilježili jačanje veza. Egipat navodno planira poslati do 5000 vojnika da se pridruže snagama Afričke unije (AU) u Somaliji krajem godine.
Snage AU u Somaliji su od 2007. kako bi pomogle vladi u borbi protiv al-Šababa, džihadističke skupine koja vodi brutalnu pobunu u zemlji. Etiopske snage također su tamo, ali Somalija je najavila da će se morati povući sljedeće godine.
S druge strane, Egipat je optužio Etiopiju da prijeti opskrbi vodom iz rijeke Nil nakon izgradnje Velike etiopske renesansne brane (Gerd) u sjevernom etiopskom gorju, odakle teče 85 posto vode Nila. Gerd je najveći projekt brane hidroelektrane u Africi, a Etiopija ga smatra ključnim za zadovoljenje svojih energetskih potreba.